Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Badanie biopsyjne w stomatologii

Avatar placeholder
04.10.2016 15:03
Badanie biopsyjne w stomatologii
Badanie biopsyjne w stomatologii

Badanie biopsyjne w stomatologii to pobranie tkanek z wnętrza jamy ustnej do zbadania. Pobiera się materiał tkankowy z miejsc zmienionych chorobowo, to znaczy ze zmian dystroficznych, nowotworowych, torbieli itp. Badanie histopatologiczne pobranej tkanki, przeprowadzone w laboratorium, pozwala stwierdzić, jaki jest rodzaj zaobserwowanych zmian i czy są one złośliwe.

spis treści

1. Wskazania i przygotowania do wykonania biopsji w stomatologii

Biopsja w stomatologii jest wykonywana w przypadku:

  • nowotworów łagodnych i złośliwych;
  • torbieli i zmian torbielowatych;
  • promienicy;
  • kiły;
  • gruźlicy;
  • dysplazji włóknistej;
  • zmian dystroficznych, czyli zanikowych.
Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Badanie biopsyjne w stomatologii nie wymaga żadnego przygotowania ani przeprowadzania innych wcześniejszych badań. Przed badaniem należy poinformować lekarza o:

2. Przebieg i powikłania biopsji w stomatologii

Badanie biopsyjne w stomatologii wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku dzieci zazwyczaj konieczne jest znieczulenie ogólne. Przed rozpoczęciem biopsji lekarz prosi pacjenta o zdezynfekowaniejamy ustnej, w celu uniknięcia zakażenia bakteryjnego.

Badanie biopsyjne przeprowadza się na fotelu stomatologicznym. Pobierany jest fragment tkanki dziąseł, zębów czy też szczęki, na których występuje zmiana patologiczna. Odbywa się to na różne sposoby. W zależności od potrzeb, stosuje się biopsję cienkoigłową aspiracyjną (biopsja tkanek miękkich) lub biopsję wiertarkową (do biopsji kości).

W przypadku, gdy zmiana chorobowa jest duża i lekarz podejrzewa jej charakter nowotworowy, pobiera się do biopsji tylko jej fragment. Jeżeli natomiast zmiana jest mała i bez podłoża nowotworowego, wycina się całość. Badanie biopsyjne w stomatologii jest bardzo ważne, ze względu na to, że pozwala na odróżnienie tkanki nowotworów złośliwych od łagodnych.

Zabieg trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. W jego trakcie należy zgłaszać jakiekolwiek występujące dolegliwości, np. duszność, zawroty głowy, osłabienie, ból. Mogą one wystąpić w przypadku uczulenia na zastosowany środek znieczulający. Przez 2 godziny po badaniu nie można jeść ani pić. W ciągu kilku następnych dni należy spożywać miękkie pokarmy oraz stosować płukanki antybakteryjne. Lekarz może także zapisać antybiotyki, w celu zniwelowania ryzyka zakażenia bakteryjnego. Po 2 tygodniach od zabiegu należy zgłosić się do lekarza po wyniki, które podawane są w formie opisu.

Rzadko po badaniu biopsji występuje krwawienie z jamy ustnej. Jeżeli natomiast ono wystąpi i będzie trwać kilka dni, towarzyszyć mu może drętwienie, obrzęk, gorączka i dreszcze, należy zgłosić się do chirurga jamy ustnej. Istnieje także ryzyko uszkodzenia nerwów, zdarza się to jednak bardzo rzadko. Badanie jest raczej bezpieczne. Wykonywane może być w każdym wieku i powtarzane wielokrotnie. Nie ma przeciwskazań do przeprowadzania go także u kobiet w ciąży.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze