Trwa ładowanie...

Ból żołądka połączony z bólem pleców - charakterystyka, przyczyny, diagnozowanie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
19.01.2023 14:58
Ból żołądka połączony z bólem pleców - charakterystyka, przyczyny, diagnozowanie
Ból żołądka połączony z bólem pleców - charakterystyka, przyczyny, diagnozowanie (Adobe Stock)

Ból żołądka połączony z bólem pleców to problem, który doskwiera wielu osobom. Obie te dolegliwości mogą wpływać negatywnie na samopoczucie i utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Możliwe przyczyny bólu żołądka i pleców to: choroba wrzodowa, przewlekłe zapalenie trzustki.

spis treści

1. Co to jest ból żołądka połączony z bólem pleców?

Ból żołądka i pleców może być dla wielu pacjentów niezwykle problematyczny. Czasami jest on na tyle dotkliwy, że ogranicza wykonywanie podstawowych czynności takich jak kąpiel, przygotowywanie potraw, spacerowanie, sprzątanie mieszkania czy opieka nad dziećmi. Bóle żołądka (odczuwane jako ból w nadbrzuszu) połączone z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa nie powinny być nigdy bagatelizowane.

Stosowanie leków przeciwbólowych, maści rozgrzewających oraz zmniejszających napięcie mięśni oraz leków uspokajających bez uprzedniej konsultacji lekarskiej może doprowadzić do jeszcze większych problemów zdrowotnych. Dolegliwości bólowe w obrębie pleców oraz bolący żołądek wymagają odpowiedniej diagnostyki.

2. Jakie są przyczyny bólu żołądka i pleców?

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Dla większości z nas sporadyczny ból żołądka lub ból pleców nie jest niczym niezwykłym. Jednak, gdy obie te dolegliwości pojawiają się w tym samym czasie, wskazane jest ustalenie przyczyny problemu.

Bolący żołądek w połączeniu z bólem pleców może wskazywać na jedną z najpopularniejszych chorób przewodu pokarmowego tzn. chorobę wrzodową żołądka oraz dwunastnicy. Według statystyk ten problem zdrowotny dotyczy od pięciu do dziesięciu procent populacji osób pełnoletnich. Wrzody są ubytkami błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Do ich powstawania dochodzi często u pacjentów, którzy byli zakażeni bakterią Helicobacter Pylori. Ubytek występujące w obrębie błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy mogą być również następstwem stresu, choroby alkoholowej, uzależnienia od papierosów, długotrwałego stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych (leki NLPZ).

Od czego jeszcze może boleć żołądek i plecy? Okazuje się, że kolejną przyczyną dolegliwości bólowych pleców oraz żołądka jest przewlekłe zapalenie trzustki. Choroba ta jest długotrwałym, przewlekłym stanem zapalnym, przebiegającym w miąższu trzustki. Schorzenie powoduje nieodwracalne zmiany morfologiczne w narządzie. Na wczesnym etapie choroby zmiany narządu są widoczne w badaniach histologicznych. Zaawansowane stadium zapalenia trzustki powoduje włóknienie narządu oraz zwapnienia. Może dojść również do zaniku miąższu oraz poszerzenia przewodów trzustkowych. Choroba może objawiać się w postaci wzdęć, niestrawności, odbijania się, biegunki tłuszczowej. Typowy jest również silny ból żołądka oraz mdłości.

Kolejna choroba, która powoduje ból żołądka promieniujący do pleców to kamica żółciowa, występująca zdecydowanie częściej u płci damskiej niż męskiej. Wśród czynników, które mogą wywołać to schorzenie, lekarze wymieniają podeszły wiek, stosowanie hormonalnej antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej, cukrzycę, mukowiscydozę, hipertrójglicerydemię, nadwagę oraz otyłość. Na kamicę żółciową narażone są także osoby borykające się z marskością wątroby, niedokrwistością hemolityczną, chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Typowymi objawami kamicy żółciowej są: ostry i mocny ból żołądka, od którego mogą boleć plecy, nudności, wymioty, zgaga, wzdęcia. Kłujący ból żołądka odczuwalny jest najczęściej po spożyciu tłustych potraw.

3. Diagnozowanie bólu żołądka połączonego z bólem pleców

Wśród najważniejszych badań, które są niezbędne do rozpoznania przyczyny bólu żołądka połączonego z bólem pleców warto wymienić:

Dodatkowo, lekarz może zlecić wykonanie badania morfologicznego krwi, badania CRP. Wskazane jest również wykonanie badania, które pokazuje stężenie enzymów wątrobowych i trzustkowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze