Trwa ładowanie...

Ostrzega, że w żyłach jest zakrzep. Gdy się pojawi, uważaj

Avatar placeholder
12.05.2024 14:54
Częsty objaw zakrzepicy. Gdy pojawi się nocą, uważaj
Częsty objaw zakrzepicy. Gdy pojawi się nocą, uważaj (Getty Images)

Zdrowy sen to podstawa, a bóle kolan skutecznie mogą przeszkodzić w nocnym odpoczynku. Trudności z zasypianiem spowodowane bólem kolan nie powinny być bagatelizowane, warto też zwrócić uwagę na towarzyszące objawy. Przyczyn tych nieprzyjemnych dolegliwości może być wiele, dlatego warto skonsultować je z lekarzem.

spis treści

1. Nocne bóle kolan

Uszkodzenie ciała, uraz lub kontuzja mogą znacznie zmniejszyć naszą zdolność do ruchu. Możemy również doświadczyć opuchlizny i bólu, zwłaszcza podczas dotykania poszkodowanego miejsca.

Mniej oczywiste jest jednak pojawienie się bólu spoczynkowego, szczególnie wieczorem lub w godzinach nocnych. Często trudno jest znaleźć przyczynę dolegliwości, a może być ich całkiem sporo.

Zobacz film: "Ból kolana może być objawem wielu chorób. Czy to borelioza?"

Intensywne ćwiczenia fizyczne mogą być jedną z przyczyn nocnych bólów kolan. Taka aktywność może skutkować nadmiernym obciążenia na stawy i mięśnie. W efekcie podczas odpoczynku w pozycji leżącej lub siedzącej mogą wystąpić nieprzyjemne uczucie i dolegliwości.

Bólom spoczynkowym często towarzyszy uczucie drętwienia i mrowienia, dyskomfort oraz trudności w poruszaniu się. Nieprzyjemne dolegliwości nie zawsze są jednak spowodowane urazem. Potencjalne przyczyny nocnego bólu kolan mogą obejmować:

Każde z wyżej wymienionych schorzeń wymaga konsultacji z lekarzem. W niektórych przypadkach wiążą się nie tylko z bólem i dyskomfortem, ale mogą także stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

2. Nie bagatelizuj swoich dolegliwości

Należy mieć świadomość, że przyczyny bólu spoczynkowego mogą być różne i konieczna jest właściwa diagnoza. Ignorowanie go nie jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku, gdy występują często, zaleca się wizytę u ortopedy, aby ustalić źródło problemu.

Zdiagnozowanie przyczyny jest kluczowym krokiem w planowaniu odpowiedniego leczenia i złagodzeniu dolegliwości. W tym celu warto przeprowadzić następujące badania diagnostyczne:

  • badanie d-dimerów we krwi (ten parametr umożliwia diagnozowanie chorób zakrzepowych, takich jak zakrzepica żylna),
  • USG Doppler (umożliwia ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych),
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • badanie rentgenowskie (RTG).

Leczenie nocnego dyskomfortu w kolanie głównie opiera się na precyzyjnym ustaleniu czynnika wywołującego oraz typu schorzenia, które może być przyczyną występowania symptomów.

Jeśli istnieje podejrzenie wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalizującym się w chirurgii naczyniowej. To on określi, jakie kroki należy podjąć dalej, włączając w to możliwość zastosowania leczenia antykoagulacyjnego, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakrzepicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze