Trwa ładowanie...

Nielegalna fabryka leków. CBŚP pokazuje, co zastała na miejscu

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 15.10.2024 16:23
Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 11 osób w związku ze sprzedażą fałszywych leków w internecie
Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 11 osób w związku ze sprzedażą fałszywych leków w internecie (CBŚP)

Centralne Biuro Śledcze Policji przejęło podrobione farmaceutyki o wartości 2,7 mln złotych i zatrzymało 11 osób w związku z nielegalną produkcją i sprzedażą leków przeciwcukrzycowych, anabolików oraz środków na potencję.

spis treści

1. Działali od kilku lat. 11 zatrzymanych

Funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu CBŚP wraz m.in. z funkcjonariuszami CBZC z Bydgoszczy oraz przedstawicielami Polskiej Agencji Antydopingowej rozpracowali grupę przestępczą, która produkowała oraz dystrybuowała produkty o działaniu anabolicznym i przeciwcukrzycowym, a także wpływającym na potencję.

Nad sprawą pracowało niemal stu funkcjonariuszy. Dzięki ich działaniom zatrzymano 11 osób, wobec czterech z nich na wniosek prokuratora zadecydowano o tymczasowym areszcie.

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"
Funkcjonariusze zatrzymali 11 osób w sprawie produkcji i dystrybucji nielegalnych leków
Funkcjonariusze zatrzymali 11 osób w sprawie produkcji i dystrybucji nielegalnych leków (CBŚP)

Zatrzymanym zarzuca się produkcję i wprowadzanie do obrotu od 2018 r. "znacznych ilości sfałszowanych i podrobionych produktów leczniczych". Ich wartość oceniono na kilkadziesiąt milionów złotych.

2. Produkowali i sprzedawali podrobione leki

Jak przekazało CBŚP, grupa importowała z Chin substancję czynną potrzebną do produkcji anabolików. Zatrzymani przez policję stworzyli nawet własną markę leków, które sprzedawali na aż dwóch stronach internetowych.

Polacy na potęgę kupują podrobione leki. Nie wiedzą, że to śmiertelnie niebezpieczne
Polacy na potęgę kupują podrobione leki. Nie wiedzą, że to śmiertelnie niebezpieczne

Z danych WHO wynika, że co setny lek na polskim rynku jest podrobiony, a Polacy wydają na nie 100 mln

przeczytaj artykuł

W miejscach produkcji oraz magazynach funkcjonariuszom udało się zabezpieczyć półfabrykaty, urządzenia do produkcji leków oraz kilkanaście tysięcy gotowych produktów wartych ok. 2,7 mln zł.

- Na miejscu prowadzonych czynności ujawniono i zabezpieczono również duże ilości substancji czynnej, z której można byłoby wyprodukować kolejne nielegalne farmaceutyki - podaje policja.

Grupa przestępcza handlująca sfałszowanymi lekami działała od 2018 r.
Grupa przestępcza handlująca sfałszowanymi lekami działała od 2018 r. (CBŚP)

Zabezpieczono również majątek zatrzymanych o równowartości ponad miliona złotych, w tym auta i nieruchomość, a także pieniądze w łącznej kwocie 330 tys. złotych i 10 tys. euro znalezione w skrytce pod podłogą u jednego z zatrzymanych.

Prokurator z Wielkopolskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym m.in. zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze