Augmentacja kości - wskazania, na czym polega, czy augmentacja boli
Augmentacja kości (sterowana regeneracja kości) to część leczenia implantologicznego u pacjentów, u których niemożliwa jest odbudowa uzębienia. Zwykle ma to związek z utratą zęba, chorobami przyzębia lub wadami zgryzu. Co warto wiedzieć o augmentacji kości? Czy augmentacja kości boli?
1. Co to jest augmentacja kości?
Augmentacja kości (sterowana regeneracja kości) to etap leczenia implantologicznego u osób z zanikiem kości wyrostka zębodołowego. Jest to metoda, na którą decydują się pacjenci, u których zanik kości uniemożliwia założenie implantu i odbudowę uzębienia.
Augmentacja polega na rekonstrukcji naturalnych tkanek przyzębia lub wyrostka zębodołowego. W tym celu stosuje się różnego rodzaju biomateriały, takie jak:
- kość autogenna - kość pobrana od pacjenta, zwykle z obszaru żuchwy.
- kość homogenna - materiał od obcych dawców, dostępny w tzw. bankach kości,
- ksenograft - kość pochodzenia zwierzęcego,
- materiały alloplastyczne - syntetyczne materiały kościozastępcze.
Każdy z powyższych materiałów ma inne właściwości, ale umożliwia uzyskanie zamierzonego efektu. Przyjmuje się, że najskuteczniejsza jest augmentacja na podstawie tkanek pobranych od pacjenta.
2. Wskazania do augmentacji kości
- brak możliwości na wykonanie leczenia implantologicznego,
- zaawansowane choroby przyzębia,
- ekstrakcje zębów z zanikiem kostnym,
- zaawansowane zmiany okołowierzchołkowe,
- utrata zęba w wyniku urazu mechanicznego,
- utrata zęba na skutek paradontozy,
- wady zgryzu,
- skomplikowane ekstrakcje z uszkodzeniem tkanek otaczających ząb,
- długotrwałe użytkowanie protez częściowych lub całkowitych.
Augmentacja kości umożliwia wszczepienie implantu i pozytywnie wpływa na zdrowie, przede wszystkim zapobiega wystąpieniu trwałych zmian w budowie szczęki i żuchwy. Uszkodzenia tego typu mogłyby spowodować wady zgryzu, zmiany w rysach twarzy i dysfunkcje narządu żucia.
3. Na czym polega augmentacja kości?
Augmentacja kości szczęki wymaga wykonania badań, przede wszystkim tomografii komputerowej 3D oraz zdjęcia pantomograficznego. Na tej podstawie lekarz ocenia wielkość ubytku i planuje zabieg.
Do przeprowadzenia sterowanej regeneracji kości konieczne jest znieczulenie, następnie dziąsło zostaje nacięte i w zależności od wyboru materiału do zabiegu pobiera się materiał z kresy skośnej lub sięga po tkanki kościozastępcze. Lekarz odgranicza płat śluzówkowo-okostnowy, zakłada materiał kostny, okrywa go specjalistyczną membraną oraz płatem błony śluzowej.
Po kilku miesiącach organizm przekształca obce tkanki we własne. Planowe wszczepienie implantów możliwe jest po kilku miesiącach, ale również w trakcie augmentacji, zależnie od stopnia zaniku kości. Zdarzają się sytuacje, że przy dużym zaniku augmentację trzeba powtórzyć.
4. Czy augmentacja kości boli?
Zabieg augmentacji jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Po kilku godzinach mogą wystąpić dolegliwości bólowe i obrzęk, wówczas zalecane jest zażycie leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Dodatkowo pacjent powinien przyjmować antybiotyk, który zmniejsza ryzyko zakażenia rany i przyspiesza proces gojenia.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.