Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Biopsja dziąsła - wskazania, przebieg, powikłania, wyniki biopsji dziąsła

Avatar placeholder
06.04.2021 18:15
Biopsja dziąsła - wskazania, przebieg, powikłania, wyniki biopsji dziąsła
Biopsja dziąsła - wskazania, przebieg, powikłania, wyniki biopsji dziąsła

Biopsja dziąseł to badanie, które wykonuje się w celu zbadania pobranego wycinka dziąsła. Jest przeprowadzane, gdy konieczne jest ustalenie przyczyny nietypowego wyglądu dziąseł, na przykład, gdy u pacjenta wystąpił przerost. Dzięki temu badaniu możliwy jest do zdiagnozowania także nowotwór jamy ustnej.

spis treści

1. Wskazania do biopsji dziąsła

Biopsja dziąseł wykonywana jest w przypadku widocznych zmian patologicznych w obrębie dziąseł oraz całej jamy ustnej. Stosowana jest także przy podejrzeniu występowania nowotworów jamy ustnej oraz w przypadku, gdy u pacjenta wystąpił przerost dziąseł.

Wskazaniami do badania mogą być też długotrwale utrzymujące się objawy, takie jak:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • obrzęk dziąseł;
  • ból dziąseł;
  • krwawienie dziąseł;
  • rozchwianie zębów;
  • zapalenie dziąseł.

Zapalenie dziąseł mogą utrzymywać się kilka lat, a nawet w ciągu całego życia. Często zdarza się, że zapalenie dziąseł poprzedza zapalenie przyzębia.

Na występowanie chorób dziąseł narażonych jest wiele osób. Do czynników ryzyka powodujących zmiany chorobowe w obrębie dziąseł należą:

2. Przebieg i powikłania biopsji dziąsła

Pacjentowi podaje się środek znieczulający w postaci aerozolu w miejscu przerostu dziąsła lub innej nietypowej dolegliwości. W niektórych przypadkach używa się zastrzyku znieczulającego. Następnie pobiera się mały fragment dziąsła do badania laboratoryjnego. Zastosowany środek znieczulający powoduje drętwienie obszaru badanego, w wyniku czego nie jest odczuwany ból. Pacjent może jednak mieć wrażenie szarpania czy wywieranego ciśnienia na miejsce zmienione chorobowo w momencie wycinania części tkanki. Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania się do badania, choć lekarz może zalecić, aby na kilka godzin przed biopsją nic nie jeść.

Po badaniu w miejscu nakłucia może pojawić się krwawienie, infekcja lub ból, pojawiający się w momencie zejścia znieczulenia, trwający do kilku dni po zabiegu. W celu zahamowania krwawienia, jeżeli nie ustąpi samoistnie, można użyć metody z laserowym zamykaniem naczynek, tzw. wypalaniem. Warto przez tydzień po biopsji nie szczotkować miejsca nakłucia.

3. Wyniki biopsji dziąsła

Biopsję wykonuje się tylko wtedy, gdy ma miejsce dolegliwość, na przykład przerost, dlatego wynik zawsze wskazuje na choroby dziąseł. Są to płaskonabłonkowy rak jamy ustnej, nierakowe zmiany w dziąsłach lub zakrzepowa plamica małopłytkowa czy też skrobawica. Płaskonabłonkowy rak jamy ustnej stanowi 90% wszystkich przypadków.

Biopsja dziąsła pozwala na otrzymanie próbki wycinku tkanki patologicznie zmienionej, która następnie wysyłana jest do laboratorium w celu pełnej jej oceny. Patomorfolog, analizując dostarczony materiał biologiczny, bierze pod uwagę ilość, wielkość, kształt komórek, a także obecność nowych normalnie niewystępujących komórek w organizmie.

Należy pamiętać o tym, że biopsja dziąseł wykonywana jest tylko w ostateczności, gdy wszystkie inne metody nie pozwolą na stuprocentową identyfikację zmiany chorobowej. Jest to badanie nieinwazyjne. Jednakże, aby uniknąć tego typu badania, jak i innych, warto zwrócić szczególną uwagę na codzienną higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby co najmniej 3 razy dziennie po jedzeniu. Dbanie o prawidłowy stan jamy ustnej pozwoli na uniknięcie niezbyt przyjemnych schorzeń i dolegliwości jamy ustnej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Biopsja endometrium
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza