Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Ból pod lewym żebrem – przyczyny, objawy, leczenie

Ból pod lewy żebrem może być spowodowany przez różne czynniki. W zależności, jaka jest przyczyna bólu pod lewym żebrem, lekarz wprowadza odpowiednie leczenie. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pod lewym żebrem?

Zobacz film: "Stres a zawał serca"

spis treści

1. Ból pod lewym żebrem

Ból pod lewym żebrem może być spowodowany przez różnorodne dolegliwości. Dlatego bardzo istotna jest dokładna i szczegółowa diagnoza, która pozwoli na zlokalizowanie przyczyny bólu pod lewym żebrem.

Ból pod lewym żebrem może być spowodowany przez dolegliwości żołądkowe, na przykład przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori lub nadżerka błony śluzowej. Przyczyną bólu pod lewym żebrem może być także powiększona śledziona, a także torbiele na ogonie trzustki, które znajdują się pod lewym żebrem. Torbiele na końcowej części trzustki mogą dać o sobie znać kłującym i nieprzyjemnym bólem pod żebrami. Za ból pod lewym żebrem może również odpowiadać nerwoból międzyżebrowy, który jest związany z uszkodzeniem nerwu w okolicach żeber.

Ból pod lewym żebrem może być spowodowany przez dolegliwości żołądkowe lub nadżerka błony śluzowej.
Ból pod lewym żebrem może być spowodowany przez dolegliwości żołądkowe lub nadżerka błony śluzowej.

2. Objawy bólu pod lewym żebrem

Promieniujący ból pod lewym żebrem może być sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Ból może pojawiać się nagle, może promieniować na inne części ciała, takich jak plecy, podbrzusze, klatka piersiowa. Ból spowodowany nerwobólem międzyżebrowym promieniuje od kręgów piersiowych do środkowej klatki piersiowej. Jego przebieg jest poziomy w górnej części i łukowaty w dolnych partiach. Tego typu objawy mogą jednak być również pozostałością po przebytym półpaścu lub po urazie żeber.

Najczęstszymi przyczynami nerwobólu międzyżebrowego, który objawia się między innymi bólem pod lewym żebrem, jest brak witaminy B, przewianie, zmiany w kręgosłupie, cukrzyca, mocznica, toczeń rumieniowaty, choroby naczyniowe.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,

zobacz galerię

3. Leczenie dolegliwosci bólowych

Leczenie bólu pod lewym żebrem zależy od przyczyny dolegliwości. Jeżeli lekarz podejrzewa problemy z żołądkiem, wówczas może zlecić dokładniejsze badania, na przykład gastroskopię, test ureazowy. Kolonoskopia z kolei pozwoli na ocenę błony śluzowej jelita grubego oraz występowanie takich zmian jak polipy, czy owrzodzenia.

Zobacz też

Pierwszą pomocą przy kłującym bólu pod lewym żebrem, którego przyczyna leży w nerwobólach, jest podanie leków przeciwbólowych, a także rozgrzanie bolącego miejsca specjalną maścią. Kiedy ból jest bardzo silny, podaje się dożylnie lidokainę i opioidowe leki przeciwbólowe. Sprawdzi się także ciepły masaż i laser stymulujący.

W przypadku leczenia bólu pod lewym żebrem ważne jest także spożywanie dużej ilości produktów zawierających witaminy z grupy B, która dobrze wpływa na regenerację nerwów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza