Trwa ładowanie...

Biegunka podróżnych - problem milionów turystów

Biegunka podróżnych to jedna z najczęstszych przypadłości turystów, zwłaszcza odwiedzających kraje rozwijające się. Zakazić się można pijąc zanieczyszczoną wodę, jedząc niedogotowane warzywa i owoce, skorupiaki i pokarmy z ulicznych straganów. Choroba wywoływana jest często przez bakterie E. coli czy lamblie. Co zrobić, aby ustrzec się przed nieprzyjemną dolegliwością, która może zrujnować urlop?

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"


spis treści

1. Formy zarażenia biegunką podróżnych

Biegunka podróżnych jest częstym problemem osób udających się w rejony o zwiększonym ryzyku zachorowania, tj. do krajów azjatyckich, afrykańskich oraz znajdujących się w Ameryce Łacińskiej.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (np. przez skażoną wodę, brudne ręce). Za około 80 proc. przypadków biegunki podróżnych odpowiadają bakterie E. coli (Escherichia coli), produkujące enterotoksyny. Rzadko się zdarza, że choroba jest wywołana przez inne wirusy i pierwotniaki.

Objawy są bardzo uciążliwe dla chorego i obejmują biegunkę o różnym nasileniu, nudności, silne kurcze i bóle brzucha, wymioty, gorączkę i ogólne złe samopoczucie. Czas wystąpienia pierwszych objawów jest uzależniony od rodzaju zakażenia.  Dla infekcji bakteryjnej i wirusowej wynosi kilka godzin, natomiast w przypadku zakażenia pierwotniakiem objawy pojawiają się do kilku dni.

2. Leczenie i profilaktyka biegunki podróżnych

W leczeniu biegunki podróżnych ważne jest uzupełnienie utraconych płynów. Warto wypijać przynajmniej dwa litry czystych, wyłącznie przegotowanych lub sterylizowanych, niesłodzonych płynów. W przypadkach lekkich biegunek lekarze polecają wodę mineralną, napoje niegazowane, soki owocowe i buliony. Największe niebezpieczeństwo podczas trwania biegunki stanowi ryzyko szybkiej utraty przez organizm wody i elektrolitów. Niesie to ze sobą poważne następstwa, nawet w postaci śmierci.

Chorych zatem należy odpowiednio nawadniać napojami bogatymi w elektrolity.  Do każdego litra wypijanego płynu należy dodać łyżeczkę soli lub stosować gotowe porcje glukozy i soli mineralnych. Kategorycznie zakazane jest spożywanie alkoholu, kawy i wody z kranu.

Leczenie biegunki antybiotykami jest konieczne przy:

 • krwawej biegunce, której towarzyszy wydzielanie śluzu,
 • ostrej biegunce z gorączką i pojawiającą się sennością,
 • rozwolnieniu trwającym ponad 5 dni,
 • silnej biegunce, jeśli trzeba kontynuować podróż.

Aby uchronić się przed biegunką podróżnych, należy przestrzegać kilku wskazówek:

 • stosować zasady higieny (obowiązkowo należy myć ręce przed posiłkami oraz po skorzystaniu z toalety),
 • nie spożywać sałatek, majonezu, nadpsutych produktów spożywczych i owoców morza niewiadomego pochodzenia,
 • nie wolno pić nieprzegotowanej wody (należy unikać napojów z kostkami lodu - najczęściej przygotowuje się je z wody z kranu),
 • owoce należy obierać ze skórki,
 • spożywać jedynie potrawy przygotowane na gorąco i ze znanego źródła,
 • nie spożywać żywności z ulicznych restauracji ze względu na możliwość niezapewnienia warunków sanitarnych,
 • nie należy używać nieprzegotowanej wody do mycia zębów.

Co roku biegunka podróżnych dotyka milion turystów na całym świecie. Jej objawy są różnorodne, ponieważ różne są systemy immunologiczne i każdy inaczej reaguje na dany składnik pokarmowy czy wodę. Jeżeli po 48 godzinach biegunka nadal nie ustępuje, a dodatkowo pojawiła się krew w kale, to należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza