Trwa ładowanie...

Bartek Kustra nie żyje. Takie objawy może dawać nowotwór mózgu

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 06.10.2024 11:09
Ponad 3 lata temu Bartek Kustra otrzymał diagnozę. Zmarł z powodu groźnego nowotworu
Ponad 3 lata temu Bartek Kustra otrzymał diagnozę. Zmarł z powodu groźnego nowotworu (Facebook)

W wieku zaledwie 42 lat zmarł ceniony dziennikarz i komentator sportowy, Bartosz Kustra. Pracował dla Polskiego Radia PiK, kiedy w 2020 r. jego karierę przerwała choroba. Objawy guza mózgu są bardzo podstępne, a ten rodzaj guza stanowi zaledwie dwa procent wszystkich złośliwych nowotworów.

spis treści

1. Bartosz Kustra nie żyje

4 października Polskie Radio PiK przekazało informację o śmierci swojego pracownika, Bartosza Kustry. Dziennikarz komentował wydarzenia sportowe tj. mecze żużlowców Polonii i zawody Speedway Grand Prix, a także mecze siatkówki czy koszykówki i piłki nożnej. Za "wybitną działalność sportową i promocję regionu" w 2019 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Zobacz także: Naukowcy walczą z najbardziej podstępnym rakiem. "90 proc. chorych umrze w ciągu 2 lat"

Zobacz film: "7 możliwych objawów guza mózgu"

Niedługo później musiał zmierzyć się z diagnozą - nowotwór mózgu. W serwisie pomagam.pl pojawiła się też zbiórka funduszy na leczenia Bartosza.

"Jest po częściowej resekcji, jako że pełna groziła uszkodzeniem wzroku. Od stycznia 2021 roku jest przykuty do łóżka" - taki dramatyczny wpis opublikował ojciec dziennikarza. Bartosz Kustra nie odzyskał sprawności po zabiegu chirurgicznym.

Bartosz Kustra przegrał walkę z nowotworem mózgu
Bartosz Kustra przegrał walkę z nowotworem mózgu (Polskie Radio PiK)

"Jego pracę przerwał pod koniec 2020 roku nowotwór mózgu. Wtedy po raz ostatni pojawił się na antenie Polskiego Radia PiK. Zapamiętamy Bartka jako wesołego uczynnego i dobrego człowieka. Koleżeński, zawsze uśmiechnięty, z wielkim poczuciem humoru i dystansem do siebie" - poinformował serwis radiopik.pl.

2. Takie objawy może dawać nowotwór mózgu

W Polsce diagnozę nowotworu ośrodkowego układu nerwowego, np. oponiaka, gwiaździaka, glejaka wielopostaciowego czy wyściółczaka, słyszy około trzech tysięcy osób rocznie.

Ta grupa chorób stanowi dwa procent wszystkich rozpoznań nowotworów złośliwych. Choć nie należą do najczęstszych, to jednocześnie według szacunków zabijają około dwóch tysięcy Polaków rocznie. Nawet niezłośliwe guzy stanowią duże zagrożenie z uwagi na ucisk kluczowych struktur w mózgu. Złośliwe nowotwory natomiast mają tendencję niekiedy do szybkiego wzrostu i przerzutów.

Zobacz także:Joanna Kryńska miała guza mózgu. Lekarz mówi, jaki objaw powinien zaniepokoić

Na początkowym etapie choroby guzy mózgu mogą nie dawać żadnych objawów. Wraz ze wzrostem zmiany mogą się pojawić rozmaite dolegliwości, a ich rodzaj i nasilenie zależą od umiejscowienia guza. Najczęściej w odniesieniu do nowotworów OuN mówi się o nawracającym, silnym bólu głowy.

Inne dolegliwości, jakie mogą wystąpić, to:

  • nudności i wymioty,

  • zaburzenia czucia,

  • niedowłady kończyn,

  • zaburzenia widzenia,

  • problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacją,

  • napady padaczkowe,

  • problemy z koncentracją lub pamięcią,

  • zaburzenia nastroju, depresja.

Niektóre z guzów, np. guzy płata ciemieniowego, mogą dawać również mniej typowe objawy, jak akalkulia, czyli trudności w wykonywaniu działań arytmetycznych, czy agrafia, tj. trudności w pisaniu. Z kolei w przypadku wystąpienia zaburzeń osobowości czy zachowania przyczyną może być guz płata czołowego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze