Biały szum – czym jest i co warto o nim wiedzieć
Biały szum to cichy, monotonny i jednostajny dźwięk, który emitują różne urządzenia, takie jak suszarka do włosów, wentylator czy pralka. Jest nim również szum morza czy odgłos jadącego samochodu. O białym szumie najwięcej się mówi w kontekście uspokajania i usypania niemowląt, choć te szczególne dźwięki działają również na dorosłych. Co warto wiedzieć o białym szumie? Jak go wygenerować? Kiedy i do czego wykorzystać?
1. Czym jest biały szum
Biały szum, inaczej biały dźwięk (ang. white noise) jest rodzajem szumu, który emitują dobrze nam znane urządzenia, takie jak pracująca suszarka do włosów, włączona pralka, uruchomiony okap kuchenny bądź wentylator. Jego źródłem jest także jadący pociąg czy samochód. Biały szum może wytwarzać również otoczenie. To deszcz stukający o parapet, szum wiatru czy morza, śpiew ptaków lub odgłos płynącej wody.
Z naukowego punktu widzenia biały szum jest kompilacją dźwięków o różnych częstotliwościach - w równych proporcjach. Akustycznie przypomina szelest lub szum. To rodzaj jednostajnego sygnału dźwiękowego, który ma właściwości maskowania dźwięków w tle.
2. Dlaczego niemowlęta lubią biały szum?
O tym, że biały szum działa kojąco na niemowlęta i małe dzieci, wiedziały już nasze mamy i babcie. Dlaczego tak się dzieje? Co powoduje, że maluchom owe jednostajne dźwięki pozwalają się wyciszyć, uspokoić, zrelaksować i zasnąć?
Okazuje się, że biały szum nie tylko zwalnia tętno, pomaga dzieciom odciąć się od nadmiaru przeciążających bodźców zewnętrznych, ale i daje poczucie bezpieczeństwa. Naukowcy są zdania, że białe dźwięki przypominają maluszkom znajome odgłosy z życia płodowego: przepływającej krwi pępowinowej, bijącego serca, pracujących jelit, a także przytłumione dźwięki pochodzące z zewnątrz. Można powiedzieć, że dzięki białemu szumowi dziecko może znów się poczuć dobrze, znajomo i bezpiecznie, jak niegdyś w brzuchu mamy.
Doktor Harvey Karp, amerykański pediatra specjalizujący się w metodach uspokajania dzieci wyjaśnia, że w łożysku matki panuje mniej więcej taki hałas, jaki wytwarza odkurzacz. To dlatego przekonanie o tym, że dziecko powinno spać w ciszy, jest nieporozumieniem. Cisza dla noworodka zdecydowanie jest czymś nienaturalnym i dziwnym.
Na to, że biały szum ma dobroczynne działanie na dzieci, istnieją dowody naukowe. W 1990 roku zespół Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte’s Hospital w Londynie przeprowadził badania nad snem noworodków. Maluchy podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich zasypiała w otoczeniu białego szumu, druga w ciszy. Wyniki jednoznacznie dowiodły, że biały szum sprzyja zasypianiu. Po kilku minutach od ułożenia dzieci spać zasnęło 80% maluszków z pierwszej grupy i 25% z drugiej.
Ale to nie wszystko. Naukowcy zajmujący się białym szumem twierdzą, że te szczególne dźwięki, emitowane podczas snu dziecka, dobrze wpływają na jego mózg. Ponadto zmniejszają ryzyko wystąpienia SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
3. Kiedy biały szum pomaga dorosłym?
Korzyści ze stosowania białego szumu doceniają także dorośli. Okazuje się, że pomagają one osobom, które cierpią na migreny bądź nadwrażliwość słuchową. Można je również wykorzystywać w leczeniu nadpobudliwości i ADHD czy kłopotów z koncentracją. Biały szum poprawia także jakość funkcjonowania osób, które słyszą irytujące szumy w uszach. Białe dźwięki je tonują.
Wsłuchiwanie się w biały szum niesie wiele korzyści: łagodzi bóle głowy, zmniejsza stres, tonuje i wycisza. Co więcej dzięki tłumieniu hałasu poprawia jakość pracy osób zatrudnionych w fabrykach czy przebywających w otwartej przestrzeni biur. Niektórzy specjaliści są zdania, że białe dźwięki mają pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i kontakty międzyludzkie.
4. Jak wygenerować biały szum?
Kiedyś rodzice, którzy potrzebowali wsparcia białego szumu, by uspokoić dziecko, włączali pralkę lub suszarkę do włosów, ostatecznie wsiadali z dzieckiem do samochodu. Niejedna rodzina do dziś opowiada anegdoty o nerwowych wycieczkach, których celem było uśpienie maluszka.
Dziś, kiedy zaistnieje potrzeba wygenerowania białego szumu, wystarczy uruchomić stosowne nagranie w internecie bądź aplikację na urządzeniu z systemem Android i iOS. Dobrym pomysłem jest również włączenie płyty CD bądź pliku mp3. Można również kupić generatory do terapii dźwiękiem, jak również maskotki, które emitują kojący szum.
5. O czym pamiętać korzystając z białego szumu?
Biały szum niesie ze sobą wiele korzyści, niemniej aby nie zaszkodzić dziecku i sobie, należy stosować kilka zasad. Co jest ważne?
Należy pamiętać, by urządzenia generującego szum nie stawiać bezpośrednio przy łóżeczku dziecka. Dźwięk nie może być zbyt głośny i natarczywy, ale i być odpowiednio głośny (około 60-70 dB). Ponieważ biały szum ma zapewnić dziecku spokojny sen i relaks, nie należy włączać go wtedy, gdy dziecko jest aktywne. Zaleca się go stosować wyłącznie w celu wyciszania.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.