Bolą cię palce u rąk? Może to oznaczać poważną chorobę
Bólu palców u rąk lepiej nie lekceważyć. To mogą być objawy poważnych chorób, które nieleczone prowadzą do inwalidztwa, a nawet śmierci.
1. Kiedy bolą palce?
- Jeśli ból palców u rąk nie jest skutkiem urazu, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z bólem stawów występujacym m.in. w schorzeniach reumatologicznych. Mogą to być zapalne lub niezapalne choroby stawów, a także układowe choroby tkanki łącznej czy też dna moczanowa - wyjaśnia Bartosz Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej.
Dodaje, że taki ból może być też mniej oczywistą oznaką innych chorób m.in. endokrynologicznych (akromegalia) czy układu pokarmowego (nieswoiste zapalenie jelit), a nawet raka płuc.
2. Choroba zwyrodnieniowa stawów
Najczęstszym schorzeniem stawów jest choroba zwyrodnieniowa. Jak ją rozpoznać?
- Jednym z objawów jest symetryczny ból stawów rąk. To często ból w stawach międzypaliczkowych dalszych czyli tych najbliżej płytki paznokciowej. Mogą się tam także pojawiać charakterystyczne wyrośla kostne zwane guzkami Heberdena. Bólowi stawów nie towarzyszy jednak obrzęk, bo choroba zwyrodnieniowa nie ma podłoża zapalnego - tłumaczy dr Fiałek.
Zwraca uwagę, że w przebiegu tej choroby może występować tzw. ból startowy, czyli dolegliwości bólowe po dłuższym unieruchomieniu, a także krótka poranna sztywność palców, która utrzymuje się przez około pół godziny.
3. Choroby zapalne stawów
W przypadku choroby zapalnej jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) również pojawia się symetryczny silny ból palców, ale dotyczy on już stawów międzypaliczkowych bliższych.
- Pojawia się także obrzęk, który pomaga odróżnić choroby zapalne od niezapalnych. Do tego poranna sztywność stawów jest znacznie dłuższa, utrzymuje się nawet powyżej godziny. Potrzebna jest oczywiście dokładna diagnostyka, która ostatecznie potwierdzi przycznę - zaznacza reumatolog.
4. Zespół cieśni nadgarstka
U chorych na RZS może wystąpić zespół cieśni nadgarstka, wywołany przez ucisk na nerw pośrodkowy. Przyczyną w tym wypadku jest stan zapalny tkanek, które go otaczają.
ZCN jest uznawany za chorobę zawodową, bo często diagnozuje się go u osób, które w pracy wykonują powtarzające się ruchy angażujące nadgarstek. Choroba może zacząć się niepozornie od drętwienia trzech palców: kciuka, wskazującego i najdłuższego, które pojawiaja się w nocy lub nad ranem. Z czasem zmienia się to w ból całej ręki, a nawet stawów powyżej: łokciowego czy barku. Precyzyjne ruchy ręką stają się coraz trudniejsze. W przypadku zaawansowanej choroby umycie zębów, trzymanie kubka lub uczesanie się stanowią ogromne wyzwanie.
Jeśli leczenia zachowawcze, w tym rehabilitacja indywidualna nie pomagają, konieczna jest operacja.
5. Choroby układowe tkanki łącznej i dna moczanowa
Ból palców może też świadczyć o chorobach układowych tkanki łącznej.
- To ciężkie w diagnostyce i leczeniu choroby o podłożu autoimmunologicznym, które nie dotyczą bezpośrednio układu kostno-stawowego. Jednym z objawów może być jednak zajęcie stawów obu rąk, któremu może, ale nie musi towarzyszyć obrzęk. Jedną z takich chorób jest toczeń rumieniowaty układowy - tłumaczy dr Fiałek.
- Te schorzenia dotyczą wielu narządów, więc mogą dawać dolegliwości ze strony np. układu nerwowego, płuc czy układu sercowo-naczyniowego. W ich przebiegu można też obserwować objawy niecharakterystyczne jak gorączka, utrata masy ciała i złe samopoczucie.
- Osobną jednostką chorobową, która charakteryzuje się zapaleniem stawów jest dna moczanowa. Jej przyczyną jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi. Jednym z objawów może być dnawe zapalenie stawów rąk, zwane chiragrą - zaznacza reumatolog. Dodaje, że bólowi towarzyszy najczęściej obrzęk, zaczerwienienie i wzmożone ocieplenie skóry nad zajętym stawem.
6. Do lekarza jak najszybciej
Każda z tych chorób wymaga odpowiedniego leczenia farmakologicznego i fizjoterapeutycznego.
- Szybkie rozpoczęcie leczenia jest szczególnie istotne w przypadku zapalnych chorób stawów i układowych chorób tkanki łącznej. Nieleczone prowadzą do niepełnosprawności, inwalidztwa, a nawet zgonu - zaznacza dr Fiałek. - W związku z toczącym się stanem zapalnym istotnie wzrasta ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów.
Pierwsze objawy zapalnych chorób stawów mogą pojawić się już u kilkuletnich dzieci jako młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. U dorosłych są dwa szczyty zachorowania. Pierwszy to najczęściej czwarta i piąta dekada życia. Drugi dotyczy osób po 60. roku życia. Choroba zwyrodnieniowa stawów to z kolei domena osób starszych. Jest związana ze “zużyciem” stawów, które postępuje wraz z wiekiem.
Dna moczanowa dotyka często już osób poniżej 40. roku życia. Istotną rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne i niezdrowy tryb życia (m.in. nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej).
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.