Biofuroksym - czym jest, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Biofuroksym to środek stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji bakteryjnych. Wykorzystuje się go także zapobiegawczo po operacjach, szczególnie tych obejmujących układ pokarmowy. Jest to stosunkowo bezpieczny lek, niemniej nie należy go stosować bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Zobacz, jak działa biofuroksym i kiedy należy go stosować.
1. Co to jest Biofuroksym
Biofuroksym jest lekiem należącym do grupy antybiotyków beta-laktamowych. Wykazuje przede wszystkim działanie antybateryjne i ma bardzo szerokie spektrum działania. Substancją czynną leku jest cefuroksym. Należy ją podać dożylnie lub domięśniowo, ponieważ sama w sobie bardzo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego.
Działanie leku opiera się na hamowaniu namnażania się komórek bakterii.
2. Wskazania do stosowania Biofuroksymu
Środek ten stosuje się w przypadku wszelkich infekcji o charakterze bakteryjnym. Podaje się go także w przypadku zakażeń tkanek mięśni, dróg moczowych, a także kości i stawów. Cerufoksym wykorzystuje się ponadto w przypadku wystąpienia ryzyka posocznicy, czyli zakażenia krwi u pacjenta.
Lek stosowany jest przede wszystkim w przypadku takich schorzeń, jak:
- zakażenia dolnych dró oddechowych (także bakteryjnego zapalenia płuc)
- zakażenia dróg moczowych
- zakażenia skóry, tkanek, mięśni
- zakażenia krwi
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- infekcje ginekologiczne (także niektóre choroby weneryczne)
Biofuroksym stosowany jest także przed operacjami, aby zminimalizować ryzyko rozwoju zakażenia bakteryjnego.
3. Przeciwwskazania
Głównym czynnikiem, który uniemożliwia stosowanie Biofuroksymu jest uczulenie na którykolwiek składnik leku. Ponadto kobiety w ciąży czy w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.
Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby, któe borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego, a także zaburzeniami pracy nerek.
Lek może także zmniejszać skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych.
Należy także poinformować lekarza o wszelkich uczuleniach na jakiekolwiek antybiotyki.
4. Dawkowanie leku Biofuroksym
Odpowiednią dawkę leku powinien ustalić lekarz, biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne czynniki. Przede wszystkim środek ma inne dawkowanie w różnym wieku pacjenta. U dzieci podaje się zaledwie 30-100 mg na każdy kilogram masy ciała, podczas kiedy dawkowanie u osób dorosłych to 750 mg 3 razy na dobę.
Lek podaje się w formie roztworu przeznaczonego do wstrzykiwania.
5. Możliwe skutki uboczne Biofuroksymu
Biofuroksym jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, więc skutki uboczne pojawiają się rzadko. Do możliwych działań niepożądanych po zastosowaniu leku zalicza się przede wszystkim nudności, wymioty. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się drgawki.
5.1. Biofuroksym a interakcje z innymi lekami i prowadzenie samochodu
Biurofuksym nie zaburza zdolności do prowadzenia pojazdów, a więc można stosować go bez obaw. O wszystkich przyjmowanych oprócz niego lekach należy poinformować lekarza. Choć nie ma badań dotyczących interakcji Biofuroksymu z innymi środkami przeznaczenia medycznego, wszystkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.
6. Cena, dostępność i zamienniki Biofuroksymu
Biofuroksym jest lekiem sprzedawanym na receptę. Jego cena wynosi od 2 do 8 złotych za jedną fiolkę. Jeśli pojawi się problem z jego dostępnością, można skorzystać z zamienników, takich jak:
- Zinacef
- Tarsime
- Aprokam
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.