Biustonosz, który wykrywa nowotwór piersi
Wcześnie wykryty rak piersi może być całkowicie wyleczony. Jednak nie każda kobieta pamięta o profilaktyce — regularnych wizytach u ginekologa i samobadaniu. Do listy sposobów, które mają pomóc odczytać symptomy świadczące o rozwijającym się nowotworze, dołączył biustonosz.
1. Niezwykły wynalazek
Ten element damskiej garderoby jest polecany kobietom, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka ze względu na to, że wśród bliskich im osób były przypadki tego nowotworu. Biustonosz pozwala na wykrycie choroby na tyle wcześnie, że szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże. Jak działa?
Miseczki biustonosza zostały wyposażone w 200 biosensorów, które rejestrują zmiany w obrębie piersi, zarówno te dotyczące ich kształtu, jak i wielkości oraz temperatury. Ich skutkiem jest m.in. szybszy przepływ krwi. Piersi stają się też bardziej unaczynione, co może świadczyć o rozwoju raka. Dane te są przesyłane do aplikacji w telefonie lub komputera.
Co ciekawe, tego biustonosza autodiagnostycznego o nazwie Eva nie trzeba nosić codziennie. Wystarczy założyć go na jedną lub półtorej godziny tygodniowo, aby mógł “sprawdzić” stan piersi.
2. Niezwykły pomysłodawca
Biustonosz wykrywający raka piersi opracował 18-letni Julian Rios Cantu. Bodźcem do jego stworzenia była choroba mamy Meksykanina, która była zmuszona poddać się zabiegowi podwójnej mastektomii.
Nastolatek wraz z przyjaciółmi założył firmę Higia Technologies, której misją jest "poprawa jakości życia kobiet, profesjonalizacja samokontroli, szybkiego i skutecznego wykrywania raka piersi". Zdaniem Cantu, jego wynalazek jest bardziej wiarygodny niż samobadanie piersi i lepszy niż mammografia, na którą niejednokrotnie kobieta musi długo czekać. To szybszy, prostszy i mniej inwazyjny sposób wykrywania nowotworu.
Zobacz także:
Julian Rios Cantu za swój wynalazek otrzymał Global Student Entrepreneur Awards — nagrodę dla studentów, którzy prowadzą własną firmę.
3. Badaj się!
Każdego roku z powodu nowotworu piersi umiera 5 tys. Polek. To druga przyczyna zgonów wśród kobiet. Liczbę tę można zmniejszyć, pamiętając o profilaktyce.
W celu wczesnego wykrycia raka kobiety, które ukończyły 30. rok życia, powinny poddawać się ultrasonografii, czyli badaniu sutków za pomocą ultradźwięków, a te, które wkroczyły w czwartą dekadę życia — mammografii (polega ona na prześwietleniu piersi dawką promieni RTG). Inne sposoby to biopsja cienkoigłowa i mammotomiczna, a także rezonans magnetyczny.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.