Ból żołądka to uporczywa dolegliwość związana z układem pokarmowym, która może bardzo utrudnić wykonywanie codziennych czynnościach i skupienie się na nich. Może wynikać z drobnych zatruć pokarmowych i infekcji wirusowych, ale także być objawem poważniejszych chorób.
Jeśli mówimy o bólu żołądka, najczęściej chodzi o dolegliwości odczuwane w okolicy mostka lub w nadbrzuszu, często po prawej stronie. Jest on zazwyczaj określany jako kłujący, często towarzyszy mu także uczucie "ssania" w żołądku. Może pojawić się po jedzeniu, przed (kiedy jesteśmy na czczo) i wynikać ze stosowania nieprawidłowej diety.
Na powstawanie bólu żołądka ma wpływ przede wszystkim jedzenie zbyt ostrych lub zbyt tłustych potraw, a także zażywanie niektórych rodzajów leków. Bardzo często ból wynika także z zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Pojawia się np. na skutek zakażenia bakterią Helicobacter pylori lub wirusem grypy jelitowej.
Ból żołądka może mieć także podłoże psychosomatyczne i wynikać z długotrwałego odczuwania stresu. Pojawia się często na skutek zmartwień związanych z codziennym życiem, trudnych sytuacji rodzinnych, zawodowych, etc., a także może być objawem chorób takich jak nerwica.
Przyczyn bólu żołądka jest bardzo wiele. Poza nadmiernym stresem, za jego pojawienie się może odpowiadać także choroba refluksowa przełyku. Palący ból pojawia się wówczas kilka godzin po zjedzeniu posiłku. Towarzyszy mu także zgaga i cofanie się treści żołądkowej, czasem także wymioty. Aby złagodzić dolegliwości, należy przyjąć leki neutralizujące działanie kwasów żołądkowych.
Inną przyczyną występowania bólu żołądka są wrzody i nadżerki. Ból może pojawić się zarówno przed, jak i po posiłku, a także na skutek stresu. Bardzo często wrzodom towarzyszy uczucie ssania, refluks, nudności i wymioty. Leczenie wrzodów opiera się na podawaniu leków neutralizujących kwasy, a także antybiotyków.
Ból może być spowodowany także stanem zapalnym, określanym jako ostre zapalenie żołądka. Objawy są charakterystyczne dla pozostałych chorób, ale w zaawansowanym stadium może pojawić się krwawienie z przewodu pokarmowego.
Ból żołądka może być także związany z zapaleniem trzustki. Wówczas jest on palący i przeszywający, może także promieniować w stronę kręgosłupa. Dodatkowym niepokojącym objawem są tzw. stolce tłuszczowe.
Jeżeli bólowi towarzyszy osłabienie, nadmierna utrata wagi, złe samopoczucie, nudności i wymioty, a sam ból jest silny lub stopniowo narasta, można podejrzewać także rozwijający się rak żołądka.
Aby rozpoznać przyczynę bólu, warto wykonać przede wszystkim gastroskopię, która pozwoli na pełne zobrazowanie stanu żołądka. Warto wykonać także USG jamy brzusznej i badanie na obecność bakterii H. pylori.