Trwa ładowanie...

Biofuroksym - czym jest, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Biofuroksym to środek stosowany w leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji bakteryjnych. Wykorzystuje się go także zapobiegawczo po operacjach, szczególnie tych obejmujących układ pokarmowy. Jest to stosunkowo bezpieczny lek, niemniej nie należy go stosować bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Zobacz, jak działa biofuroksym i kiedy należy go stosować.

spis treści

1. Co to jest Biofuroksym

Biofuroksym jest lekiem należącym do grupy antybiotyków beta-laktamowych. Wykazuje przede wszystkim działanie antybateryjne i ma bardzo szerokie spektrum działania. Substancją czynną leku jest cefuroksym. Należy ją podać dożylnie lub domięśniowo, ponieważ sama w sobie bardzo słabo wchłania się z przewodu pokarmowego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Działanie leku opiera się na hamowaniu namnażania się komórek bakterii.

2. Wskazania do stosowania Biofuroksymu

Środek ten stosuje się w przypadku wszelkich infekcji o charakterze bakteryjnym. Podaje się go także w przypadku zakażeń tkanek mięśni, dróg moczowych, a także kości i stawów. Cerufoksym wykorzystuje się ponadto w przypadku wystąpienia ryzyka posocznicy, czyli zakażenia krwi u pacjenta.

Lek stosowany jest przede wszystkim w przypadku takich schorzeń, jak:

 • zakażenia dolnych dró oddechowych (także bakteryjnego zapalenia płuc)
 • zakażenia dróg moczowych
 • zakażenia skóry, tkanek, mięśni
 • zakażenia krwi
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
 • infekcje ginekologiczne (także niektóre choroby weneryczne)

Biofuroksym stosowany jest także przed operacjami, aby zminimalizować ryzyko rozwoju zakażenia bakteryjnego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Przeciwwskazania

Głównym czynnikiem, który uniemożliwia stosowanie Biofuroksymu jest uczulenie na którykolwiek składnik leku. Ponadto kobiety w ciąży czy w okresie laktacji powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Szczególną ostrożność powinny zachować także osoby, któe borykają się z problemami ze strony układu pokarmowego, a także zaburzeniami pracy nerek.

Lek może także zmniejszać skuteczność doustnych leków antykoncepcyjnych.

Należy także poinformować lekarza o wszelkich uczuleniach na jakiekolwiek antybiotyki.

4. Dawkowanie leku Biofuroksym

Odpowiednią dawkę leku powinien ustalić lekarz, biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne czynniki. Przede wszystkim środek ma inne dawkowanie w różnym wieku pacjenta. U dzieci podaje się zaledwie 30-100 mg na każdy kilogram masy ciała, podczas kiedy dawkowanie u osób dorosłych to 750 mg 3 razy na dobę.

Lek podaje się w formie roztworu przeznaczonego do wstrzykiwania.

5. Możliwe skutki uboczne Biofuroksymu

Biofuroksym jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, więc skutki uboczne pojawiają się rzadko. Do możliwych działań niepożądanych po zastosowaniu leku zalicza się przede wszystkim nudności, wymioty. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się drgawki.

5.1. Biofuroksym a interakcje z innymi lekami i prowadzenie samochodu

Biurofuksym nie zaburza zdolności do prowadzenia pojazdów, a więc można stosować go bez obaw. O wszystkich przyjmowanych oprócz niego lekach należy poinformować lekarza. Choć nie ma badań dotyczących interakcji Biofuroksymu z innymi środkami przeznaczenia medycznego, wszystkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.

6. Cena, dostępność i zamienniki Biofuroksymu

Biofuroksym jest lekiem sprzedawanym na receptę. Jego cena wynosi od 2 do 8 złotych za jedną fiolkę. Jeśli pojawi się problem z jego dostępnością, można skorzystać z zamienników, takich jak:

 • Zinacef
 • Tarsime
 • Aprokam

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza