Trwa ładowanie...

Białaczka skóry - typy, objawy, wygląd i lokalizacja zmian

Avatar placeholder
01.02.2023 09:50
Białaczka skóry to choroba nowotworowa leczona chemioterapią.
Białaczka skóry to choroba nowotworowa leczona chemioterapią. (gettyimages)

Białaczka skóry – pod tym pojęciem rozumie się objawy białaczki (leukemii), które dotyczą skóry. Białaczka jest chorobą nowotworową narządów krwiotwórczych charakteryzującą się nadmiernym i nieprawidłowym rozrostem układu białokrwinkowego i pojawieniem się we krwi obwodowej dużej ilości niedojrzałych krwinek białych. Objawy białaczki skóry są różne. To najczęściej guzki, pokrzywka, zaczerwienienie skóry. Co warto o nich wiedzieć?

spis treści

1. Objawy białaczki skóry

Białaczka skóry obejmuje zmiany skóry, które są związane z naciekaniem przez komórki nowotworowe. Chorobę cechuje ilościowe i jakościowe zmiany białych krwinek we krwi, w szpiku oraz w narządach wewnętrznych, takich jak śledziona czy węzły chłonne.

Do ich pojawienia się dochodzi w sytuacji, gdy komórki białaczkowe, obecne we krwi obwodowej, przenikają do skóry. W przebiegu białaczki mogą wystąpić różne rodzaje zmian skórnych.

Przy zajęciu przez komórki białaczkowe skóry na jej powierzchni mogą pojawić się guzki lub płaskie wykwity, a także zmiany niespecyficzne, przybierające postać tak zwanego „leukemidu”.

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

To rogowaciejąca erytrodermia, rumień guzowaty, zapalenie naczyń, rumień, zespół Sweeta. Czasem pojawia się świąd skóry oraz obrzęk naczynioruchowy.

Typowe wykwity białaczki skóry mają postać grudek i guzków o:

  • barwie fioletowej lub czerwonobrunatnej,
  • spoistej konsystencji,
  • kopulastym kształcie,
  • dobrze odgraniczonych brzegach,
  • powierzchniowych owrzodzeniach, rzadziej pęcherzach.

2. Lokalizacja zmian białaczkowych na skórze

Białaczka skóry obejmuje głównie: powieki, mosznę oraz okolice, w których doszło do urazów mechanicznych. W przewlekłej białaczce limfatycznej zmiany mogą pojawiać się na twarzy. Bywa, że zmiany obejmują tkankę podskórną i wały paznokciowe.

Częstym objawem ostrych postaci białaczek są nacieki w obrębie błony śluzowej jamy ustnej: na dziąsłach i migdałkach. Zdarza się, że pojawiają się nad zębami, wywołują krwawienia z dziąseł. Są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust, ponieważ często wrzodzieją. Nacieki na migdałkach mogą powodować krwawienia, są bolesne.

3. Częstotliwość pojawiania się białaczki skóry

Zmiany skórne występują częściej u chorych z ostrą białaczką szpikową niż limfoblastyczną, w białaczkach przewlekłych, częściej w postaci limfatycznej. Jak wygląda sytuacja w przypadku dzieci, młodzieży i dorosłych?

Postać skórna białaczki częściej obserwowana jest u młodzieży i dorosłych z rozpoznaniem białaczki szpikowej, szczególnie mielomonocytowej i monocytowej. U dzieci zmiany są rzadkością.

Zdarzają się u maksymalnie 30% pacjentów w przebiegu białaczki wrodzonej. Często współtowarzyszą im wady rozwojowe czy zaburzenia genetyczne. U dzieci starszych przypadki białaczki skóry rozpoznawane są u niemal 10% dzieci z ostrą białaczką szpikową i u mniej niż 1% pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną.

4. Co warto wiedzieć o białaczce?

Białaczka bywa często nazywana rakiem krwi, choć z medycznego punktu widzenia to potoczne jej określenie nie jest prawidłowe. Białaczki stanowią 2,5% wszystkich nowotworów złośliwych. Rocznie w Polsce na nowotwory hematologiczne zapada około 10 000 osób.

Białaczki stanowią różnorodną grupę. Dzieli się je na ostre i przewlekłe. Wyróżnia się cztery główne typy białaczki:

  • przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL) (najczęstszy typ białaczki),
  • ostrą białaczkę szpikową (AML),
  • przewleką białaczkę szpikową (CML),
  • ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL).

Białaczki szpikowe oraz przewlekła białaczka limfocytowa są typowymi nowotworami wieku dorosłego. Ostra białaczka limfoblastyczna ALL jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u osób młodych, do 20. roku życia.

Do najczęstszych objawów białaczki należą zarówno zmiany skórne, jak i symptomy ogólne. To:

  • zmiany w jamie ustnej i w gardle, takie jak przerost dziąseł,
  • krwawienie, najczęściej z otworów ciała, ale także do skóry (pojawiają się siniaki, wybroczyny, krwawienia dziąseł, nawracające krwotoki z nosa),
  • gorączka, nocne poty,
  • częste infekcje,
  • męczliwość (nie jest tożsama z osłabieniem),
  • powiększenie węzłów chłonnych: szyjnych, nadobojczykowych, podobojczykowych, powiększenie śledziony,
  • utrata masy ciała lub utrata apetytu
  • zaburzenia neurologiczne.

5. Rozpoznanie i leczenie białaczki

Objawy białaczki są często niejasne i niespecyficzne. Dlatego pojawienie się wszelkich niepokojących symptomów zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Często szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia jest szansą na zdrowie i życie.

Leczenie białaczki, a także rokowania, są uzależnione od typu, postaci choroby, stopnia zaawansowania choroby, a także od wieku i stanu zdrowia chorego. Większość pacjentów jest leczona chemioterapią.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze