Trwa ładowanie...

Azimycin – działanie, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 26.01.2024 15:37
Azimycin może być stosowany u pacjentów z zapaleniem ucha środkowego.
Azimycin może być stosowany u pacjentów z zapaleniem ucha środkowego. (Adobe stock)

Azimycin to antybiotyk, którego substancją czynną jest azytromycyna. Stosuje się go u dorosłych i dzieci ważących więcej niż 45 kilogramy. Wskazaniem jest przede wszystkim zakażenie dróg oddechowych czy ucha środkowego, także zakażenia skóry i tkanek miękkich. Jak dawkować lek? Czy istnieją przeciwwskazania do terapii?

spis treści

1. Co to jest Azimycin i w jakich przypadkach jest stosowany?

Azimycin to lek przeciwbakteryjny do stosowania ogólnego. Jest antybiotykiem makrolidowym w postaci tabletek powlekanych o szerokim spektrum działania. Jego substancją czynną jest azytromycyna, półsyntetyczna pochodna erytromycyny. Zalicza się ją do substancji o działaniu bakteriostatycznym, choć w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo.

Azimycin – zamienniki i preparaty

Zobacz film: "Antybiotyk"

Tabletki powlekane Azimycin są dostępne na receptę jako:

  • Azimycin 250 mg, w opakowaniu znajduje się 6 tabletek,
  • Azimycin 500 mg, opakowanie zawiera 3 tabletki lub 6 tabletek.

Lek jest refundowany. Cena Azimycin może wynosić około 30 zł (odpłatność 100 %), ale i 24 przy odpłatności 50 %. Preparat może być także wydawany bezpłatnie.

Dostępne są także inne preparaty zawierające azytromycynę. To:

  • Sumamed (kapsułki twarde), Sumamed (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Sumamed (tabl. do sporządzania zawiesiny doustnej), Sumamed (tabletki powlekane), Sumamed forte (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej.
  • Azithromycin Aurovitas (tabletki powlekane), Azithromycin Genoptim (tabletki powlekane), Azithromycin Krka (tabletki powlekane),
  • AzitroLEK (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), AzitroLEK (tabletki powlekane), AzitroLEK 250 (tabletki powlekane), AzitroLEK 500 (tabletki powlekane),
  • Azibiot (tabletki powlekane),
  • Azitrox 500 (tabletki powlekane),
  • Azycyna (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Azycyna (tabletki powlekane),
  • Azyter (krople do oczu, roztwór),
  • Bactrazol (tabletki powlekane),
  • Macromax (tabletki powlekane),
  • Nobaxin (tabletki powlekane).

2. Działanie i wskazanie do stosowania Azimycin

Azimycin wykorzystuje się w leczeniu zakażeń. Jak działa Azimycin? Za jego aktywność odpowiada substancja czynna. Mechanizm działania azytromycyny polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych przez zablokowanie rybosomów, które są niezbędne do syntezy białek. To uniemożliwia wzrost i namnażanie się bakterii.

Preparat jest wskazany w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę. To przede wszystkim:

  • ostre zapalenie ucha środkowego,
  • zakażenia górnych dróg oddechowych, to jest zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok,
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych, na przykład ostre zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, lekkie i umiarkowanie ciężkie pozaszpitalne zapalenie płuc,
  • zakażenia skóry i tkanek miękkich, takie jak róża, liszajec, wtórne ropne zapalenie skóry, wczesne stadium boreliozy (rumień wędrujący), także trądzik pospolity o umiarkowanym nasileniu u dorosłych (Azimycin 500 mg).
  • niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis.

3. Stosowanie i dawkowanie Azimycin

Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Azimycinu? Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować raz na dobę, można przyjmować niezależnie od posiłku. Azytromycyna charakteryzuje się dużym stężeniem w zakażonych tkankach i długim okresem półtrwania, co umożliwia skrócenie czasu leczenia do 1–5 dni.

Jeśli chodzi o dawkowanie preparatu Azimycin, jest ono ustalane przez lekarza indywidualnie. Dawka zależy bowiem od kilku czynników, głównie od: wskazania, nasilenia zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów i stanu chorego.

I tak dorośli i dzieci o masie ciała większej niż 45 kg zażywają zwykle 500 mg raz na dobę przez 3 dni lub pierwszego dnia 500 mg raz na dobę i następnie 250 mg raz na dobę przez 4 dni.

Wczesne stadium boreliozy wymaga z kolei w pierwszej dobie pojedynczej dawki 1000 mg, następnie kontynuuje się leczenie zażywając 500 mg raz na dobę przez 4 dni.

4. Azimycin – skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania Azimycinu? Najczęściej pojawia się biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, ból głowy, zmiany w obrazie krwi i badaniach diagnostycznych (zmniejszenie liczby limfocytów, zwiększenie liczby eozynofili, bazofili, monocytów, neutrofilów, zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi).

Możliwe są także reakcje nadwrażliwości, w tym:

Może wystąpić obrzęk naczynioruchowy (utrudniający oddychanie obrzęk ust, języka, gardła i krtani), aż po reakcje anafilaktyczne i wstrząs anafilaktyczny, ciężkie reakcje skórne takie jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, martwica toksyczna rozpływna naskórka, reakcja polekowa z eozynofilią i objawami układowymi, ostra uogólniona osutka krostkowa. Listę rzadkich skutków ubocznych zawiera ulotka Azimycin dołączona do opakowania leku.

Kiedy nie stosować preparatu Azimycin? Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, na erytromycynę lub na inne antybiotyki makrolidowe lub ketolidowe oraz masa ciała mniejsza niż 45 kg.

Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie karmienia piersią, niemniej wiadomo, że azytromycyna przenika do pokarmu kobiecego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze