Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Tomasz Nęcki

Badania biochemiczne – osocze, profile, normy

Avatar placeholder
01.04.2021 17:00
Badania biochemiczne – osocze, profile, normy
Badania biochemiczne – osocze, profile, normy

Badania biochemiczne krwi mają na celu ocenę składników biochemicznych osocza. Dzięki badaniom biochemicznym krwi dużo łatwiej lekarzom postawić prawidłową diagnozę. Na podstawie badania biochemicznego krwi lekarz jest w stanie uzyskać informacje o pracy niemal wszystkich narządów.

spis treści

1. Osocze do badania biochemicznego

Badanie biochemiczne jest przeprowadzane na osoczu krwi. Osocze do badania biochemicznego uzyskuje się poprzez odwirowanie krwi pobranej od pacjenta. Osocze potrzebne do badania biochemicznego składa się głównie z wody oraz rozpuszczonych w niej enzymów, białek, hormonów, lipidów, glukozy, bilirubiny i wielu innych substancji. Dzięki takiemu składowi osocza badanie biochemiczne krwi zapewnia tak dużą ilość informacji zarówno o pracy całych układów, jak i poszczególnych narządów.

2. Profile badań biochemicznych

Badania biochemiczne zostały podzielone na poszczególne profile, aby ułatwić postawienie diagnozy. Wśród profili badania biochemicznego należy wyróżnić:

Zobacz film: "Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]"
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię
 • profil ogólny - w ogólnym profilu badania biochemicznego oznacza się poziom sodu, potasu, wapnia, chlorków, fosforu, kwasu moczowego, mocznika, kreatyniny, bilirubiny, ALT, AspAT, fosfatazy alkalicznej, albuminy, GGT i białka całkowitego;
 • profil wątrobowy - w profilu wątrobowym badania biochemicznego oznacza się poziomy transaminazy alaninowej i asparaginianowej (ALT i AspAT);
 • profil nerkowy - ten profil badania biochemicznego oznacza poziom sodu, potasu, kreatyniny, mocznika;
 • profil sercowy - profil badania biochemicznego oznacza poziom transaminazy alaninowej (ALT) i asparaginowej (AspAT), kinazy kreatynowej (CK), dehydrogenazy mleczanowej (LDH) oraz potasu;
 • profil tarczycowy - oznacza hormony TSH i T4;
 • profil lipidowy - lipidowy profil badania biochemicznego oznacza poziom cholesterolu, trójglicerydów (TG), cholesterolu HDL i LDL;
 • profil kostny - w tym profilu badania biochemicznego oznacza się białko całkowite, wapń, fosfatazę alkaliczną, albuminę oraz fosfor.

3. Normy w badaniu biochemicznym

Badanie biochemiczne oznacza poziomy każdego składnika z osobna, ale też określa relacje między poszczególnymi składnikami. Należy jednak pamiętać, że normy w badaniu biochemicznym mogą się od siebie trochę różnić w zależności od laboratorium. Z tego względu z wynikiem badania biochemicznego należy się udać do lekarza, który przeanalizuje wyniki i postawi diagnozę.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Przykładowe normy w badaniu biochemicznym to np.:

 • cholesterol (< 200 mg/dl inaczej < 5,2 mmol/l);
 • glukoza – normy dla glukozy w badaniu biochemicznym zależą od wieku: noworodki – 2,8-4,4 mmol/l (50-115 mg/dl), dzieci – 3,9-5,8 mmol/l (70-105 mg/dl), dorośli -3,9-6,4 mmol/l (70-115 mg/dl);
 • kreatynina (62-124 mmol/l inaczej 0,7-1,4 mg/dl);
 • potas (3,5-5,0 mmol/l);
 • żelazo (50-175 µg/dl);
 • sód (135-145 mmol/l);
 • chlor (95-105 mmol/l).

W interpretacji wyników badania biochemicznego konieczna jest wiedza i doświadczenie. Na wynik badania biochemicznego krwi mają wpływ różne stany organizmu, które nie muszą oznaczać choroby. Wynik badania biochemicznego zaburzy m.in. ciąża, zła dieta i intensywny trening przed badaniem, czy spożycie dużej ilości alkoholu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.