Trwa ładowanie...

Bóle stawów i kręgosłupa. Przeciążenie, wiek czy podstępny nowotwór? Lekarz ostrzega

 Karolina Rozmus
24.05.2023 11:50
Bóle stawów i plecy mogą wskazywać na groźne schorzenia
Bóle stawów i plecy mogą wskazywać na groźne schorzenia (Adobe Stock)

Bóle pleców – szyi, odcinka piersiowego czy lędźwiowego, bóle nadgarstków, palców u dłoni czy stóp - mogą wskazywać niekiedy na poważne choroby. Z jednymi trzeba udać się do reumatologa, o innych wypowiedzieć się może ortopeda lub neurolog, a niektóre będą wymagać pomocy onkologa czy pulmonologa.

spis treści

1. Oto przyczyny bólu stawów

Stawy – w nadgarstkach, kolanach, biodrach, barkach, palcach, a także w kręgosłupie podlegają urazom. Mogą być narażone na skutki naszego stylu życia, a także starzeć się. To częste, choć nie są to jedyne powody dojmującego bólu.

Bóle stawów mogą wskazywać na zwyrodnienie lub choroby zapalne stawów
Bóle stawów mogą wskazywać na zwyrodnienie lub choroby zapalne stawów (Getty Images)
Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

- Od błahych przyczyn, aż po cięższe kłopoty, jak urazy – skręcenie, zwichnięcie. Przez choroby zwyrodnieniowe czy choroby niemające nic wspólnego z reumatologią, aż po choroby autoimmunologiczne czy choroby zapalne stawów – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie specjalista reumatologii, lek. Bartosz Fiałek.

Ekspert przyznaje, że często narażamy się na ból stawów poprzez niewłaściwy styl życia, w tym dietę.

- Dieta i styl życia, mam tu na myśli na przykład unikanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, mają wpływ na ból stawów. Jeśli jesteśmy otyli, to oczywiście przeciążamy stawy, wskutek czego pojawia się ból. Wiadomo, że większe ryzyko bólu stawów dotyczy zwłaszcza osób otyłych i to nie tylko z powodu nadmiernego obciążenia stawów – dodaje.

Inną z przyczyn bólu stawów jest wysiłek – zarówno ten podejmowany długotrwale, o charakterze powtarzającym się, jak i jednorazowy, nadmierny wysiłek.

Bóle bioder czy bóle pleców mogą być także oznaką upływającego czasu. Zwyrodnienie, które najczęściej pojawia się w dużych stawach, tj. biodrach, kolanach czy stawach kręgosłupa, może pojawiać się w wieku 50-60 lat. Szacuje się, że z takimi problemami w Polsce borykają się nawet cztery miliony Polaków.

- Najczęściej choroba zwyrodnieniowa stawów spowodowana jest zmianami przeciążeniowymi – mówi dr Fiałek i dodaje: - Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko jej wystąpienia, gdyż architektonika i mechanika stawów po prostu nie są już fizjologiczne.

2. Bolą stawy? To może być choroba zapalna

Gdy poza bólem stawów możemy zaobserwować obrzęk, to znak, że przyczyną dolegliwości może być stan zapalny chrząstki stawowej.

- To podstawowe dolegliwości w chorobach zapalnych stawów, którym mogą towarzyszyć niekiedy wzmożone ucieplenie i zaczerwienienie na powierzchni skóry nad danym stawem – dodaje ekspert.

Spośród ponad 100 chorób o podłożu zapalnym do najczęstszych należą osteoartroza, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dna moczanowa czy spondyloartropatie, takie jak zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy łuszczycowe zapalenie stawów.

- Choroby zapalne stawów – poza dną moczanową i infekcyjnym zapaleniem stawów – nie są chorobami ograniczającymi się właśnie do stawów. Przewlekle toczący się stan zapalny w chorobie o podłożu immunologicznym sprawia, że może dojść np. do zajęcia kolejnych stawów, a nawet narządów: płuc, serca, oka – podkreśla reumatolog.

A jak postępować, gdy pojawi się ból stawów? - Jeżeli ból stawów to wynik przeciążenia, wystarczy najczęściej odpoczynek i oszczędzający tryb życia, jeśli jednak stawy zaczynają boleć nagle i puchnąć, to niezwłocznie należy udać się do lekarza - ostrzega lekarz.

3. Tak objawia się najgroźniejsze schorzenie

Dr Fiałek podkreśla, że właściwe zdiagnozowanie mechanizmu bólu i określenie, czy ma tło zapalne, czy też nie, jest kluczowe.

- W każdym z tych przypadków inaczej wygląda terapia, rehabilitacja, a także rokowania. Inaczej będziemy leczyć pacjenta z dyskopatią, a inaczej z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa - wyjaśnia dr Fiałek.

To jest istotne także dlatego, że niekiedy ból może pierwotnie nie mieć żadnego związku z chorobą zapalną czy zwyrodnieniem stawów. Dr Tomasz Karauda, specjalista chorób płuc, przyznaje, że choć bóle pleców często są powiązane z dyskopatią kręgosłupa to bywają też objawem półpaśca. Niekiedy, jeśli umiejscowione są w odcinku lędźwiowym – mogą sugerować kamicę nerkową. Bywa, że te pozornie błahe dolegliwości sygnalizują poważne choroby, w tym nawet nowotwór.

- Ból klatki piersiowej, także z tyłu, może wskazywać m.in. na zapalenie opłucnej. Ma charakter kłujący i jest dobrze zlokalizowany, nasila się na wdechu. Taki ból może też się pojawić przy nowotworze płuc, pod warunkiem, że guz nacieka na opłucną – mówi ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie.

Tłumaczy, że opłucna, czyli rodzaj błony, który pokrywa ścianę klatki piersiowej od środka oraz tworzy warstwę otaczającą płuca, jest silnie unerwiona w przeciwieństwie do samych płuc.

Ból w odcinku piersiowym poza zapaleniem opłucnej czy nowotworu płuc może wskazywać na jeszcze jedną chorobę pulmonologiczną.

- Ból w klatce piersiowej może też wskazywać na odmę opłucnową, gdy powietrze dostaje się między płuco a ścianę klatki piersiowej – dodaje dr Karauda.

- Kolejna sytuacja, w której może pojawić się ból pleców w odcinku piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa, to uraz fizyczny bądź przeciążenie. Czasem ból pleców są objawem zatorowości płucnej lub nawet zawału mięśnia sercowego - ostrzega lekarz.

Bóle pleców mogą też wskazywać na:

  • rozwarstwienie tętnicy szyjnej i kręgowej,
  • zespół stawu skroniowo-żuchwowego,
  • ostre zapalenie opon mózgowych,
  • chorobę Pageta.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze