Ból kości ogonowej – anatomia, przyczyny

Ból kości ogonowej może uaktywnić się w różnych przypadkach. Nagle występuje zaraz po upadku. Niektórym pacjentom ból kości ogonowej towarzyszy podczas siadania lub przy wstawaniu. Ból kości ogonowej charakterystyczny jest dla kobiet w ciąży. Co może oznaczać ból kości ogonowej? Czy istnieje sposób na wyleczenie dolegliwości?

Ból kości ogonowej – anatomia

Kość ogonowa, czyli guziczna to inaczej mówiąc końcowy odcinek kręgosłupa. Złożony jest z 3 do 5 zwykle zrośniętych ze sobą kręgów ogonowych (guzicznych). Największy kręg guziczny posiada wyrostki, które łączą się z kością krzyżową. Ból kości ogonowej to częsta przypadłość. Oczywiście bez względu na powód jest to kontuzja, która wymaga konsultacji lekarza. Jakie mogą być jego przyczyny?

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

Ból kości ogonowej – przyczyny

Ból kości ogonowej może mieć wiele zróżnicowanych przyczyn. Czasami oznacza uszkodzenie samej kości (uraz taki powstaje głównie po upadku). Oprócz samej kości można dodatkowo uszkodzić odcinek krzyżowy.

Jak uniknąć bólu pleców w 7 dni?

Ustal regularny plan ćwiczeń, który składa się z ćwiczeń na krążenie, gibkość i wzmocnienie kondycji. Skup się na właściwej technice i postawie ciała oraz...

Jakie są inne przyczyny bólu kości ogonowej?

 • Siedzący tryb życia – to najczęstsza przyczyna bólu zlokalizowanego w okolicy kości ogonowej.
 • Dysfunkcje związane są najczęściej z obowiązkami zawodowymi, na przykład praca biurowa lub długotrwała jazda samochodem. Taki tryb życia to nieomalże gwarancja późniejszych problemów z kręgosłupem.
 • Uporczywe zaparcia – ból pojawiający się przy przewlekłych zaparciach może promieniować nawet do kości ogonowej.
 • Neurologia splotu krzyżowego lub guzicznego – kolejną przyczyną uaktywniającą ból kości ogonowej to tak zwany nerwoból splotu krzyżowego, który jest największym splotem w ciele człowieka. Splot posiada kształt trójkąta i umiejscowiony jest na miednicy mniejszej. Splot guziczny zaś unerwia skórę okolicy krzyżowej i odbytnicy. Jeżeli ból kości ogonowej jest ostry i przeszywający można wówczas podejrzewać neuralgię splotu krzyżowego lub guzicznego.
 • Ból kości ogonowej – torbiel pilonidalna – na kości ogonowej może pojawić się torbiel włosowa, czyli pilonidalna. Do jej powstania dochodzi w przypadku zakażenia mieszków włosowych.
 • Ból kości ogonowej może wskazywać na powstanie ostrego ropnia. Tego typu schorzenie dotyczy przede wszystkim mężczyzn między 15 a 24 rokiem życia.
 • Przeciążenie mięśni – ból kości ogonowej może świadczyć także o przeciążeniu mięśni – w tym przypadku mięśnia gruszkowatego lub dźwigacza.
 • Nowotwór – w niektórych przypadkach ból kości ogonowej wskazuje na nowotwór olbrzymiokomórkowy kości krzyżowej. Jest to niezwykle rzadka forma łagodnego guza kości.
 • Ból kości ogonowej narasta również przy niemożności i blokadzie oddawania moczu. Oprócz guza olbrzymiokomórkowego ból kości ogonowej sugeruje struniaka, czyli pierwotnego złóśliwego nowotwora kości. Struniaki są początkowo bezobjawowe. Dolegliwości bólowe uaktywniają się, jeśli guz urośnie do sporych rozmiarów. Innym nowotworem jest mięsak Ewinga występujący w odcinku krzyżowo – ogonowym.
 • Ból kości ogonowej może oznaczać również schorzenia kręgosłupa lub hemoroidy, czyli żylaki odbytu. W tym przypadku pierwszym sygnałem jest świąd w okolicach odbytu. Po jakimś czasie pojawiają się niewielkie krwawienia i problemy z wypróżnianiem. Typowa jest także krew w kale.
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 3 godziny temu

2

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 16 godzin temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Rehabilitacja patologii, patologia rehabilitacji

A do tego niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy i brak kontroli ze strony resortu zdrowia - taki obraz wyłania się z analizy NIK poświęconej rehabilitacji leczniczej. Dla pacjentów największym zagrożeniem jest brak dostępności, czyli rosnące...

Ortopedia i reumatologia

Gościec - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gościec to inna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). To ciężka choroba, która w znacznym stopniu upośledza codzienne życie chorego. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najwięcej zachorowań występuje około 40 -50 roku życia. Wbrew pozorom...

Ortopedia i reumatologia

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

Bóle stawów mogą być skutkiem przeciążenia związanego z treningiem. Jeżeli jednak przyczyna odczuwanych dolegliwości nie jest nam znana, warto ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej odpowiadają za nie choroby takie jak borelioza, artretyzm czy toczeń. O...