Trwa ładowanie...

Bakterie w moczu – badanie ogólne, bakteriomocz znamienny i bezobjawowy, leczenie

Obecne w moczu bakterie nie zawsze muszą oznaczać zapalenie układu moczowego. Nieliczne bakterie w moczu mogą występować bardzo często. Natomiast gdy w badaniu moczu wykryte zostaną liczne bakterie, wtedy może to świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, nawet jeśli nie zauważyliśmy żadnych dolegliwości.

Zobacz film: "Zakażenia układu moczowego"

spis treści

1. Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych badań, jakie są zlecane do wykonania przez lekarzy. Analizie poddane są własności fizyczne moczu, takie jak barwa, odczyn i przejrzystość, a także obecność bakterii w moczu. Bardziej zaawansowane badanie pozwala zbadać zawartość konkretnych aminokwasów w moczu, a także stężenie glukozy. Próbka moczu, jaką oddajemy do badania, powinna mieć objętość około 50 ml. Mocz pobieramy z rana, po nocy do jałowego pojemnika, który możemy dostać w każdej aptece. Przed oddaniem moczu do pojemnika należy umyć delikatnym środkiem myjącym okolice cewki moczowej. Ważną informacją jest to, że do pojemnika powinien trafić środkowy strumień moczu, czyli pierwszy strumień oddajemy do toalety. Dzięki temu do moczu pobranego do badania nie dostaną się bakterie kolonizujące cewkę moczową.

Bakterie w moczu mogą świadczyć o bakteriomoczu lub zakażeniu cewki moczowej
Bakterie w moczu mogą świadczyć o bakteriomoczu lub zakażeniu cewki moczowej

2. Bakteriomocz znamienny i bezobjawowy

Kobiety są bardziej narażone na obecność bakterii w moczu ze względu na to, że ujście cewki moczowej znajduje się bardzo blisko pochwy oraz odbytu. To właśnie z tych miejsc bakterie mogą przenikać do pęcherza moczowego i dalszych części układu moczowego. Tam się namnażają i tworzą stan zapalny. Kiedy liczba drobnoustrojów przekroczy 100 tys. komórek w 1 ml moczu, wtedy mamy do czynienia z bakteriomoczem znamiennym. Jeśli nie towarzyszą temu objawy zakażenia układu moczowego, to mamy do czynienia z bakteriomoczem bezobjawowym. Często zdarza się, że pacjent odczuwa nieprzyjemne objawy ze strony układu moczowego, np. pieczenie podczas oddawania moczu czy ciągłe parcie na mocz, ale podczas badań nie wykryte zostały żadne bakterie w moczu. Nie oznacza to wtedy, że pacjent jest zdrowy. Czasami występują bakterie w moczu, które są bardzo ciężkie do wykrycia podczas standardowego badania.

Zobacz także:

3. Bakteriomocz w ciąży

Kobiety podczas ciąży są w większej mierze narażone na występowanie infekcji w układzie moczowym. Dzieje się tak poprzez zmniejszenie napięcia cewki moczowej. Macica, która ulega ciągłemu powiększaniu uciska na moczowody i pęcherz moczowy. Mocz przez to może zalegać w pęcherzu moczowym. To staje się doskonałym środowiskiem do namnażania się bakterii w moczu.

Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna)
Zakażenie układu moczowego (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM) Dla kogoś, kto po raz pierwszy przeżywa symptomy zakażenia...

zobacz galerię

4. Leczenie bakterii w moczu

Bakteriomocz bezobjawowy nie wymaga leczenia. Jedynie kobiety w ciąży powinny leczyć bakterie w moczu ze względu na dalsze powikłania. Osoby u których występuje bakteriomocz razem z zakażeniem układu moczowego stosują antybiotyk zalecone przez lekarza.

Następny artykuł: Ciemny mocz

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.