Ból z lewej strony pod żebrami - przyczyny, diagnostyka, leczenie
Ból z lewej strony pod żebrami jest najczęściej kojarzony z narządami układu pokarmowego, znajdującymi się w tej części jamy brzusznej czyli: żołądkiem, śledzioną, trzustką, oraz okrężnicą. Ból z lewej strony pod żebrami jest zwykle mało specyficzny dla określonego narządu dlatego też konieczne jest wykonanie diagnostyki przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia.
1. Ból z lewej strony pod żebrami – przyczyny
Bóle z lewej strony pod żebrami jest związany z nieprawidłowościami występującymi w układzie pokarmowym. Dotyczą one przede wszystkim:
- żołądka – szczególne wtedy gdy dochodzi do zakażeń bakterią Helicobacter Pylori, występują nadżerki błony śluzowej żołądka oraz stosowana jest nieprawidłowa dieta,
- śledziony – kiedy mamy do czynienia z jej powiększeniem czyli splenomegalią może pojawić się ból z lewej strony pod żebrami,
- trzustki – wówczas gdy dochodzi do występowania torbieli ogona trzustki, która powoduje ucisk na okoliczne struktury i występuje kłujący ból z lewej strony pod żebrami,
- okrężnicy – kiedy dochodzi do śledzionowego zagięcia okrężnicy przede wszystkim na skutek przewlekłych stanów zapalnych.
2. Ból z lewej strony pod żebrami – diagnostyka
Diagnostyka bólu z lewej strony pod żebrami może być wielokierunkowa. Przede wszystkim lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, który pozwoli wstępnie określić typ dolegliwości. Ponadto przeprowadzane jest badanie palpacyjne, które da możliwość określenia poziomu intensywności bólu z lewej strony pod żebrami, a także oceny rozmiaru narządu. Badania specjalistyczne stosowane w dalszych etapach diagnostyki to:
- badanie ultrasonoraficzne, które daje możliwość sprawdzenia wielkości narządów ale też pozwoli wykryć zmiany patologiczne, przyczyniające się do bólu z lewej strony pod żebrami,
- badania endoskopowe a wśród nich gastroskopia i kolonoskopia. Gastroskopia jest badaniem przeznaczonym do prowadzenia oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas gastroskopii sprawdza się też błonę śluzową żołądka i wykonuje się test ureazowy pozwalający określić obecność lub brak Helicobacter Pylori. Kolonoskopia zaś jest badaniem dolnej części odcinka przewodu pokarmowego, które daje możliwość oceny jelita grubego pod względem występowania uchyłków, polipów, owrzodzeń oraz ewentualnych krwawień, które mogłyby być przyczyną bólu z lewej strony pod żebrami. Ponadto podczas tego badania pobiera się wycinki niepokojących zmian do badania histopatologicznego.
3. Ból z lewej strony pod żebrami - leczenie
Leczenie bólu z lewej strony pod żebrami jest ściśle uzależnione od rodzaju dolegliwości, które zostały stwierdzone. Często wystarczająca jest zmiana diety lub wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Dzieje się tak na przykład w przypadku zakażeń Helicobacter Pylori, kiedy pacjentom podawane są antybiotyki oraz leki osłonowe, które pozwolą eradykować ten drobnoustrój.
Jeśli dolegliwości są poważniejsze, to konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego, którego dobór jest uzależniony od danego przypadku.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.