Biopsja odbytu

Biopsja odbytu polega na pobraniu niewielkiej ilości tkanki z odbytu lub odbytnicy. Zazwyczaj przeprowadza się ją równocześnie z sigmoidoskopią (wziernikowaniem dolnego odcinka jelita grubego, esicy i odbytnicy). Wynik biopsji może potwierdzić występowanie zmian patologicznych w odbytnicy w przebiegu różnych chorób, a także pozwala na zdiagnozowanie choroby nowotworowej tego odcinka przewodu pokarmowego.

Wskazania do biopsji odbytu

Wskazaniem do przeprowadzenia tego badania odbytu są podejrzenia:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Głównie jednak badanie to stosowane jest do diagnostyki raka odbytu. Jest to nowotwór złośliwy, najczęściej rozwijający się na podłożu zmian polipowatych, przewlekłych stanów zapalnych lub predyspozycji osobniczych. Rozwojowi nowotworu odbytu sprzyjają zaparcia, niewłaściwa dieta, podeszły wiek.

Przebieg biopsji odbytu

Najpierw przeprowadzane jest wziernikowanie odbytu i odbytnicy za pomocą anoskopu lub protoskopu poprzez wprowadzenie ich do odbytu. Badający wprowadza posmarowaną żelem znieczulającym końcówkę rektoskopu na głębokość około 5 cm bez kontroli wzrokowej wnętrza odbytnicy. Pozwala to lekarzowi na dokładniejsze zbadanie obszaru. Używa on lubrykantu, aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta. Wziernik może też służyć do pobrania próbki do dalszych badań. Wyniki badania pozwalają określić, czy należy wykonać biopsję odbytu. Biopsja odbytnicy jest to pobranie małej próbki tkanki z okolic odbytu. Pobrany wycinek z odbytnicy jest poddawany badaniu histopatologicznemu.
W trakcie badania pacjent może odczuwać pewien dyskomfort i chęć wypróżnienia w trakcie wprowadzania przyrządu do odbytnicy. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę, badanie można wykonać przy miejscowym znieczuleniu. Wskazane jest także podanie środka uspokajającego.
Przed badaniem należy opróżnić jelita. Można zrobić lewatywę lub zażyć środek przeczyszczający. Pozwoli to na uzyskanie czystego obrazu jelita.

Przed biopsją odbytu lekarz może zalecić wykonanie także innych badań, których wynik zadecyduje o wykonaniu biopsji. Badania te, oprócz badania anoskopem lub sigmoskopem, to:

W trakcie wziernikowania, jak i biopsji, należy zgłosić lekarzowi każdą odczuwaną bolesność. Przed badaniem powinno się powiedzieć o istniejącym bólu i/lub świądzie w okolicy odbytu i obecności krwawienia miesiączkowego.

Biopsja odbytu jest ważnym badaniem diagnostycznym. Tak naprawdę tylko jej wykonanie pozwala na potwierdzenie występowania zmiany nowotworowej i innych schorzeń tego obszaru, np. hemoroidów. Inne badania mogą dać jedynie podejrzenie ich występowania. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych i innych chorób pozwala na zastosowanie skutecznych metod leczenia oraz na poprawienie komfortu życia pacjenta.

Redakcja abcZdrowie.pl, 3 tygodnie temu

Bibliografia

  • Madaliński M., Rektoskopia, Encyklopedia Badań Medycznych, Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Socha J. Gastroenterologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2281-9

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Biopsja odbytu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Biopsja odbytu
Badania

Badania, których nie powinniśmy się bać

Badania, których nie powinniśmy się bać

, które pacjenci odczuwają. Pomóc może profesjonalizm lekarza przeprowadzającego zabieg. Wykonujemy je w przypadku krwistych stolców, wydzieliny z odbytu (...) czy w związku z nieregularnością wypróżnień. Badanie per rectum umożliwia...

Biopsja - rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Stereotaksja - zdjęcia

Stereotaksja - zdjęcia

Biopsja mózgu przeprowadzana metodą stereotaksji.

Zespół dźwigacza odbytu

Odbyt - budowa

Odbyt - budowa

Widoczne między innymi: nasieniowód, odbytnica, kanał odbytu oraz dźwigacz.

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Objawy hemoroidów (WIDEO)

Objawy hemoroidów (WIDEO) Odtwórz wideo

i krwawieniem podczas oddawania stolca. Bardzo często występuje świąd i wyczuwalne pod skórą odbytu guzki. W niektórych etapach choroby pojawia się wypadanie (...) żylaków na zewnątrz odbytu. Hemoroidy to dolegliwości...

Nowotwory jelit

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

, na które nie mamy wpływu To, jak duże jest ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i odbytu, zależy w głównej mierze od genów i stylu życia. Do czynników (...) , na które nie mamy wpływu nalezą: To, jak duże jest ryzyko zachorowania...

Hemoroidy – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Co to są hemoroidy? (WIDEO)

Co to są hemoroidy? (WIDEO) Odtwórz wideo

za to samo, co wypadanie guzków krwawniczych. Nie jest to jednak prawda. Czym są hemoroidy? Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są ciałami jamistymi zamykającymi (...) kanał odbytu. Twory te są ukrwione przez odgałęzienia...

Seks analny - historia, rodzaje, ryzyko

Seks analny pary heteroseksualnej

Seks analny pary heteroseksualnej

Okolice odbytu są gęsto unerwione. U mężczyzn stymulacja dodatkowo jest pobudzana przez masaż prostaty, u kobiet natomiast doznania są potęgowane przez podrażnianie ścian pochwy.