Ból podbrzusza - przyczyny, objawy, leczenie
Ból podbrzusza może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to objaw jakiejś choroby. Choć też winę za ból w podbrzuszu może ponosić niewłaściwa dieta. Żeby ustalić przyczynę bólu, należy wykonać szereg badań diagnostycznych. Umiejscowienie bólu jest pomocne w diagnostyce. W brzuchu znajduje się wiele narządów. Dokładna lokalizacja bólu, pomaga poznać jego przyczynę. Warto też określić jego charakter i natężenie. Lekarz na pewno spyta, czy ból jest tępy, czy ostry, kolkowy, nagły, czy stopniowy.
1. Co pomaga w diagnostyce bólu brzucha?
Lokalizacja bólu brzucha jest niezwykle ważna. Miejsce występowania bólu, pomoże określić, które narządy są za to odpowiedzialne. Natężenie i stopień bólu również wskażą odpowiedź. Czy występuje nagły, czy przewlekły ból brzucha, ostry czy tępy? Ból może mieć też inne cechy charakterystyczne. Może promieniować pod prawą łopatką (kamica żółciowa), do pachwiny (kolka nerkowa) lub też być opasający (zapalenie trzustki).
Czasami razem z bólem występują nieprzyjemne dolegliwości. Wymioty, biegunka, zaparcia, podwyższona temperatura ciała, zmiana barwy moczu, krew w stolcu lub wymiotach, stolce czarne, smoliste lub odbarwione i jasne, żółtaczka, wzdęcie brzucha. Powyższe objawy pozwolą precyzyjnie zdiagnozować chorobę.
ROZWIĄŻ NASZE TESTY I SPRAWDŹ:
2. Jakie są przyczyny bólu podbrzusza?
Ból w podbrzuszu po stronie prawej (w prawym dole biodrowym) to często spotykany ból. W tym miejscu daje o sobie znać zapalenie wyrostka robaczkowego. Dokładniej można je zdiagnozować, jeśli przy naciśnięciu tego miejsca pojawi się silniejszy ból. Chory może też mieć podwyższoną temperaturę ciała, może odczuwać wstręt do jedzenia. Mogą go też męczyć wymioty.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznacza ucisk w podbrzuszu z prawej strony? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Co powoduje bóle podbrzusza i śluz z pochwy? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Dlaczego występuje ból podbrzusza podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
Przewlekły ból brzucha po stronie prawej może oznaczać nie tylko zapalenie wyrostka. U kobiet może to być zapalenie jajników. Podobne dolegliwości bólowe wywołują: zapalenie uchyłków jelit, stany zapalne miednicy i nieswoiste zapalenie jelit.
Przyczyny bólu podbrzusza po lewej stronie to:
- zapalenie uchyłków jelit,
- zapalenie przydatków,
- stany zapalne miednicy,
- nieswoiste zapalenie miednicy.
Ból w podbrzuszu może być wywołany bolesnymi miesiączkami. Kobiety cierpiące na tę dolegliwość mogą odczuwać silny ból, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. W celu złagodzenia bólu stosuje się środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeżeli leczenie doraźne nie pomaga, należy wybrać się do lekarza.
Przeczytaj więcej o przyczynach i leczeniu bólu w dole brzucha na stronie KtoMaLek.pl. Na tej stronie sprawdzisz również, w której aptece znajdziesz swoje leki i suplementy.
3. Ból w dole brzucha
W brzuchu jest wiele narządów. Są usytuowane w różnych miejscach, jedne wyżej, inne niżej, po prawej lub po lewej stronie. Lekarz, który zna ich położenie, może już po wstępnym wywiadzie i badaniu ocenić, co boli.
Może nas dotknąć przewlekły ból brzucha lub ból o charakterze kolkowym, ostry lub tępy, taki który wystąpił nagle lub zwiększający się stopniowo. Wszystkie te cechy są istotne i pozwalają stwierdzić, czy chodzi o pękniecie wrzodu, czy może raczej o wyrostek robaczkowy.
3.1. Ból w okolicy nadłonowej
Ból w dole brzucha, zwłaszcza w okolicy nadłonowej, może mieć inne przyczyny. Jeśli jest połączony z częstym oddawaniem niewielkich ilości moczu lub obecnością krwi w moczu, prawdopodobne jest zapalenie pęcherza moczowego. Konieczna staje się wtedy wizyta u lekarza, który powinien zalecić leczenie infekcji chemioterapeutykami lub antybiotykiem.
Jeśli bólowi towarzyszy twardość podbrzusza to prawdopodobnie nastąpiło zatrzymanie moczu. Przyczyną tej dolegliwości może być przerost czy nowotwór prostaty. Konieczne w takim przypadku jest cewnikowanie.
Inne przyczyny bólu podbrzusza w okolicy nadłonowej to: choroby układu rozrodczego u kobiet, endometrioza, nowotwory, choroby zapalne miednicy.
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.