Trwa ładowanie...

Ból szczęki - przyczyny, objawy, leczenie

Ból szczęki, czyli inaczej stawu skroniono-żuchwowego mogą występować z bardzo wielu powodów. Najważniejsze jest, aby wiedzieć jak postępować w momencie wystąpienia takiego bólu oraz wiedzieć kiedy niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza. Ból szczęki należy do tych mocno nieprzyjemnych, dlatego warto być świadomym, jaki rodzaj bólu za co odpowiada.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Przyczyny bólu szczęki

Ból szczęki jest bardzo trudny do prawidłowego zdiagnozowania, ponieważ może pochodzić z bardzo wielu przyczyn i miejsc. Jednak bóle szczęki, które mogą nas dopaść to:

  • Bóle migrenowe, bóle głowy;

  • Bóle podczas zapalenie ucha - bardzo częsta przyczyna bólu szczeki u dzieci;

  • Bóle spowodowane mechanicznymi urazami szczęki – stłuczenia, złamania, obicia;

  • Bóle świadczące o możliwym zawale mięśnia sercowego – nagły ból szczęki;

  • Bóle spowodowane chorobami zębów – zapalenie dziąseł, bardzo silne bóle zębów;

  • Bóle spowodowane nieprawidłowościami zgryzowymi – chodzi tutaj o nieleczone wady zgryzu;

  • Bóle występujące podczas zapalenia zatok szczękowych – jest to ból rozrywający, rozpierający, często występujący po obu stronach szczęki.

2. Objawy bólu szczęki

Jeżeli zmagamy się z jakąkolwiek wyżej wymienioną chorobą, to bardzo częstym jej objawem jest właśnie ból szczęki. Dlatego jeżeli zmagamy się z uporczywym bądź często pojawiającym się bólem szczęki powinniśmy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby. Tylko w ten sposób lekarz będzie nam w stanie pomóc pozbyć się bólu.

3. Leczenie bólów szczęki

W doraźnym leczeniu bólów szczęki można skorzystać ze środków przeciwbólowych, które zawierają ibuprofen lub paracetamol, jeżeli tabletki nie będą w stanie uśmierzyć bólu konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Aby poznać dokładną przyczynę bólu szczęki, konieczne jest wykonanie profesjonalnych badań, dzięki którym będziemy wiedzieli gdzie tkwi problem. Udając się do lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa bądź lekarza rodzinnego powinniśmy otrzymać skierowanie na badania szczęki. W tym przypadku dobrze by było prześwietlić bolące miejsce wykonując RTG i w ten sposób upatrywać źródło problemu, jednak konieczne jest też wykonanie badań krwi (morfologia, CRP). Można również wykonać badanie rezonansem magnetycznym albo skorzystać z tomografii komputerowej, oczywiście jeżeli lekarz wyrazi taką potrzebę.

Ból szczęki, czyli inaczej stawu skroniono-żuchwowego mogą występować z bardzo wielu powodów.
Ból szczęki, czyli inaczej stawu skroniono-żuchwowego mogą występować z bardzo wielu powodów. (Shutterstock)

Jeżeli ból szczęki spowodowany jest chorobą zębów, będzie konieczna profesjonalna wizyta u stomatologa, jeżeli ból szczęki wyniki z nieodpowiedniego stylu życia, należy zmienić przyzwyczajenia (spać na indywidualnie dobranym materacu, ograniczyć poziom stresu lub zmienić przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe). Natomiast jeżeli ból szczęki ma źródło w bólach głowy, pomocne będą albo tabletki przeciwbólowe albo poddanie się antybiotykoterapii.

Musisz to wiedzieć

Należy pamiętać, że mimo wszystko powinniśmy wybrać się do lekarza i wykonać badania, które dadzą nam pewność, że podjęte wcześniej leczenie jest właściwe. Komplet badań nie zaszkodzi, a bardzo często jest zbawienny w tak poważnych i nietypowych bólach, jakimi są bóle szczęki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.