Trwa ładowanie...

Bonding - wskazania i przeciwskazania

Avatar placeholder
24.03.2023 09:22
Bonding to metoda stosowana w ramach stomatologii estetycznej.
Bonding to metoda stosowana w ramach stomatologii estetycznej. (Adobe Stock)

Bonding - wskazania i przeciwskazania, efekty, zalety i wady tej metody z zakresu stomatologii estetycznej interesują zwłaszcza osoby, które szukają sposobu na poprawę wyglądu zębów i uśmiechu. Stosunkowo niedrogim, a przy tym efektywnym zabiegiem jest niwelowanie niedoskonałości za pomocą specjalnych materiałów kompozytowych. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Bonding - wskazania

Bonding - wskazania i przeciwskazania, zalety i wady, ceny i efekty, to tematy, które warto zgłębić, rozważając różne sposoby dentystów na poprawę wyglądu uzębienia.

Bonding (flow injection) to metoda stosowana w ramach stomatologii estetycznej. Jej istotą jest odbudowa zębów i pozbycie się nieestetycznych przebarwień. Efekt osiągany jest poprzez pokrycie go cienką warstwą kompozytu z żywicy. Zabieg jest nieinwazyjny i szybki w realizacji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Można powiedzieć, że bonding to alternatywa dla licówek. Efektem pracy specjalisty jest powstanie tak zwanej licówki kompozytowej, która w znacznym stopniu wpływa na poprawę estetyki i harmonii uzębienia.

Wskazania do bondingu zębów to niewielkie problemów z uzębieniem, takie jak:

  • zniekształcenie zęba,
  • złamanie lub ukruszenie korony zęba,
  • pęknięcie szkliwa zęba,
  • nierówne zęby (np. gdy jeden jest krótszy niż pozostałe),
  • przebarwienie zęba,
  • szpary między zębami, diastema.

Efekty bondingu są widoczne tuż po zakończeniu wizyty u stomatologa. Jest nim poprawa wyglądu uzębienia. Założone bondy sprawiają, że:

  • zęby są równe, mają ładny kształt,
  • pęknięcia lub ukruszenia korony zęba są zamaskowane,
  • szpary są zniwelowane (możliwa jest likwidacja diastemy o niewielkim stopniu zaawansowania, zamykanie niewielkich przerw między zębami),
  • wyrównany zostaje koloryt zębów.

Co ważne, stosowane tworzywo jest elastyczne i dostępne w różnych odcieniach. To sprawia, że można go idealnie dopasować do kształtu i koloru zębów. Warto wspomnieć, że bonding zębów jest dość istotnym elementem leczenia ortodontycznego w czasie zmiany wysokości zwarcia.

Bonding zębów polecany jest pacjentom, którzy:

  • nie mają możliwości i czasu na odbycie kilku wizyt (np. planują wyjazd),
  • nie mogą ze względów ekonomicznych lub nie chcą skorzystać z kosztownych, ale i radykalnych metod poprawiania urody uśmiechu, jak na przykład licówki porcelanowe czy ceramiczne.

Bonding nie narusza struktury zęba (w przeciwieństwie do zakładania licówek porcelanowych czy ceramicznych nie ingeruje w szkliwo zęba), jest w pełni odwracalny, a metoda jest stosunkowo tania.

2. Bonding – przeciwskazania

Jakie są przeciwwskazania do bondingu? Ponieważ zabieg można wykonać wyłącznie na zdrowych zębach, stanowi je obecność zmian próchniczych oraz chorób przyzębia. Odbudowa kompozytowa zębów nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nawykowo zgrzytają i ścierają zęby.

Ograniczenie może stanowić także układ zębów i szczęki. Bonding na krzywe zęby nie zawsze jest możliwy. Gdy skrzywienie jest znaczne, zalecane jest leczenie ortodontyczne. Zabieg nie jest także zalecany do wykonywania na większej ilości zębów. Sprawdza się w przypadku pojedynczych.

3. Na czym polega bonding?

Odbudowa zęba metodą bondingu przebiega w kilku etapach. Najpierw dentysta ocenia wygląd zębów i ich stan. Następnie może przejść do kolejnych faz: oczyszczenia i delikatnego zmniejszenia powierzchni zęba, wytrawienia szkliwa kwasem, nałożenia licówki kompozytowej, naniesienia ostatniej warstwy kompozytu w odpowiednim kolorze, utwardzenia kompozytu lampą stomatologiczną oraz wygładzenia i wypolerowania powierzchni zęba.

Choć czas trwania zabiegu zależy od zakresu przeprowadzanej korekty, efekt leczenia można uzyskać nawet podczas jednej wizyty. Ile kosztuje bonding? Zależy to od wielu czynników: tak indywidualnego cennika placówki, w której jest przeprowadzany zabieg, jej renomy i doświadczenia stomatologa, jak i jego rozległości. Zwykle pojedynczy bond kosztuje mniej więcej tyle, ile założenie wypełnienia (350 – 550 zł).

4. Wady bondingu

Choć żywice kompozytowe bardzo dobrze wiążą się z powierzchnią zęba, bonding kompozytowy nie jest bardzo trwałą metodą poprawy wyglądu uzębienia. Można się nim cieszyć średnio 4-5 lat. Gdy zajdzie potrzeba, zabieg można powtarzać.

Na efekty wpływa nie tylko upływ czasu, ale i czynniki zewnętrzne, takie jak palenie papierosów, spożywanie silnie barwiących pokarmów i napojów (mocna kawa, zielona herbata, czerwone wino, gazowane napoje słodzone).

Nie bez znaczenia są sytuacje, które prowadzą do uszkodzenia zębów (nałożony na nie kompozyt może się kruszyć podczas zaciskania zębów czy gryzienia bardzo twardych przedmiotów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze