Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Axotret - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, cena

 Paula Jakubasik
30.09.2021 12:00
Axotret - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, cena
Axotret - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, cena (adobestock)

Trądzik pospolity jest przewlekłą chorobą zapalną, występującą u znakomitej większości ludzi do 30. roku życia. Nie ma problemu jeśli choroba skóry przebiega w sposób łagodny, ale niestety szacuje się, że około 15% ludzi boryka się z naprawdę ciężką do wyleczenia postacią trądziku. Axotret to rozwiązanie właśnie dla takich osób. Przeczytaj więcej na temat stosowania leku Axotret.

spis treści

1. Działanie leku Axotret

Podczas kuracji lekiem Axotret w pierwszej kolejności zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych na skórze. Poza tym Axotret wpływa również na to, że istniejące stany zapalne nie rozprzestrzeniają się, a skóra w miejscach dotkniętych trądzikiem nabiera jednolitego koloru.

Lek ma bardzo silne działania i skutecznie radzi sobie nawet z bardzo ciężkimi zmianami skórnymi. W Internecie nie brak porównań, że Axotret jest niemal jak chemioterapia dla skóry. Silne i skuteczne działanie wiąże się jednak z częstym występowaniem skutków ubocznych.

2. Wskazania do stosowania leku Axotret

Zobacz film: "Co to jest trądzik?"

Axotret zaleca się w szczególności pacjentom, którzy wcześniej bez efektu leczyli się w łagodniejszy sposób środkami przeciwbakteryjnymi, stosowanymi miejscowo na ogniska zapalne.

Lek ten sprzedawany jest w aptekach – jego zakup musi być poprzedzony konsultacją z lekarzem dermatologiem, dostępny jest tylko i wyłącznie na receptę. Wskazaniem do stosowania leku Axotret są:

  • ciężkie postaci trądziku nie tylko na twarzy,
  • trądzik z zagrożeniem tworzenia się blizn,
  • duże skupiska trądziku,
  • guzki,
  • torbiele.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Axotret

Lek zawiera w składzie izotretynioinę – dlatego nie mogą go stosować kobiety w ciąży ani karmiące piersią. Substancja czynna może uszkadzać płód i zwiększa ryzyko poronienia.

Leczenie Axotret nie jest polecane kobietom w wieku rozrodczym, w szczególności nie mogą stosować leku osoby, planujące ciąże lub nie stosujące żadnej antykoncepcji. W przypadku mężczyzn Axotret nie wykazuje szkodliwego wpływu na produkcję nasienia.

Ponadto przeciwskazaniem jest oczywiście nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu – w szczególności substancję czynną o której była mowa wyżej lub na olej sojowy.

Innymi przeciwskazaniami są: niewydolność wątroby, duże stężenie lipidów we krwi, wysokie stężenie witaminy A. Ponadto leku Axotret nie wolno łączyć z antybiotykami z grupy tetracyklin.

4. Skutki uboczne po zastosowaniu Axotret

Leczenie lekiem Axotret raczej nie obędzie się bez skutków ubocznych. Najczęściej pacjenci stosujący kurację lekiem Axotret skarżą się za suchość skóry – w szczególności warg i twarzy. Może dochodzić do pękania skóry warg, stanów zapalnych wokół ust, nadmiernego łuszczenia się skóry czy świądu.

Można spodziewać się też suchości śluzówki nosa – co czasem może powodować krwawienia z nosa czy zapalenia jamy nosowo-gardłowej, suchości i podrażnienia oczu, zapalenia spojówek.

Konieczne podczas stosowanie leku może się więc okazać stosowanie delikatnych balsamów na skórę czy też kropel do oczu i nosa, jednakże wszystkie decyzje o stosowaniu tego typu produktów powinny być konsultowane z lekarzem.

5. Cena leku Axotret

Axotret jest lekiem dostępnym w aptekach po okazaniu recepty. Dostępny jest w dawkach po 10mg substancji czynnej i 20 mg substancji czynnej. Cena opakowania składającego się z 30 sztuk kapsułek miękkich niezależnie od dawki jest podobna i mieści się w granicach od 45 zł do 60 zł.

Niestety, Axotret nie jest lekiem refundowanym przez NFZ. Dawkę i częstotliwość przyjmowania ustala każdorazowo lekarz. Terapia należy do długotrwałych - zwykle zajmuje od 16 do 24 tygodni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze