Ból pod lewym żebrem – przyczyny, objawy, leczenie
Ból pod lewy żebrem może być spowodowany przez różne czynniki. W zależności, jaka jest przyczyna bólu pod lewym żebrem, lekarz wprowadza odpowiednie leczenie. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pod lewym żebrem?
1. Ból pod lewym żebrem
Ból pod lewym żebrem może być spowodowany przez różnorodne dolegliwości. Dlatego bardzo istotna jest dokładna i szczegółowa diagnoza, która pozwoli na zlokalizowanie przyczyny bólu pod lewym żebrem.
Ból pod lewym żebrem może być spowodowany przez dolegliwości żołądkowe, na przykład przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori lub nadżerka błony śluzowej. Przyczyną bólu pod lewym żebrem może być także powiększona śledziona, a także torbiele na ogonie trzustki, które znajdują się pod lewym żebrem. Torbiele na końcowej części trzustki mogą dać o sobie znać kłującym i nieprzyjemnym bólem pod żebrami. Za ból pod lewym żebrem może również odpowiadać nerwoból międzyżebrowy, który jest związany z uszkodzeniem nerwu w okolicach żeber.
2. Objawy bólu pod lewym żebrem
Promieniujący ból pod lewym żebrem może być sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Ból może pojawiać się nagle, może promieniować na inne części ciała, takich jak plecy, podbrzusze, klatka piersiowa. Ból spowodowany nerwobólem międzyżebrowym promieniuje od kręgów piersiowych do środkowej klatki piersiowej. Jego przebieg jest poziomy w górnej części i łukowaty w dolnych partiach. Tego typu objawy mogą jednak być również pozostałością po przebytym półpaścu lub po urazie żeber.
Najczęstszymi przyczynami nerwobólu międzyżebrowego, który objawia się między innymi bólem pod lewym żebrem, jest brak witaminy B, przewianie, zmiany w kręgosłupie, cukrzyca, mocznica, toczeń rumieniowaty, choroby naczyniowe.
3. Leczenie dolegliwosci bólowych
Leczenie bólu pod lewym żebrem zależy od przyczyny dolegliwości. Jeżeli lekarz podejrzewa problemy z żołądkiem, wówczas może zlecić dokładniejsze badania, na przykład gastroskopię, test ureazowy. Kolonoskopia z kolei pozwoli na ocenę błony śluzowej jelita grubego oraz występowanie takich zmian jak polipy, czy owrzodzenia.
Zobacz też
Pierwszą pomocą przy kłującym bólu pod lewym żebrem, którego przyczyna leży w nerwobólach, jest podanie leków przeciwbólowych, a także rozgrzanie bolącego miejsca specjalną maścią. Kiedy ból jest bardzo silny, podaje się dożylnie lidokainę i opioidowe leki przeciwbólowe. Sprawdzi się także ciepły masaż i laser stymulujący.
W przypadku leczenia bólu pod lewym żebrem ważne jest także spożywanie dużej ilości produktów zawierających witaminy z grupy B, która dobrze wpływa na regenerację nerwów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.