Bakterie w moczu – badanie ogólne, bakteriomocz znamienny i bezobjawowy, leczenie
Infekcje dróg moczowych zaczynają się zupełnie niewinnie. Początkowo odczuwa się niewielkie pieczenie w czasie oddawania moczu. Z czasem zaczynają się częste wizyty w toalecie, silne parcie na pęcherz i uczucie niemożności jego opróżnienia. Okazuje się, że infekcje mogą przebiegać bezobjawowo, w związku z czym warto regularnie wykonywać badanie ogólne moczu. Co warto wiedzieć o bakteriomoczu?
1. Badanie ogólne moczu
Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych badań, jakie są zlecane do wykonania przez lekarzy. Analizie poddane są własności fizyczne moczu, takie jak barwa, odczyn i przejrzystość, a także obecność bakterii w moczu.
Bardziej zaawansowane badanie pozwala zbadać zawartość konkretnych aminokwasów w moczu, a także stężenie glukozy. Próbka moczu, jaką oddajemy do badania, powinna mieć objętość około 50 ml. Mocz pobieramy z rana, po nocy do jałowego pojemnika, który możemy dostać w każdej aptece.
Przed oddaniem moczu do pojemnika należy umyć delikatnym środkiem myjącym okolice cewki moczowej. Ważną informacją jest to, że do pojemnika powinien trafić środkowy strumień moczu, czyli pierwszy strumień oddajemy do toalety. Dzięki temu do moczu pobranego do badania nie dostaną się bakterie kolonizujące cewkę moczową.
2. Bakteriomocz znamienny i bezobjawowy
Kobiety są bardziej narażone na obecność bakterii w moczu ze względu na to, że ujście cewki moczowej znajduje się bardzo blisko pochwy oraz odbytu. To właśnie z tych miejsc bakterie mogą przenikać do pęcherza moczowego i dalszych części układu moczowego.
Tam się namnażają i tworzą stan zapalny. Kiedy liczba drobnoustrojów przekroczy 100 tys. komórek w 1 ml moczu, wtedy mamy do czynienia z bakteriomoczem znamiennym. Jeśli nie towarzyszą temu objawy zakażenia układu moczowego, to mamy do czynienia z bakteriomoczem bezobjawowym.
Często zdarza się, że pacjent odczuwa nieprzyjemne objawy ze strony układu moczowego, np. pieczenie podczas oddawania moczu czy ciągłe parcie na mocz, ale podczas badań nie wykryte zostały żadne bakterie w moczu. Nie oznacza to wtedy, że pacjent jest zdrowy. Czasami występują bakterie w moczu, które są bardzo ciężkie do wykrycia podczas standardowego badania.
2.1. Bakteriomocz w ciąży
Kobiety podczas ciąży są w większej mierze narażone na występowanie infekcji w układzie moczowym. Dzieje się tak poprzez zmniejszenie napięcia cewki moczowej. Macica, która ulega ciągłemu powiększaniu uciska na moczowody i pęcherz moczowy. Mocz przez to może zalegać w pęcherzu moczowym. To staje się doskonałym środowiskiem do namnażania się bakterii w moczu.
3. Leczenie bakterii w moczu
Bakteriomocz bezobjawowy nie wymaga leczenia. Jedynie kobiety w ciąży powinny leczyć bakterie w moczu ze względu na dalsze powikłania. Osoby u których występuje bakteriomocz razem z zakażeniem układu moczowego stosują antybiotyk zalecone przez lekarza.
Jeżeli twoje drogi moczowe zaatakowała infekcja, pamiętaj by pić dużo wody. Początkowo wypijaj szklankę wody co pół godziny. Dzięki temu bakterie szybciej wypłyną z moczem. Poza tym tak rozcieńczony mocz nie wywoła pieczenia. W tym czasie zrezygnuj z kawy i czarnej herbaty. Oprócz wody można pić soki z owoców, zawierających witaminę C, która hamuje namnażanie bakterii.
Jeżeli dolegliwości nie miną w ciągu dwóch dni, należy udać się do lekarza. Szczególnie powinno cię zaniepokoić krwawienie z dróg moczowych. Infekcje dróg moczowych mogą przerodzić się w zapalenie nerek. Dlatego tak ważne jest całkowite pozbycie się infekcji. Pamiętajmy, że podczas leczenia duże znaczenia ma higiena zarówno przed, jak i po współżyciu.
3.1. Zioła na infekcje dróg moczowych
Zioła wspomagają leczenie zapalenia. W aptekach można kupić specjalne mieszanki ziołowe na zapalenie dróg moczowych. Leczenie musi być przeprowadzane zgodnie z zaleceniami na ulotce lub wskazaniami lekarza. Ziołowe leki moczopędne mają też działanie przeciwbakteryjne. Kobiety będące w ciąży powinny skonsultować zażywanie preparatów ziołowych z lekarzem.
- Nasiadówki
Ziołowe nasiadówki wykonane z rumianku i szałwii pomogą ci się rozgrzać, a poza tym zadziałają antybakteryjnie. Ciepło korzystnie wpływa na ukrwienie błony śluzowej dróg moczowych. Dzięki temu leczenie przynosi lepsze efekty.
Żurawina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Nie dopuszcza do osadzania bakterii na ściankach dróg moczowych. Zarówno żurawina, jak i witamina C powodują zakwaszenie moczu i obniżenie jego ph do 5. Powoduje to utrudnienie bakteriom przenikanie do dróg moczowych.
Żurawina świetnie się spisuje jako dodatek do innych dań, jako świeży sok, a także jako dżem. Żurawina przy niesie lepsze rezultaty jeśli połączy się ją z pietruszką, korzeniem i nacią selera oraz z jagodami jałowca. Te zioła przeczyszczają nerki i drogi moczowe.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.