Trwa ładowanie...

Ból jajnika w ciąży - charakterystyka jajników, najczęstsze przyczyny bólu jajnika, diagnoza

Katarzyna Wąś-Zaniuk
01.03.2022 14:47
Ból jajnika w ciąży
Ból jajnika w ciąży (Adobe Stock)

Ból jajnika w ciąży może wywołać niepokój u kobiety spodziewającej się dziecka. Objaw ten nie zawsze zwiastuje złe wieści, niemniej jednak ciężarna powinna jak najszybciej udać się do lekarza celem ustalenia przyczyny dolegliwości bólowych podbrzusza.

spis treści

1. Charakterystyka jajników

Jajniki są kobiecymi gruczołami rozrodczymi. Znajdują się wewnątrz jamy otrzewnej i stanowią odpowiednik męskich gonad tzn. jąder. Janiki spełniają wiele ważnych funkcji w organizmie kobiety. Wytwarzają one żeńskie komórki jajowe oraz wydzielają żeńskie hormony płciowe (androgeny, estrogen, progesteron oraz relaksynę).

Dolegliwości bólowe jajników są naturalnym objawem procesów, które zachodzą u kobiety w trakcie cyklu miesiączkowego. Bóle te pojawiają się na skutek uwolnienia komórki rozrodczej z jajnika do jajowodów. Ból w obrębie jajników może pojawić się również po stosunku płciowym, kiedy kobieta przez dłuższy była nieaktywna seksualnie.

2. Najczęstsze przyczyny bólu jajnika w ciąży

2.1. Ból jajnika a wczesne objawy ciąży

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Ciąża powoduje wiele zmian w organizmie kobiety. Niektóre z tych zmian mogą powodować lekki dyskomfort lub lekkie skurcze w okolicy kobiecych gruczołów rozrodczych. Ból jajnika w ciąży zwykle pojawia się w lewej lub prawej dolnej części brzucha lub miednicy. Dolegliwości dotyczące zarówno prawego, jak i lewego narządu jednocześnie pojawiają się u kobiet ciężarnych dosyć rzadko. Kłucie lub uczucie rozpierania w lewej lub prawej stronie podbrzusza, ból pleców, dolegliwości bólowe ud – u wielu kobiet są to pierwsze objawy ciąży, pojawiające się niedługo po zapłodnieniu.

Oczywiście symptomy te mogą doskwierać kobiecie na innych etapach ciąży, jednak na początku obserwuje się je nieco częściej. Wczesne objawy ciąży mogą wydawać się bardzo wielu kobietom mało charakterystyczne, co sprawia, że symptomy te bywają bagatelizowane lub pomijane. Kiedy pojawia się pierwsze objawy ciąży? Kobiety mogą spodziewać się ich już kilkanaście dni po zapłodnieniu, jednak u większości ciężarnych wczesne oznaki ciąży występują między czwartym, a szóstym tygodniem. Wśród najczęstszych początkowych dolegliwości warto wymienić, wymioty oraz nudności, spowodowane podwyższonym poziomem gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety. Dodatkowo, ciężarna może odczuwać wahania nastroju, zdenerwowanie, płaczliwość. Objawy te spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi zachodzącymi w ciele przyszłej mamy. Wiele kobiet w początkowym okresie ciąży narzeka także na zmęczenie, senność. Typowym objawem jest również nadwrażliwość na zapachy (np. surowego mięsa, kawy, perfum, jajek).

2.2. Ból jajnika a ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna, nazywana również ciążą ektopową jest stanem, w którym pęcherzyk ciążowy implantuje się poza jamą macicy. U dziewięćdziesięciu dziewięciu procent pacjentek umiejscawia się ona w jajowodzie. U reszty kobiet pęcherzyk ciążowy umiejscawia się w obrębie jamy brzusznej, jajnika lub szyjki macicy. Ciąża ekotpowa bardzo często przyczynia się do śmierci pacjentek będących w pierwszym trymestrze ciąży.

Pierwszymi objawami ciąży pozamacicznej są:

  • zatrzymanie menstruacji,
  • powiększenie piersi,
  • ból brzucha,
  • tkliwość w rzucie przydatków.

Dolegliwości bólowe podbrzusza bywają niezwykle silne oraz narastające. Pacjentki mogą zaobserwować je podczas chodzenia, kasłania lub wykonywania codziennych czynności. Ból może umiejscowić się w jednym miejscu np. w obrębie prawego lub lewego jajnika, a następnie obejmować całą jamę brzuszną. Poza bólem pacjentka może zauważyć u siebie krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. Często obserwuje się również nudności, wymioty, dolegliwości bólowe barków, parcie na stolec.

Ciążę ektopową należy różnicować z takimi problemami zdrowotnymi jak:

2.3. Ból jajnika w ciąży a zapalenie jajowodów

Silne oraz punktowe dolegliwości bólowe jajnika mogą świadczyć o stanie zapalnym jajowodów. W przebiegu tego problemu zdrowotnego zaobserwować można także obfite upławy z pochwy (zwykle jest to ropna lub serowata wydzielina), podwyższenie temperatury ciała, nudności, wymioty, krwawienie z dróg rodnych, problemy z oddawaniem moczu.

2.4. Ból jajnika w ciąży związany z obecnością torbieli

Ból jajnika w ciąży u niewielkiej części pacjentek związany jest z obecnością torbieli. Torbiele na jajnikach są tworami składającymi się z jednej lub większej liczby komór. W ich wnętrzu znajduje się krew, płyn lub zgrubiała tkanka. Torbiele w przebiegu ciąży mogą stanowić niebezpieczeństwo. Pęknięcie lub skręcenie cysty u kobiety ciężarnej może doprowadzić do przedwczesnego porodu a nawet poronienia. Niektóre cysty wchłaniają się samoistnie, inne z kolei wymagają interwencji lekarskiej. Usunięcie cysty jest możliwe dzięki metodzie laparoskopowej. Zabieg ten nie zagraża życiu dziecka.

3. Diagnozowanie bólu jajnika w ciąży

Ból jajnika stanowi dość powszechny, początkowy objaw ciąży. Warto mieć jednak na uwadze, że taka dolegliwość może występować u pacjentek z ciążą pozamaciczną. Rozpoznanie ciąży pozamacicznej jest możliwe po określeniu poziomu gonadotropiny kosmówkowej w organizmie pacjentki. Dodatkowo, lekarz powinien zlecić wykonanie u pacjentki przezpochwowego badania ultrasonograficznego. Dzięki temu badaniu specjalista może zaobserwować, gdzie dokładnie znajduje się pęcherzyk płodowy. W przypadku niejednoznacznego wyniku zalecane jest pobranie wyskrobiny znajdującej się w jamie macicy. Brak obecności kosmków kosmówki jest równoznaczny z ciążą pozamaciczną.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza