Trwa ładowanie...

Azotyny w moczu – przyczyny, badanie moczu, infekcja dróg moczowych, ciąża

Zakażenia układu moczowego zdarzają się dosyć często. Lekarze diagnozują je dzięki ogólnym badaniom moczu. Jeśli w wynikach pojawią się azotyny trzeba będzie przeprowadzić leczenie, gdyż za infekcję w większości przypadków odpowiadają bakterie.

spis treści

1. Co oznaczają azotyny w moczu

Azotyny w moczu to sygnał, że w organizmie rozwija się infekcja dróg moczowych. Azotyny to grupa związków chemicznych, soli lub estrów kwasu azotowego, wywoływanych przez bakterie. Substancje te nie powinny pojawiać się moczu. Szacuje się, że zakażenia układu moczowego dotykają przynajmniej raz w roku 10 proc. kobiet i 1-2 proc. mężczyzn. To nagminna choroba kobiet między 16 a 35 rokiem życia, które mają aktywne życie seksualne. Dodatni wynik azotynów w moczu często występuje też u osób w podeszłym wieku, kobiet po menopauzie, u których zanika ilość estrogenów oraz mężczyzn po 60. roku życia (ma to związek z częstym zastojem moczu w pęcherzu i przerostem gruczołu prostaty). Wykrycie azotynów w moczu jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Zobacz film: "Zapalenie pęcherza [Specjalista radzi]"

Azotyny w moczu są powodowane przez bakterie takie jak: Escherichia coli Enterobacter Citrobacter Klebsiella * Pseudomonas

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy

zobacz galerię

2. Jak pobrać próbkę do zbadania poziomu azotynów w moczu

Azotyny w moczu powstają w wyniku redukcji azotanów przez bakterie, które są przyczyną najczęstszą zakażenia układu moczowego.

Badanie moczu na azotyny jest częścią badania ogólnego moczu i można je wykonać samodzielnie w domu. Domowe badanie ogólne moczu przeprowadza się za pomocą specjalnego testu paskowego, dzięki któremu bada się skład i właściwości moczu. Takie badanie działa na podobnych zasadach jak badanie laboratoryjne, może być jednak od niego mniej dokładne.

Aby wynik był wiarygodny, badanie należy wykonać z pierwszej porannej próbki moczu. Powinno upłynąć co najmniej 4 od ostatniego oddawania moczu ponieważ tyle czasu potrzebują azotyny aby pojawić się w moczu. Wynik może być przekłamany jeżeli próbka moczu długo była przechowywana w temperaturze pokojowej.

Zafałszowane stężenie azotynów w moczu może być także wynikiem przyjmowania dużej dawki witaminy C lub innych utleniaczy. Mogą one powodować, że pomimo rozwijającej się infekcji układu moczowego nie pojawiaja się azotyny.

3. Azotyny w moczu a infekcja dróg moczowych

Azotyny w moczu nie pojawiają się u zdrowych osób. Azotyny nie są groźne i informują, że w organizmie rozwija się infekcja, gdyż niektóre bakterie potrafią przetwarzać pierwiastki normalnie obecne w moczu w azotyny. Infekcja dróg moczowych objawia się szczypaniem, pieczeniem i bólem podczas oddawania moczu. Pojawiające się w moczu azotyny potwierdzają tę diagnozę. Należy pamiętać, że diagnoza i prawidłowe leczenie należy do lekarza.

Zobacz także:

4. Co oznaczają azotyny w moczu u ciężarnych

Azotyny w moczu u kobiet ciężarnych mogą pojawiać się dość często. Szacuje się ze ok 20-30 proc. kobiet przynajmniej raz w trakcie ciąży będzie przechodzić infekcje dróg moczowych. Przyczyną takiego stanu jest zaleganie moczu w pęcherzu moczowym.

Aby uniknąć rozwoju infekcji ważne jest przeprowadzanie comiesięcznych badań kontrolnych moczu. Infekcje dróg moczowych mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu, do rozwoju infekcji wewnątrz macicy oraz źle wypływać na rozwój dziecka.

Nieleczona infekcja układu moczowego u ciężarnej może doprowadzić do niewydolności nerek i nadciśnienia tętniczego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza