Biegunka u psa – leczenie i zapobieganie
Psy domowe to wspaniali towarzysze, którym niestety dokuczają często te same dolegliwości co ich właścicielom. Przykładem jest ból brzucha i biegunka. Jakie są ich przyczyny? Jaki jest sposób na biegunkę u psa?
1. Biegunka – przyczyny
Chyba każdy pies co najmniej raz w życiu doświadczył biegunki. To jedna z częściej występujących dolegliwości. Nie zawsze wymaga konsultacji z weterynarzem. W każdym przypadku jednak konieczne jest pilne obserwowanie zwierzaka.
Wodnista biegunka u psa rzadko występuje jako samodzielny objaw. Najczęściej towarzyszą jej ból brzucha, zwiększenie perystaltyki jelit, apatia, niechęć do wyjścia na spacer, gorączka. Mogą tez pojawić się symptomy odwodnienia organizmu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
W wielu przypadkach biegunka u psa jest objawem problemów układu pokarmowego. Infekcję wywołują bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty jelitowe. Luźne stolce mogą być również sygnałem choroby ogólnoustrojowej, m.in. nosówki, nadczynności tarczycy, parwowirozy czy koronawirozy.
Ostra biegunka u psa pojawia się nagle, trwa maksymalnie dwa tygodnie i najczęściej sama ulega samoograniczeniu. Z kolei przewlekła biegunka powraca co kilka tygodni. Jest też trudniejsza do zdiagnozowania i wymaga poszerzonej diagnostyki.
Biegunka u psa może też być związana z błędami żywieniowymi. Przyczyna taka jest możliwa zwłaszcza wówczas, gdy psa męczą częste biegunki. Należy pamiętać, że to co dla ludzi jest zupełnie nieszkodliwe, może poważnie zaszkodzić naszym czworonożnym pupilom. Zwierzętom tym nie wolno podawać czekolady, ciasta drożdżowego, winogron i rodzynek, pomidorów. Istnieje też ryzyko, że pies zje coś nadpsutego w trakcie spaceru. Jeśli nasze zwierzę ma ku temu predyspozycje, a to częsty problem właścicieli labradorów, konieczne jest wyprowadzanie psa na smyczy i pilnowanie, by nie zjadło niczego niedozwolonego.
2. Biegunka u psa – leczenie
Zwierzę, które zmaga się z biegunką, wymaga nawodnienia. W razie potrzeby podaje się mu utracone witaminy i elektrolity. Istotne jest też wyeliminowanie czynnika, który wywołał problem (w tym celu niezbędna jest diagnostyka). Lek na biegunkę wybierany jest z uwzględnieniem patogenu odpowiedzialnego za pojawienie się dolegliwości. Potwierdzenie infekcji bakteryjnej wymaga podania antybiotyku. Obecność pasożytów jelitowych jest tożsame z koniecznością odrobaczania psa. Na rynku zoologicznym dostępne są też preparaty probiotyczne, które warto podawać psu w trakcie i po ustąpieniu biegunki bez względu na przyczynę.
3. Sposób na biegunkę
Jeśli pies czuje się dobrze i nie ma innych objawów, można spróbować leczyć go samodzielnie w domu. Na początek należy ograniczyć zwierzęciu pokarm. Nie umrze z głodu, a 24-godzinna głodówka daje najczęściej duże korzyści. Jeśli jednak dolegliwość trwa kilka dni lub nawraca, dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna. Można podawać zwierzęciu wywar z siemienia lnianego, kleik ryżowy przygotowany na wodzie lub marchwiankę. Karmę, o ile jesteśmy pewni, że to nie ona wywołała problem, należy podawać w mniejszym porcjach, za to częściej.
Skuteczny jest też węgiel na biegunkę (Carbo medicinalis). Preparat ten bardzo dobrze pochłania bakterie i toksyny. Warto go mieć w domowej apteczce.
Kontaktu z weterynarzem wymaga biegunka u szczeniaka oraz biegunka z krwią. W takich sytuacjach domowe sposoby na biegunkę u psa mogą okazać się niewystarczające.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.