Aulin - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Aulin jest lekiem dostępnym na receptę, który wykazuje działanie ogólne i działa na silny ból. Aulin należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Aulin można dostać w postaci tabletek, granulatu oraz w saszetkach. Jakie są podstawowe wskazania do zazywania tego leku. Czy wszyscy mogą go przyjmować?
1. Charakterystyka leku Aulin
Aulin to niesteroidowy lek przeciwzapalny, którego substancją czynna jest nimesulid. Substancja czynna leku wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Substancja czynna zawarta w aulinie efektywnie działa na wszystkie czynniki, które wywołują stan zapalny. Aulin szybko i prawie całkowicie wchłania sie z przewodu pokarmowego. Wykazuje bardzo szybkie działanie przeciwbólowe - już po koło 15 minutach czuć wyraźną poprawę. Maksymalne stężenie we krwi wykrywane jest po około 3 godzinach od przyjęcia leku. Aulin stosowany jest głównie w ortopedii oraz w ginekologii przy silnych dolegliwościach bólowych.
2. Wskazania do stosowania leku Aulin
Aulin zalecany jest osobom, które zmagają się z silnymi bólami wynikającymi z zapalenie kości lub stawów, a także przy dokuczliwych i bolesnych miesiączkach. To główne wskazania do przyjmowania leku Aulin. Preparat ten powinien być stosowany jako leczenie drugiego rzutu.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku
Nawet jeśli lekarz zaleci stosowanie aulinu, to nie wszystkie osoby mogą go stosować. Pacjenci, u których wystąpiło uszkodzenie wątroby, są uzależnione od alkoholu oraz zmagają się z ciągle nawracającą chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy nie mogą stosować aulinu. Przeciwwskazaniami do stosowania aulinu jest także: krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia związane z pracą nerek oraz niewydolność serca, a także podczas grypy lub przeziębienia. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także ciąża i karmienie piersią. Dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia oraz osoby uczulone lub nadwrażliwe na składniki leku, nie mogą przyjmować preparatu.
4. Dawkowanie leku Aulin
Aulin występuje w postaci granulatu, z którego należy przygotować zawiesinę doustną. Aby sporządzić zawiesinę należy granulat połączyć z odpowiednią ilością wody i mocno wstrząsnąć. Można też dostać go w postaci tabletek oraz w saszetkach. Lekarz ustala dawkę stosowania preparatu indywidualnie u każdego pacjenta w zależności od schorzenia. Leczenie aulinem musi trwać nieprzerwanie i nie może być dłuższe niż 15 dni. Zazwyczaj zalecana dawka aulinu dla osób dorosłych to 100 mg dwa razy na dobę. Preparat najlepiej przyjmować po posiłkach.
5. Skutki uboczne
Aulin może powodować skutki uboczne, ponieważ jest lekiem silnie czynnym o działaniu ogólnym. Najczęściej występujące skutki uboczne po przyjęciu aulinu to: nudności i wymioty, biegunka, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, a także zapalenie błony śluzowej żołądka oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Rzadziej mogą wystąpić zawroty głowy, senność, lęki, zapalenie wątroby lub żółtaczka. Zbyt długie stosowanie aulinu może zwiększyć ryzyko zawału serca
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.