Badanie biopsyjne w stomatologii

Badanie biopsyjne w stomatologii to pobranie tkanek z wnętrza jamy ustnej do zbadania. Pobiera się materiał tkankowy z miejsc zmienionych chorobowo, to znaczy ze zmian dystroficznych, nowotworowych, torbieli itp. Badanie histopatologiczne pobranej tkanki, przeprowadzone w laboratorium, pozwala stwierdzić, jaki jest rodzaj zaobserwowanych zmian i czy są one złośliwe.

Wskazania i przygotowania do wykonania biopsji w stomatologii

Biopsja w stomatologii jest wykonywana w przypadku:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

 • nowotworów łagodnych i złośliwych;
 • torbieli i zmian torbielowatych;
 • promienicy;
 • kiły;
 • gruźlicy;
 • dysplazji włóknistej;
 • zmian dystroficznych, czyli zanikowych.

Badanie biopsyjne w stomatologii nie wymaga żadnego przygotowania ani przeprowadzania innych wcześniejszych badań. Przed badaniem należy poinformować lekarza o:

Przebieg i powikłania biopsji w stomatologii

Badanie biopsyjne w stomatologii wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a w przypadku dzieci zazwyczaj konieczne jest znieczulenie ogólne. Przed rozpoczęciem biopsji lekarz prosi pacjenta o zdezynfekowaniejamy ustnej, w celu uniknięcia zakażenia bakteryjnego.

Badanie biopsyjne przeprowadza się na fotelu stomatologicznym. Pobierany jest fragment tkanki dziąseł, zębów czy też szczęki, na których występuje zmiana patologiczna. Odbywa się to na różne sposoby. W zależności od potrzeb, stosuje się biopsję cienkoigłową aspiracyjną (biopsja tkanek miękkich) lub biopsję wiertarkową (do biopsji kości).

W przypadku, gdy zmiana chorobowa jest duża i lekarz podejrzewa jej charakter nowotworowy, pobiera się do biopsji tylko jej fragment. Jeżeli natomiast zmiana jest mała i bez podłoża nowotworowego, wycina się całość. Badanie biopsyjne w stomatologii jest bardzo ważne, ze względu na to, że pozwala na odróżnienie tkanki nowotworów złośliwych od łagodnych.

Zabieg trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. W jego trakcie należy zgłaszać jakiekolwiek występujące dolegliwości, np. duszność, zawroty głowy, osłabienie, ból. Mogą one wystąpić w przypadku uczulenia na zastosowany środek znieczulający. Przez 2 godziny po badaniu nie można jeść ani pić. W ciągu kilku następnych dni należy spożywać miękkie pokarmy oraz stosować płukanki antybakteryjne. Lekarz może także zapisać antybiotyki, w celu zniwelowania ryzyka zakażenia bakteryjnego. Po 2 tygodniach od zabiegu należy zgłosić się do lekarza po wyniki, które podawane są w formie opisu.

Rzadko po badaniu biopsji występuje krwawienie z jamy ustnej. Jeżeli natomiast ono wystąpi i będzie trwać kilka dni, towarzyszyć mu może drętwienie, obrzęk, gorączka i dreszcze, należy zgłosić się do chirurga jamy ustnej. Istnieje także ryzyko uszkodzenia nerwów, zdarza się to jednak bardzo rzadko. Badanie jest raczej bezpieczne. Wykonywane może być w każdym wieku i powtarzane wielokrotnie. Nie ma przeciwskazań do przeprowadzania go także u kobiet w ciąży.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Trybuszewska E., Badanie biopsyjne w stomatologii. Encyklopedia Badań Medycznych, Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996.
 • Banach J., Jańczuk Z., Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2784-5
 • Górska R. (red.), Choroby jamy ustnej - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-49-3

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie biopsyjne w stomatologii
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie biopsyjne w stomatologii
Badanie radiologiczne w stomatologii

Rentgen w stomatologii

Rentgen w stomatologii

Zdjęcie rentgenowskie, na którym widać nieprawidłowo rosnące zęby mądrości.

Choroby przyzębia

Magnetoterapia w stomatologii (WIDEO)

Magnetoterapia w stomatologii (WIDEO) Odtwórz wideo

Magnetoterapia najczęściej jest stosowana przy implantacji, urazach, chorobach przyzębia i rozległych stanach zapalnych. Leczenie pulsacyjnym polem magnetycznym dzięki zastosowaniu najnowszych technologii pomaga wrócić pacjentom do zdrowia, ich rany...

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

. Szczegółowe badanie wykryłoby obecność w nim pestycydów, rtęci i ołowiu. Najwięcej trujących substancji kryje się w mięśniach, tkance tłuszczowej, wątrobie (...) również w stomatologii. Do dzisiaj wielu z nas ma plomby...

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG

Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

Badania w astmie

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne

Badanie spirometryczne pomocne jest w zdiagnozowaniu m.in. astmy, gruźlicy, rozedmy płuc.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Badanie moczu na krew (WIDEO)

Badanie moczu na krew (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie moczu na krew Krew w moczu nie powinna się pojawiać u zdrowej osoby. Jeśli już się pojawi, zazwyczaj oznacza toczącą się w organizmie (...) infekcję. W przypadku, jeśli danej osobie nic nie dolega, nie ma ona objawów infekcji,...

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Badanie kontrolne USG w ciąży

Badanie kontrolne USG w ciąży

Podczas badania USG ustala się obecność zarodka, stwierdza rodzaj ciąży oraz można wykryć, czy płód jest obciążony wadą genetyczną.

USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.