Trwa ładowanie...

Blokada ortopedyczna - wskazania, przebieg, skuteczność, powikłania

 Paula Jakubasik
29.03.2021 22:27
Blokada ortopedyczna to metoda, która ma na celu redukcję bólu.
Blokada ortopedyczna to metoda, która ma na celu redukcję bólu. (123rf)

Blokada ortopedyczna to metoda, która ma celu zniwelowanie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Zabieg polega na podaniu zastrzyku wprost do chorego stawu, co gwarantuje korzystny efekt już po kilku dniach. Co warto wiedzieć o blokadzie ortopedycznej?

spis treści

1. Czym jest blokada ortopedyczna?

Blokada ortopedyczna to zabieg, który ma na celu zmniejszenie lub usunięcie dolegliwości bólowych. Polega na wstrzyknięcie w chore miejsce środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Zwykle blokada ortopedyczna jest podawana w okolicy kręgosłupa, stawu biodrowego, kolanowego lub barkowego.

2. Skład blokady ortopedycznej

Blokada ortopedyczna zazwyczaj składa się z syntetycznego kortyzolu i leku miejscowo znieczulającego (lidokaina lub bupiwakaina). Kortyzol to steryd produkowany przez gruczoły nadnerczowe, wykazuje działanie przeciwzapalne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Do zastrzyków wykorzystuje się różnorodne preparaty z kortyzolem, które różnią się czasem i siłą działania. Z kolei środek znieczulający rozpuszcza steryd i zmniejsza ryzyko odczuwania bólu w trakcie iniekcji. Blokada ortopedyczna ma na celu redukcję stanu zapalnego w stawie i odczuwanego bólu.

3. Wskazania do wykonania blokady ortopedycznej

  • stenoza,
  • kręgozmyk,
  • dyskopatia,
  • rwa kulszowa
  • rwa barkowa,
  • rwa udowa,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
  • przewlekły ból,
  • nieskuteczność innych metod leczenia.

4. Przebieg blokady ortopedycznej

Zwykle blokady ortopedyczne są wykonywane w przychodni zdrowia lub ambulatorium. Miejsce na ciele zostaje odkażone specjalnym preparatem, następnie lekarz za pomocą igły podaje lek prosto do chorego stawu.

Zabieg trwa dosłownie kilka minut, nie wywołuje bólu, jedynie niektórzy pacjenci wspominają o nieprzyjemnym uczuciu w trakcie wykonywania iniekcji. Miejsce wkłucia zabezpiecza się plastrem z opatrunkiem, a w niektórych przypadkach lekarz dodatkowo przykleja specjalne taśmy, które stabilizują staw i redukują ból.

5. Skuteczność blokady ortopedycznej

Blokada ortopedyczna zaczyna działać w ciągu kilku dni i jej skuteczność utrzymuje się przez wiele tygodni. W niektórych przypadkach już jeden zastrzyk niweluje stan zapalny i ból, natomiast inne osoby muszą regularnie ponawiać blokadę ortopedyczną.

Nie istnieje minimalna ani maksymalna ilość blokad w konkretne miejsce, zwykle specjaliści zalecają trzykrotne powtórzenie zabiegu, ale ilość ta może być znacznie większa.

Każdy pacjent inaczej reaguje na blokadę, istnieje również grono osób, które obawiają się przyjmowania sterydów ze względu na ryzyko uszkodzenia ścięgien i chrząstki stawowej (dzieje się tak w sporadycznych przypadkach).

6. Powikłania po blokadzie ortopedycznej

Najpopularniejszym skutkiem ubocznym blokady ortopedycznej jest reakcja flare, która powstaje, gdy podany steryd zamienia się w kryształki. W takiej sytuacji pacjent odczuwa silny ból przez 1-2 dni po zastrzyku, dolegliwości mogą być silniejsze niż te występujące przed zabiegiem.

Na szczęście reakcja flare ustępuje samoistnie, by przyspieszyć ten proces należy stosować zimne okłady i dużo odpoczywać. Innym możliwym powikładaniem jest odbarwienie skóry w miejscu wkłucia.

Szczególnie narażone są osoby z ciemniejszą karnacją, ale nie tylko. Skóra w miejscu podania blokady staje się jaśniejsza i cieńsza, po pewnym czasie zwykle wraca do normy, ale u niektórych pacjentów zmiana jest trwała.

Blokada może wiązać się również z infekcją, szczególnie wtedy gdy skóra przed iniekcją nie została dokładnie odkażona. Niektórzy chorzy zmagają się również z reakcją alergiczną na steryd lub lek znieczulający, który znajduje się w zastrzyku. Warto pamiętać również, że u chorych na cukrzycę może wystąpić chwilowy wzrost stężenia glukozy we krwi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze