Trwa ładowanie...

Ból łydek - przyczyny, objawy, leczenie

Ból łydek nie zawsze musi wynikać z przetrenowania lub uprawiania sportów obfitujących w kontuzje. Czasami może on być przyczyną choroby. Nosi ona nazwę nagminnego bólu łydek. Określana jest także jako epidemiologiczna bolesność mięśni łydek. Choroba ta, powoduje, że dana osoba nie ma władzy w nogach. Ból łydek przybiera bardzo ostrą formę. Jest silny do tego stopnia, że cierpiąca na nią osoba nie jest w stanie wykonać nawet jednego kroku. Przypadłość ta dotyka dzieci w wieku szkolnym.

spis treści

1. Pzyczyny bólu łydek

Ból łydek, to choroba którą określa się także jako ostre łagodne zapalenie mięśni. Najbardziej popularną przyczyną bólu łydek są powikłania po infekcji grypy. Dochodzi do uszkodzeń mięśni poprzecznie prążkowanych. Powoduje je wirus z grupy B. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, jednak najważniejsze, że te zaburzenia i zmiany nie są trwałe.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Do nagminnego bólu łydek mogą również przyczynić się tzw. adenowirusy, czyli patogeny, które wywołują wiele różnych infekcji oraz enterowirusy. Jest to grupa ponad 70 wirusów. Są one odpowiedzialne za sezonowe występowanie różnych chorób.

Ból łydek, to choroba którą określa się także jako epidemiologiczna bolesność mięśni łydek
Ból łydek, to choroba którą określa się także jako epidemiologiczna bolesność mięśni łydek

2. Objawy bólu łydek

Ból łydek jako choroba, na początku swoimi objawami przypomina zwykłe przeziębienie. Najpierw chory ma podwyższoną temperaturę ciała. Pojawia się także katar, któremu towarzyszy kaszel. Objawy te wskazują na łagodną i niegroźną infekcję. Później jednak po ok. 2-3 dniach chorego zaczynają boleć kończyny dolne, a szczególnie łydki, stopy oraz uda.

Ból łydek coraz bardziej się nasila i potęguje. Następnie dość szybko pojawiają się problemy z chodzeniem. Chory ma trudności ze zrobieniem choćby kroku. Jednak już po 2-3 dniach powoli objawy ustępują. Ból łydek znika, a pacjent może wreszcie chodzić. Wszystkie objawy bólu łydek po 7 dniach znikają bezpowrotnie. Choroba ta w największej ilości przypadków atakuje chłopców w wieku od sześciu do dziewięciu lat.

3. Leczenie bólu łydek

Ból łydek jako choroba może być wykryta poprzez wykonanie badań krwi. Ich wyniki wskażą na podwyższenie aktywności kinazy fosfokreatynowej. Sprawdza się także poziom enzymów wątrobowych. Po postawieniu diagnozy lekarz zaleci choremu leżenie w łóżku. Na szczęście nie jest wymagany pobyt w szpitalu, ani też podawanie antybiotyku. Nie stosuje się też żadnych leków przeciwwirusowych przy bólu łydek. Leczenie polega po prostu na zregenerowaniu obolałych i niewładnych mięśni.

To musisz wiedzieć

Zalecany jest relaks, wypoczynek i spokój. Chory oczywiście nie może podejmować żadnego wysiłku fizycznego, tak więc należy mu zapewnić odpowiednią opiekę. Jako że ból łydek jest bardzo silny, to pacjentowi aplikuje się farmaceutyki przeciwbólowe. Powinien też wypijać spore ilości płynów, po to żeby nie doprowadzić do odwodnienia. Młody pacjent powoli będzie dochodził do pełnej sprawności i po 2-3 dniach będzie mógł zrobić kilka kroków, a po tygodniu objawy całkowicie znikną.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza