Trwa ładowanie...

Białko w moczu w ciąży – badanie, przyczyny, metody zapobiegania

Białko w moczu w ciąży pojawiające się w śladowych ilościach nie jest uważane za stan patologiczny. Sytuacja ulega zasadniczej zmianie kiedy ta ilość ulega zwiększeniu. Taki stan może wskazywać na niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy jak i dla dziecka stany chorobowe. Najbardziej szkodliwy może być stan zatrucia ciążowego. Z tego też względu dyscyplina młodych mam jeśli chodzi o badania kontrolne w ciąży w tym analizę moczu jest tak ważna.

spis treści

1. Badanie białka w moczu w ciąży

Badanie moczu w trakcie ciąży jest jednym z najczęściej zlecanych i istotnych diagnostycznie testów. Jest ono bowiem ważnym wskaźnikiem funkcjonowania nerek mamy ale też pozwala na określenie stanu dziecka. Analiza moczu w ciąży jest konieczna przede wszystkim ze względu na oznaczanie poziomu białka w moczu. W warunkach fizjologicznych u kobiet w ciąży dopuszcza się obecność śladowych ilości białka w moczu. Jest to przede wszystkim związane z tym, że nerki młodej mamy muszą pracować podwójnie gdyż ogólna objętość krwi w krwioobiegu ulega zwiększeniu. Dlatego też musi zachodzić w organizmie ciężarnej wzmożona filtracja. Niemniej jednak każdy większy wzrost ilości białka w moczu w trakcie ciąży jest sygnałem alarmującym. Normalnie zaś białka w moczu się nie wykrywa a jeśli jest ono obecne to zawsze taki wynik należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Obecność białka w moczu stanowi zawsze powód do niepokoju.

Zobacz film: "Badanie moczu na białko"

Białko w moczu u ciężarnych może występować w śladowych ilościach
Białko w moczu u ciężarnych może występować w śladowych ilościach

2. Przyczyny białka w moczu

Istnieje kilka powodów dla których białko w moczu kobiety ciężarnej może się pojawić. Zazwyczaj są to infekcje dróg moczowych ale może być to także zatrucie ciążowe inaczej nazywane gestozą.

Infekcje dróg moczowych u kobiet w ciąży są bardzo częste.  Ich występowanie jest związane z tym, że u kobiet w ciąży zachodzą pewne zmiany dotyczące dróg moczowych. Jest to przede wszystkim powodowane zwiększeniem objętości krwi krążącej w organizmie przyszłej mamy. Wówczas poszerzeniu podlegają także miedniczki nerkowe i moczowody. Jest to związane z koniecznością prowadzenia wzmożonej filtracji przez nerki. Zakażenia w tracie ciąży mogą być niebezpieczne dla matki jak i dziecka dlatego też konieczne jest zawsze szybkie podjęcie leczenia.

Gestoza czyli zatrucie ciążowe jest stanem, który daje objawy zwykle po 20 tygodniu ciąży. Jest ona związana z uszkodzeniem nabłonka naczyniowego. Z tego też powodu w pojawiają się duże ilości białka w moczu ciężarnych. Oprócz obecnego w badaniach laboratoryjnych białka w moczu u kobiet występują także obrzęki oraz nadciśnienie tętnicze. Czasami mogą pojawiać się także poważne powikłania w postaci rzucawki, która jest efektem utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi. Z kolei u dziecka może dojść do znacznego zmniejszenia masy urodzeniowej . 

Inne problemy, które mogą objawiać się występowaniem białka w moczu w ciąży to zatrucia, niewydolność krążenia czy zapalenie stawów.

Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży
Zobacz, których produktów powinnaś unikać w ciąży [6 zdjęć]

Jeśli nie możesz poradzić sobie bez dziennej dawki kofeiny, ogranicz jej spożycie do 2 filiżanek dziennie.

zobacz galerię

3.  Dieta w ciąży

Aby uniknąć obecności białka w moczu przyszła mama może sama podjąć pewne działania. Przede wszystkim powinna zwrócić uwagę na dietę (jeśli wyniki badań są w porządku). Warto jest zrezygnować z soli, żywności konserwowanej i wysoko przetworzonej. Można spożywać żurawinę czy suplementy diety, które dodatkowo wspomogą nerki i będą zapobiegały rozwijaniu się infekcji nerek. Ponadto trzeba pamiętać o regularnym oddawaniu moczu, gdyż długie jego przetrzymywanie może predysponować do rozwoju infekcji bakteryjnych. Ponadto jeśli w rodzinie występowały jakieś problemy urologiczne to koniecznie należy powiadomić lekarza prowadzącego ciążę. Wówczas będzie mógł on podjąć odpowiednie działania np. zlecając badania częściej czy zaleci równoległą opiekę urologiczną.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza