Trwa ładowanie...

Kwas hialuronowy - działanie metody stosowania, skutki uboczne

Kwas hialuronowy może brzmieć niepokojąco, jednak to jeden z najlepszych sposobów na przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, jej wygładzenie i wyraźne odmłodzenie
Kwas hialuronowy może brzmieć niepokojąco, jednak to jeden z najlepszych sposobów na przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, jej wygładzenie i wyraźne odmłodzenie (123rf)

Kwas hialuronowy może brzmieć niepokojąco, jednak to jeden z najlepszych sposobów na przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, jej wygładzenie i wyraźne odmłodzenie. Kwas ten występuje naturalnie w skórze, dlatego nie należy bać się zabiegów z jego wykorzystaniem.

spis treści

1. Jak działa kwas hialuronowy

Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy nie jest rodzajem kwasu, a wielocukru i występuje w postaci przezroczystej cieczy, która w konsystencji przypomina żel. W takiej formie od dawna stosowany jest w medycynie i kosmetologii. Wykorzystuje się go do:

  • wypełniania zmarszczek,
  • podnoszenia owalu twarzy,
  • ujędrniania i rewitalizacji skóry,
  • wygładzania zmarszczek na szyi i dekolcie,
  • zabiegu korekty nosa,
  • modelowania i powiększania ust.
Zobacz film: "Kwas hialuronowy w powiększaniu piersi"

Nic więc dziwnego, że w kosmetykach stanowi najbardziej wartościowy składnik nawilżający. Tworzy też powłokę ochronną na naszej skórze, która zapobiega utracie wilgoci, przez co możemy dłużej cieszyć się jędrną, miękką i piękną skórą.

Kwas hialuronowy (HA), dzięki temu, że posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody, zapewnia nam jędrną, nawilżoną i odżywioną skórę. Co ciekawe, tylko jeden gram kwasu hialuronowego może związać około sześciu litrów wody. Dodatkowo może on również łagodzić stany zapalne.

Z wiekiem jednak jego ilość w skórze maleje, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Najbardziej narażone na jego utratę są kobiety około 25 roku życia, albo te, które intensywnie się odchudzają i zrzucają wagę.

2. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest procedurą nieinwazyjną, co skraca czas rekonwalescencji. Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego daje natychmiastowe rezultaty i pozwala na radość z młodego wyglądu. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym dodatkowo poprawia kontur twarzy i przyczynia się do rewitalizacji skóry.

Zmarszczki to nieestetyczne linie na ciele, zwłaszcza na skórze twarzy, które dodają lat i szpecą. Kobiety na całym świecie stosują różnego rodzaju środki pielęgnacyjne, kremy odmładzające czy żele korygujące, by zniwelować niechciane wgłębienia w skórze. Niektóre decydują się na zabiegi medycyny estetycznej. Jednym z nich jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy wstrzykiwany w miejscu powstania zmarszczek likwiduje wgłębienia, wypełnia je, napręża skórę oraz uelastycznia włókna kolagenowe i elastynowe. Za pomocą kwasu hialuronowego najłatwiej przebiega likwidacja zmarszczek mimicznych. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest bezpieczne i daje natychmiastowe, długotrwałe efekty estetyczne.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym staje się coraz bardziej popularne wśród pań, które pragną zachować młody wygląd - nie tylko twarzy, ale także szyi, dekoltu i dłoni. Partie twarzy, które można nakłuwać zastrzykami z HA, to:

  • poziome zmarszczki czoła,
  • zmarszczki gładzizny,
  • linia brwi,
  • zmarszczki okołooczodołowe,
  • dolina łez,
  • nos,
  • policzki,
  • fałdy wargowo-nosowe,
  • kontur ust i usta,
  • zmarszczki śmiechowe,
  • broda.

