Trwa ładowanie...

Biopsja rdzenia kręgowego

Biopsja rdzenia kręgowego przeprowadzana jest w diagnostyce nowotworu rdzenia kręgowego. Rak rdzenia kręgowego stanowi rzadkość, dlatego też jest szczególnie trudny do wykrycia. Jego objawy są niespecyficzne i przypominają symptomy wielu innych chorób i dolegliwości. Z tego względu niezwykle ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonanie badań zarówno fizycznych, jak i neurologicznych.

spis treści

1. Na czym polega biopsja rdzenia kręgowego?

W przypadku podejrzenia nowotworu rdzenia kręgowego jedyną metodą stwierdzenia, czy guz rdzenia kręgowego jest złośliwy, czy też niegroźny jest przeprowadzenie biopsji. Polega ona na pobraniu małego wycinka rdzenia kręgowego i poddaniu go dalszym badaniom w laboratorium analitycznym. Istnieją różne sposoby na wykonanie biopsji, a wybór jednej z nich uzależniony jest od zlokalizowania guza i ogólnego zdrowia pacjenta. Wśród dostępnych opcji jest pobranie fragmentu tkanki za pomocą cienkiej igły (biopsja cienkoigłowa) oraz pobranie wycinka podczas operacji (biopsja operacyjna lub otwarta). Cienkoigłowa biopsja wykonywana jest w przypadku, gdy ryzyko operacyjnej biopsji jest wysokie, np. w przypadku nowotworów znajdujących się w kluczowych obszarach rdzenia kręgowego, głęboko w mózgu. Po zabiegu próbka przekazana zostaje do laboratorium, gdzie bada się ją pod mikroskopem.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Biopsja rdzenia kręgowego poprzedzona jest najczęściej rezonansem magnetycznym (MRI) oraz tomografią komputerową (CT). Badania te wskazują na obszar podejrzenia występowania nowotworu, nie mogą jednak ostatecznie potwierdzić jego występowania - dlatego wykonuje się wtedy biopsję rdzenia kręgowego.

2. Przebieg biopsji rdzenia kręgowego

Biopsja rdzenia kręgowego wykonywana jest w warunkach szpitalnych. Pacjent najczęściej poddawany jest znieczuleniu ogólnemu. W przypadku, gdy nie śpi podczas operacji, lekarz podaje mu środek miejscowo znieczulający, wstrzykując go w obszarze wkłucia igły. Głowa umiejscowiona jest w sztywnej ramie, co umożliwia lekarzowi dokładne wkłucie w odpowiednie miejsce. Następnie wykonujący zabieg nacina skórę głowy i wywierca dziurę w czaszce. Często do ramy usztywniającej głowę przyłączony jest tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny, ułatwiające usunięcie odpowiedniej tkanki.

W przypadku, gdy guz może być leczony operacyjnie, lekarz nie wykonuje biopsji cienkoigłowej. Często lekarz decyduje się na zabieg zwany kraniotomią, który polega na wycięciu części czaszki w celu uzyskania dostępu neurochirurgicznego do mózgowia. Po zabiegu usunięta cześć kości czaszki zostaje umieszczona z powrotem na swoje miejsce.

Zaraz po wycięciu tkanki następuje wykonanie wstępnej oceny tkanki przez patologa. Ostateczne rozpoznanie materiału biologicznego w większości przypadków następuje dopiero po kilku dniach.

3. Wyniki biopsji rdzenia kręgowego

Wyniki biopsji wskazują, czy guz jest niegroźny. Jeśli jest złośliwy, biopsja pozwala na ustalenie stopnia zaawansowania nowotworu, co z kolei pomaga w ustaleniu metod dalszego postępowania. Rak 1. stopnia jest najmniej agresywny, podczas gdy 4. poziom oznacza najbardziej agresywną formę nowotworu.

Dzięki biopsji rdzenia kręgowego możliwe jest rozpoznanie rzadkiego typu nowotworu i jego stopnia zaawansowania. Można wówczas dobrać odpowiednie metody leczenia nowotworu i ewentualnie metody zapobiegania jego nawrotom.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Biopsja rdzenia kręgowego
Biopsja rdzenia kręgowego
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza