Trwa ładowanie...

Ból szczęki - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
20.10.2021 13:07
Ból szczęki, czyli inaczej stawu skroniono-żuchwowego mogą występować z bardzo wielu powodów.
Ból szczęki, czyli inaczej stawu skroniono-żuchwowego mogą występować z bardzo wielu powodów. (adobestock)

Ból szczęki, czyli inaczej stawu skroniono-żuchwowego mogą występować z bardzo wielu powodów. Najważniejsze jest, aby wiedzieć jak postępować w momencie wystąpienia takiego bólu oraz wiedzieć kiedy niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Ból szczęki należy do tych mocno nieprzyjemnych, dlatego warto być świadomym, jaki rodzaj bólu za co odpowiada.

spis treści

1. Przyczyny bólu szczęki

1.1. Stany zapalne

Ból szczęki jest zwykle dokuczliwy, niespodziewany i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zwykle bywa kojarzony z problemami stomatologicznymi, ewentualnie z chorobami uszu lub zatok.

Szczęka może boleć, gdy jest to powodowane stanami zapalnymi. Ból bywa wówczas promieniujący i bardzo dotkliwy, a dodatkowo może nasilać się przy mówieniu i ziewaniu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Stany zapalne mogą dotyczyć nie tylko uszu, ale też zatok szczękowych. Konieczne jest rozpoznanie przyczyn zapalenia, gdyż mogą to być bakterie, wirusy albo grzyby. Dopiero dobra diagnostyka może ułatwić wdrożenie leczenia.

1.2. Wyżynanie się zębów

Ból szczęki bywa często również efektem wyżynania się zębów, szczególnie ósemek. Pojawiają się one dopiero u osób dorosłych, dlatego bywają nazywane "zębami mądrości".

Zdarza się stosunkowo często, że ze względu na lokalizację w tyle szczęki, ósemki wyrastają pod nieprawidłowym kątem, rzutując na ułożenie innych zębów. Ich wyżynanie się może prowadzić nawet do szczękościsku.

Zęby w tyle szczęki również szybko się psują, powodując nadkażenia kości szczęki i zatok. Dlatego usuwanie ósemek to popularny zabieg, bardzo bolesny, ale często konieczny. Stan zapalny przyzębia i dziąseł może skutkować nawet rozwojem ropni.

Niezbędne jest wówczas oczyszczenie zakażonego miejsca z ropy i antybiotykoterapia. Często konieczna jest zmiana diety oraz sposobów higieny jamy ustnej, aby dolegliwości nie nawracały.

1.3. Pozostałe przyczyny bólu szczęki

Bóle szczęki towarzyszą też osobom, które mają zaburzenia neurologiczne, bóle migrenowe, nerwicę. Strach, zdenerwowanie, silne emocje, przewlekły stres - to wszystko może skutkować tym, że zabolą zaciśnięte szczęki. To częsty problem pacjentów z nerwicą.

Zauważa się również podłoże endogenne bólu szczęki, a więc wady zgryzu. U podstaw dolegliwości bólowych w obrębie szczęki może leżeć też zgrzytanie zębami, urazy mechaniczne, a nawet niewłaściwa pozycja podczas długiego siedzenia i w czasie snu.

2. Ból szczęki jako objaw zawału

Przyczyna bólu szczęki może być jednak o wiele bardziej poważna, a niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Szczęka może boleć, gdy nadchodzi zawał. Dlatego lepiej nie lekceważyć, ale udać się do specjalisty i skonsultować, jakie należy wdrożyć leczenie.

Jeśli więc pojawia się ból szczęki, a do tego uczucie ucisku w klatce piersiowej, nudności, uczucie kołatania serca – to znak, żeby wezwać pogotowie.

Choroby serca i układu krążenia, to obok nowotworów, najczęstsza przyczyna śmierci. Dlatego nie należy lekceważyć nic, co mogłoby sugerować zawał, szczególnie, że problemy sercowe zdarzają się coraz częściej i u coraz młodszych osób.

3. Objawy bólu szczęki

Jeżeli zmagamy się z jakąkolwiek wyżej wymienioną chorobą, to bardzo częstym jej objawem jest właśnie ból szczęki. Dlatego jeżeli zmagamy się z uporczywym bądź często pojawiającym się bólem szczęki powinniśmy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby. Tylko w ten sposób lekarz będzie nam w stanie pomóc pozbyć się bólu.

4. Leczenie bólu szczęki

W doraźnym leczeniu bólów szczęki można skorzystać ze środków przeciwbólowych, które zawierają ibuprofen lub paracetamol, jeżeli tabletki nie będą w stanie uśmierzyć bólu konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Aby poznać dokładną przyczynę bólu szczęki, konieczne jest wykonanie profesjonalnych badań, dzięki którym będziemy wiedzieli gdzie tkwi problem. Udając się do lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa bądź lekarza rodzinnego powinniśmy otrzymać skierowanie na badania szczęki.

W tym przypadku dobrze by było prześwietlić bolące miejsce wykonując RTG i w ten sposób upatrywać źródło problemu, jednak konieczne jest też wykonanie badań krwi (morfologia, CRP).

Można również wykonać badanie rezonansem magnetycznym albo skorzystać z tomografii komputerowej, oczywiście jeżeli lekarz wyrazi taką potrzebę. Jeżeli ból szczęki spowodowany jest chorobą zębów, będzie konieczna profesjonalna wizyta u stomatologa, jeżeli ból szczęki wyniki z nieodpowiedniego stylu życia, należy zmienić przyzwyczajenia (spać na indywidualnie dobranym materacu, ograniczyć poziom stresu lub zmienić przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe).

Natomiast jeżeli ból szczęki ma źródło w bólach głowy, pomocne będą albo tabletki przeciwbólowe albo poddanie się antybiotykoterapii.

Należy pamiętać, że mimo wszystko powinniśmy wybrać się do lekarza i wykonać badania, które dadzą nam pewność, że podjęte wcześniej leczenie jest właściwe. Komplet badań nie zaszkodzi, a bardzo często jest zbawienny w tak poważnych i nietypowych bólach, jakimi są bóle szczęki.

Musisz to wiedzieć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze