Trwa ładowanie...

Bezoar - występowanie, rodzaje, objawy, choroby, konsekwencje

Lek. Mateusz Nawrocki
07.04.2021 17:26
Bezoar - występowanie, rodzaje, objawy, choroby, konsekwencje
Bezoar - występowanie, rodzaje, objawy, choroby, konsekwencje

Bezoar – to tak zwany rzekomy kamień jelitowy. Chociaż nazwa brzmi niemedycznie, to istotnie jest on związany z układem pokarmowym człowieka. Co ciekawe, bezoary często występują w świecie zwierząt, między innymi u krów.

spis treści

1. Bezoar – występowanie

Bezoar może występować w kilku miejscach układu pokarmowego. Między innymi w przełyku, żołądku, czy też odbytnicy. Jeśli przybiera spore rozmiary, może być nawet wybadany przez powłoki brzuszne.

Wtedy jednak bezoar stanowi bezwzględne wskazanie do interwencji lekarskiej – może być bowiem przyczyną poważnego stanu jakim jest niedrożność przewodu pokarmowego.

2. Bezoar – rodzaje

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Tak, to prawda – można wyróżnić kilka różnych rodzajów bezoarów, w zależności od ich składu. Fitobezoar – to twór, który składa się z włókien roślinnych, trichobezoar – jego składnikiem są… włosy. Można wyróżnić także pilobezoary, które powstają u kotów i ich składnikiem jest sierść.

Tak naprawdę, bezoary mogą powstawać z każdego materiału, który nie uległ strawieniu, tak więc może być również zbudowany z składników mineralnych.

3. Bezoar - objawy

Mówiąc o bezoarach należy także wspomnieć o objawach, które mogą powodować. Jest możliwa sytuacja, że nie powodują żadnych konkretnych symptomów. Niektórzy pacjenci zgłaszają natomiast uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, nudności, wymioty czy też uczucie sytości.

4. Bezoar – choroby

Czynników, które usposabiają to występowania bezoarów może być wiele. Ich powstawanie może być manifestacją różnych chorób układu pokarmowego. Pierwszym problemem, który może przyczyniać się do powstawania bezoarów są zaburzenia gryzienia, jak i te, które powodują zaburzenia motoryki układu pokarmowego.

Bezoar może być przyczyną niedrożności jelit
Bezoar może być przyczyną niedrożności jelit (123RF)

Bezoary mogą także powstawać w konsekwencji operacji resekcyjnych na przykład żołądka. Inną przyczyną powstawania bezoarów może być gastropatia cukrzycowa.

5. Bezoar – diagnostyka

Diagnostyka związana z występowaniem bezoarów to głównie badania endoskopowe, czyli obrazujące poszczególne odcinki przewodu pokarmowego.

Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?
Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka? [5 zdjęć]

Zapalenie żołądka czy jelit może mieć podłoże autoimmunologiczne, infekcyjne bądź toksyczne. Choroby

zobacz galerię

Diagnostyką górnego odcinka przewodu pokarmowego jest gastroskopia, a dolnego – kolonoskopia. Pomocne może okazać się także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

6. Bezoar – konsekwencje

Konsekwencje występowania bezoarów wcale nie muszą występować. Jednak jeśli już występują, mogą powodować zapalenie błony śluzowej żołądka, a także niedrożność mechaniczną przewodu pokarmowego. W jej patogenezie dochodzi do zaburzenia przesuwania pokarmu w fizjologicznym kierunku. Zalegająca treść pokarmowa sprzyja zwiększeniu aktywności flory bakteryjnej.

Może dojść nawet do objawów sepsy. Na szczęście bezoary nie są najczęstszą przyczyną powstawania niedrożności mechanicznej jelit. Pod względem epidemiologicznym, najczęściej do tego typu sytuacji dochodzi w przypadku nowotworów jelit.

Najczęściej pierwszym objawem niedrożności jest ból brzucha. Później pojawiają się wymioty, zatrzymanie gazów i stolca .

7. Bezoar - leczenie

Leczenie bezoarów zależy od ich wielkości. Może okazać się konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze