Trwa ładowanie...

Bądź kwaśna... i kochaj, ile chcesz! Zadbaj o swoje zdrowie intymne

Avatar placeholder
26.05.2020 16:39
Kwaśność okolic intymnych chroni kobietę przed infekcjami i pozwala jej cieszyć się seksem zawsze wtedy, gdy ma na to ochotę
Kwaśność okolic intymnych chroni kobietę przed infekcjami i pozwala jej cieszyć się seksem zawsze wtedy, gdy ma na to ochotę (Shutterstock)

Kobieta kwaśna jest dziś bardzo pożądana. Kobieta kwaśna dużo dziś znaczy: kocha, promieniuje radością, zdrowiem intymnym i ładnie pachnie. Czuje się kobieco i pewnie. Żyje w harmonii ze swoim ciałem i robi naprawdę to, na co ma ochotę, bo… jest chroniona przez niskie pH.

Dlaczego to aż tak ważne? W każdej minucie życia (seks, basen, sauna, podróż) spotykamy się z milionami drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą wywołać przykre, a czasem bardzo poważne dolegliwości. Do ich nadmiernego rozwoju dochodzi, zwłaszcza gdy mamy obniżoną odporność czy wysokie pH, które może być konsekwencją np. stosowania antykoncepcji, antybiotyku, zbyt częstych stosunków płciowych, długich kąpieli w basenie czy wannie.

spis treści

1. Jaka jest zatem recepta na zwiększoną ochronę i zdrowie intymne kobiety?

Rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rozwiązaniem jest zakwaszanie organizmu poprzez stosowanie sprawdzonych probiotyków. Możesz wybrać doustną drogę, która długotrwale chroni i zakwasza zarówno układ pokarmowy, jak i moczowo-płciowy, lub dopochwowy o szybkim działaniu, który warto stosować zwłaszcza w leczeniu wspomagającym zakażeń pochwy, w tym również upławów. A kiedy potrzebujesz natychmiast przywrócić sobie komfort intymny, nawilżyć i zakwasić okolice intymne, użyj żeu probiotycznego.

Zobacz film: "Alkohol i seks"

Preparaty te zawierają dobroczynne bakterie kwasu mlekowego lub ich metabolity. Co ważne, działają w sposób naturalny i całkowicie bezpieczny nawet przy długotrwałym stosowaniu przez kobiety, również te, które skłonne są do alergii.

Bakterie kwasu mlekowego chronią układ rozrodczy kobiety przed infekcjami, zapobiegając namnażaniu się bakterii chorobotwórczych oraz grzybów. Działają poprzez wytwarzanie nadtlenku wodoru – związku o silnym działaniu antybakteryjnym, który zakwasza pochwę i utrzymuje jej właściwy, niski odczyn. Pomagają zachować równowagę mikrobiologiczną układu rozrodczego, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza dla kobiet aktywnych seksualnie, które w większym stopniu są narażone na zakażenia intymne.

2. Jak antykoncepcja wpływa na organizm kobiety?

Obecnie wiele kobiet decyduje się na przyjmowanie doustnej antykoncepcji, która jest nie tylko wysoce skuteczna, ale i wygodna. Tabletki antykoncepcyjne, oprócz hamowania owulacji, powodują zagęszczenie śluzu z szyjki macicy, stwarzając tym samym barierę dla plemników. Ta metoda zapobiegania ciąży ma jednak swoje minusy. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych wiąże się ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety, które powodują zmniejszenie liczby bakterii Lactobacillus w pochwie, a co za tym idzie ‒ podwyższa się pH miejsc intymnych. Kobieta staje się bardziej podatna na zakażenia układu moczowo-płciowego. Spadek liczby bakterii kwasu mlekowego ma miejsce również w przypadku wkładek domacicznych (tzw. spirale), dlatego kobiety stosujące tę formę antykoncepcji powinny zadbać o zakwaszenie pochwy.

Przy antykoncepcji oprócz probiotyków warto stosować również żele, które dodatkowo nawilżają i zwalczają suchość i dyskomfort lub dopochwowe globulki z kwasem hialuronowym i mlekowym. Brak prawidłowego nawilżenia miejsc intymnych to częsty problem wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Gdy organizm kobiety wytwarza mniej śluzu, a pochwa nie staje się wystarczająco wilgotna podczas zbliżeń intymnych, rośnie ryzyko otarć i podrażnień. Seks przestaje być wówczas przyjemnością, a dyskomfort i ból odczuwany w czasie penetracji zniechęcają kobietę do współżycia.

3. Jak zapobiegać zakażeniom intymnym?

  • Codziennie myje okolice intymne delikatnym preparatem do higieny o niskim pH. Rezygnuje z gąbek, myjek, irygacji pochwy, dezodorantów intymnych i zapachowych wkładek higienicznych.
  • Zakwasza się sprawdzonymi probiotykami, zwłaszcza kiedy stosuje antykoncepcję.
  • Nosi bawełnianą bieliznę.
  • Ogranicza stosowanie tamponów, jeżeli ma skłonności do nawracających zakażeń pochwy.
  • Zamiast kąpieli bierze prysznic.
  • Myje okolice intymne od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do pochwy, dzięki czemu można zapobiec chorobom intymnym kobiet.
  • Przed ryzykownymi zachowaniami (wizyta na basenie, stosunek bez prezerwatywy) pamięta o zakwaszeniu żelem.
  • W publicznej toalecie nie siada nigdy na desce!
  • Czuje się pewnie, komfortowo i robi to, na co ma ochotę! Jest dumna ze swojej kobiecości.

Bycie kwaśną to nie powód do wstydu, pod warunkiem, że mówimy o niskim pH pochwy. Kwaśność okolic intymnych chroni kobietę przed infekcjami i pozwala jej cieszyć się seksem zawsze wtedy, gdy ma na to ochotę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze