Białko w moczu w ciąży – badanie, przyczyny, metody zapobiegania
Białko w moczu w ciąży pojawiające się w śladowych ilościach nie jest uważane za stan patologiczny. Sytuacja ulega zasadniczej zmianie kiedy ta ilość ulega zwiększeniu. Taki stan może wskazywać na niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy jak i dla dziecka stany chorobowe. Najbardziej szkodliwy może być stan zatrucia ciążowego. Z tego też względu dyscyplina młodych mam jeśli chodzi o badania kontrolne w ciąży w tym analizę moczu jest tak ważna.
1. Badanie białka w moczu w ciąży
Badanie moczu w trakcie ciąży jest jednym z najczęściej zlecanych i istotnych diagnostycznie testów. Jest ono bowiem ważnym wskaźnikiem funkcjonowania nerek mamy ale też pozwala na określenie stanu dziecka.
Analiza moczu w ciąży jest konieczna przede wszystkim ze względu na oznaczanie poziomu białka w moczu. W warunkach fizjologicznych u kobiet w ciąży dopuszcza się obecność śladowych ilości białka w moczu. Jest to przede wszystkim związane z tym, że nerki młodej mamy muszą pracować podwójnie, gdyż ogólna objętość krwi w krwioobiegu ulega zwiększeniu. Dlatego też musi zachodzić w organizmie ciężarnej wzmożona filtracja.
Niemniej jednak każdy większy wzrost ilości białka w moczu w trakcie ciąży jest sygnałem alarmującym. Normalnie zaś białka w moczu się nie wykrywa a jeśli jest ono obecne to zawsze taki wynik należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Obecność białka w moczu stanowi zawsze powód do niepokoju.
2. Przyczyny białka w moczu
Istnieje kilka powodów dla których białko w moczu kobiety ciężarnej może się pojawić. Zazwyczaj są to infekcje dróg moczowych ale może być to także zatrucie ciążowe inaczej nazywane gestozą.
Infekcje dróg moczowych u kobiet w ciąży są bardzo częste. Ich występowanie jest związane z tym, że u kobiet w ciąży zachodzą pewne zmiany dotyczące dróg moczowych. Jest to przede wszystkim powodowane zwiększeniem objętości krwi krążącej w organizmie przyszłej mamy. Wówczas poszerzeniu podlegają także miedniczki nerkowe i moczowody. Jest to związane z koniecznością prowadzenia wzmożonej filtracji przez nerki. Zakażenia w tracie ciąży mogą być niebezpieczne dla matki jak i dziecka dlatego też konieczne jest zawsze szybkie podjęcie leczenia.
Gestoza czyli zatrucie ciążowe jest stanem, który daje objawy zwykle po 20 tygodniu ciąży. Jest ona związana z uszkodzeniem nabłonka naczyniowego. Z tego też powodu w pojawiają się duże ilości białka w moczu ciężarnych. Oprócz obecnego w badaniach laboratoryjnych białka w moczu u kobiet występują także obrzęki oraz nadciśnienie tętnicze. Czasami mogą pojawiać się także poważne powikłania w postaci rzucawki, która jest efektem utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi. Z kolei u dziecka może dojść do znacznego zmniejszenia masy urodzeniowej .
Inne problemy, które mogą objawiać się występowaniem białka w moczu w ciąży to zatrucia, niewydolność krążenia czy zapalenie stawów.
3. Dieta w ciąży
Aby uniknąć obecności białka w moczu przyszła mama może sama podjąć pewne działania. Przede wszystkim powinna zwrócić uwagę na dietę (jeśli wyniki badań są w porządku). Warto jest zrezygnować z soli, żywności konserwowanej i wysoko przetworzonej. Można spożywać żurawinę czy suplementy diety, które dodatkowo wspomogą nerki i będą zapobiegały rozwijaniu się infekcji nerek.
Ponadto trzeba pamiętać o regularnym oddawaniu moczu, gdyż długie jego przetrzymywanie może predysponować do rozwoju infekcji bakteryjnych. Ponadto jeśli w rodzinie występowały jakieś problemy urologiczne to koniecznie należy powiadomić lekarza prowadzącego ciążę. Wówczas będzie mógł on podjąć odpowiednie działania np. zlecając badania częściej czy zaleci równoległą opiekę urologiczną.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.