Ból stopy - przyczyny
Ból stopy może wynikać z tego, że tę część naszego ciała ciągle eksploatujemy. Przyczyny dolegliwości mogą być bardzo różne. Płaskostopie, żylaki czy cukrzyca to tylko niektóre z chorób objawiających się w ten sposób. Nasze stopy mówią nam, że z organizmem dzieje się coś złego – nie wolno tego głosu lekceważyć.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
- 1. Ból stopy - przyczyny
- 1.1. Ból stopy - płaskostopie
- 1.2. Ból stopy - paluchy koślawe
- 1.3. Ból stopy - ostrogi piętowe
- 1.4. Ból stopy - torbiel galaretowata
- 1.5. Ból stopy - żylaki
- 1.6. Ból stopy - cukrzyca
1. Ból stopy - przyczyny
1.1. Ból stopy - płaskostopie
Płaskostopie to obniżenie sklepienia podłużnego stopy na skutek zmian zwyrodnieniowych w stawach stopy. Osoba z platfusem odczuwa ból stopy i łydki, łatwo się męczy, a jej chód jest ociężały i kołyszący. Może się też pojawić ból kręgosłupa. W miarę upływu czasu dolegliwości narastają. W końcu może dojść nawet do stanów zapalnych stawów stóp, koślawienia paluchów czy uniemożliwienia chodzenia. Aby nie dopuścić do powstania płaskostopia, należy dbać o higienę stóp, ćwiczyć je, nosić wygodne obuwie (obcasy są dla stóp udręką).
1.2. Ból stopy - paluchy koślawe
Przyczyną tego schorzenia jest podwichnięcie palucha w stawie paluchowo-śródstopnym i przesunięcie go w stronę drugiego palca stopy. Często tworzy się także tzw. kostka – bolesne wygórowanie zniekształcające stopę, znajdujące się po jej wewnętrznej stronie. Paluchy koślawe powstają w wyniku płaskostopia lub są związane z noszeniem niewygodnego obuwia. Aby walczyć z tym schorzeniem, należy pozbyć się wysokich obcasów, a do wygórowania przykleić specjalne opatrunki hydrokoloidowe. Pomocne mogą też być specjalne wkładki korygujące ułożenie palucha.
1.3. Ból stopy - ostrogi piętowe
Ból stopy, a dokładniej pięty, może oznaczać zapalenie rozcięgna podeszwowego i tkanki podskórnej w okolicy pięty. Wszystkiemu winne są zmiany zwyrodnieniowe występujące w postaci tzw. ostróg piętowych. Tworzą się one na kości piętowej z obu stron lub tylko z jednej. Zaleca się w takich przypadkach wkładki odciążające i zabiegi fizykalne.
1.4. Ból stopy - torbiel galaretowata
Torbiel galaretowata to podskórny guzek na górnej powierzchni stopy, w okolicy stawu skokowego. Zazwyczaj nie jest większa od ziarnka grochu i występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Można usunąć ją chirurgicznie lub nakłuć, by się opróżniła. Zdarza się, że guzek pojawia się ponownie lub sam znika.
1.5. Ból stopy - żylaki
Ciężkie nogi, obrzęk, pieczenie, kurcze oraz ból stopy i łydki to symptomy żylaków kończyn dolnych. W celu ich uniknięcia należy wystrzegać się wysokiej temperatury związanej z opalaniem, ogrzewaniem podłogowym, gorącymi kąpielami czy depilacją gorącym woskiem. Powstawanie żylaków jest też związane z otyłością i zbyt dużą dawką hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych. Aby nie dopuścić do ich wystąpienia, trzeba dużo się ruszać, a na koniec kąpieli polewać nogi zimną wodą. Można także stosować żele zawierające heparynę i leki poprawiające napięcie ścian naczyń żylnych.
1.6. Ból stopy - cukrzyca
Ból stopy może być spowodowany także cukrzycą. Pomimo tego, że jej leczenie jest coraz skuteczniejsze, ciągle pojawiają się powikłania. Najczęściej jest to uszkodzenie naczyń krwionośnych lub nerwów obwodowych, zwykle w kończynach dolnych. Niestety, u cukrzyków występuje też proces spowolnienia gojenia się rany, co prowadzi do bolesnych owrzodzeń.
Komentarze