2.1. Jak przebiega wypełnianie zmarszczek

Implanty skórne, czyli tzw. wypełniacze, pozwalają na wypełnienie przestrzeni w tkankach. Można je aplikować w obrębie skóry lub tkanki podskórnej, aby uzupełnić uszczuplone pokłady kolagenu i substancji podporowych. W wyniku procesu starzenia się skóry, a także działania takich czynników, jak promieniowanie słoneczne, gęstość tkanek w obrębie twarzy oraz ich elastyczność zmniejszają się, co skutkuje powstawaniem fałdów, zmarszczek, a także wiotkich partii skóry.

Wstrzyknięcie implantu zawierającego kwas hialuronowy wygładza zmarszczki i likwiduje fałdy skórne, nadając twarzy zdrowy i promienny wygląd. Po około 40 minutach pacjent opuszcza gabinet, wyglądając o kilka lat młodziej niż przed zabiegiem. Należy pamiętać, że kwas hialuronowy zastaje wchłonięty przez tkanki ciała, w związku z czym, nie jest w nich składowany. Należy pamiętać, że po wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowym trzeba unikać słońca przez dwa tygodnie.

Po zabiegu może pojawić się kilka efektów niepożądanych, które znikają zazwyczaj w ciągu kilkudziesięciu godzin. Najczęstsze skutki uboczne wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym to:

  • obrzęk,
  • zaczerwienienie i ból w miejscu aplikowania kwasu,
  • swędzenie skóry i jej nadwrażliwosć.

3. Jak stosuje się kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy możemy znaleźć przede wszystkim w kremach, produktach do mycia twarzy i serach nawilżających, ale także w maseczkach i peelingach. Możemy go szukać także w składzie płynów do soczewek i kropli do oczu, ponieważ naturalnie jest też składnikiem filmu łzowego. Dzięki swoim właściwościom pomaga też w dolegliwościach związanych z tzw. zespołem suchego oka.

Według ekspertów, bezpośrednie wstrzykiwanie HA daje o wiele lepsze efekty niż stosowanie go zewnętrznie na skórę. Wszystko przez to, że cząsteczku kwasu są po prostu za duże, aby mogły z łatwością przeniknąć przez komórki naszej skóry.

Są jednak pewne przeciwskazania, w wypadku których nie należy poddawać się zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego. Można do nich zaliczyć ciążę i laktację, a także wszelkie infekcje i występujące choroby autoimmunologiczne.

Inną metodą przyjmowania kwasu hialuronowego są tabletki z kwasem hialuronowym. Według niektórych opinii kwas hialuronowy w postaci tabletek może dać takie same efekty jak zabiegi kosmetyczne, jeśli tabletki z kwasem hialuronowym byłyby przyjmowane odpowiednio długo. Na korzyść tabletek z kwasem hialuronowym przemawia fakt, że efekty ich stosowania są dłuższe niż te uzyskane w wyniku zabiegów.

Kwas hialuronowy daje efekt natychmiastowy, jednak po 6-12 miesiącach w przypadku większości preparatów efekt jest mniej widoczny. Natomiast po tym czasie w wyniku przyjmowania tabletek z kwasem hialuronowym osiągamy efekt wygładzenia również głębszych zmarszczek.

Zobacz także:

4. Skutki uboczne stosowania kwasu hialuronowego

HA jest substancją zgodną z chemiczną budową komórek człowieka, w związku z czym nie wywołuje niekorzystnych reakcji po zastosowaniu, takich jak podrażnienia, uczulenia, zaczerwienienia czy pieczenie. Po wypełnieniu zmarszczek czy bruzd mogą wystąpić obrzęki utrzymujące się przez 2 dni. Przez dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się również opalać ani chodzić do sauny. Konieczne jest picie dużych ilości wody. Wszystko po to, aby kwas hialuronowy miał szansę dobrze ułożyć się w naszych tkankach, a co za tym idzie-dać jeszcze lepszy efekt.

Nie tylko badania, ale też opinie o kwasie hialuronowym sugerują, że jest to świetny sposób na zachowanie młodości. Według opinii o kwasie hialuronowym jego jedynym mankamentem jest to, że efekty zabiegu znikają po pewnym czasie. Dlatego warto posłuchać opinii o kwasie hialuronowym i zwrócić uwagę na obecność tego cennego składnika w kremach i balsamach do ciała.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze