Trwa ładowanie...

Ból pojawia się pod żebrami. Może ostrzegać o agresywnym nowotworze

 Karolina Rozmus
09.01.2023 15:00
Ból i uczucie rozpierania pod żebrami może wskazywać na nowotwór układu pokarmowego
Ból i uczucie rozpierania pod żebrami może wskazywać na nowotwór układu pokarmowego (Adobe Stock)

To jeden z najgroźniejszych nowotworów: z najkrótszym średnim czasem przeżycia, wobec którego medycyna ma tylko jedną, skuteczną metodę leczenia. Tymczasem zaledwie jedna dziesiąta chorych zostaje zdiagnozowana na wczesnym etapie. Niestety, objawy raka pęcherzyka żółciowego często są mylone z problemami trawiennymi.

spis treści

1. Śmiertelnie niebezpieczny rak

Największe szanse na skuteczne leczenie w przypadku raka pęcherzyka żółciowego mają osoby, u których zdiagnozowano nowotwór przypadkowo, przy okazji innych badań, lub u których objawy pojawiły się na wczesnym etapie.

Jednak ta druga sytuacja dotyczy zaledwie kilku procent chorych. Tymczasem rak pęcherzyka żółciowego to szósty pod względem częstości występowania nowotwór przewodu pokarmowego.

Zobacz film: "Produkty, które niszczą pęcherzyk żółciowy"
Ten nowotwór częściej dotyka kobiety
Ten nowotwór częściej dotyka kobiety (Getty Images)

W Polsce dotyka od czterech do 14 kobiet na 100 tys. osób, a także od dwóch do czterech mężczyzn na 100 tys. osób w tej grupie. Większym ryzykiem zachorowania są obarczone osoby chorujące na kamicę pęcherzyka żółciowego.

Inne czynniki ryzyka to otyłość, obecności bakterii Helicobacter pylori i Helicobacter bilis w żółci, ale też polipy pęcherzyka żółciowego i choroby zapalne jelit.

2. Gdy się pojawią, nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Objawy nowotworu nie są charakterystyczne i początkowo mogą być bagatelizowane. Najczęściej dolegliwości współwystępują przy kamicy pęcherzyka, jednak to nie atak kolki żółciowej jest najbardziej alarmujący.

Znacznie częściej występuje uczucie dyskomfortu w górnym prawym kwadracie brzucha, żółty odcień skóry, ciemny mocz i jasne, odbarwione stolce. Mogą występować nudności i wymioty, a także nawracający stan podgorączkowy.

Tych objawów nie należy bagatelizować, bo wykrycie nowotworu na wczesnym etapie zdecydowanie zwiększa szanse chorego na przeżycie. W późniejszych stadiach choroby pojawiają się z kolei:

  • ból w prawej części nadbrzusza – umiejscowiony pod żebrami,
  • wyczuwalny opór lub rozpieranie w okolicy prawego podżebrza,
  • postępująca utrata masy ciała,
  • nasilone nudności i wymioty,
  • brak apetytu,
  • żółtaczka,
  • osłabienie.

W fazie objawowej choroby, u 35-40 proc. chorych obserwowane są przerzuty do węzłów chłonnych lub przerzuty odległe, a to oznacza nieoperacyjność guza. Tymczasem radykalne postępowanie chirurgiczne jest wciąż jedyną dostępną formą leczenia raka pęcherzyka żółciowego.

Dlatego też szczególnie osoby borykające się z kamicą pęcherzyka żółciowego powinny pamiętać, że skutecznym badaniem diagnozującym nowotwór jest badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Pozwala ono na uwidocznienie nawet niewielkich zmian w pęcherzyku żółciowym.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze