Borelioza w ciąży

Ciąża, która jest czasem rozwoju płodu, dla kobiety jest okresem szczęśliwego wyczekiwania na upragnione dziecko. Niekiedy jednak zdarza się, że ten piękny moment staje sie czasem stresu i niepewności.

Problem zakażeń płodów czasie ciąży trapi ludzi od początków ludzkości. Dziś, pomimo ogromnego rozwoju medycyny, diagnostyki, poznania dokładnie znajomości źródeł zakażenia oraz naturalnego przebiegu chorób zakaźnych nie jesteśmy w stanie w 100% ustrzec kobiety ciężarnej przed zakażeniem. Do najczęstszych zakażeń w czasie ciąży należą infekcje powodowane przez czynniki zakaźne określane jako TORCH (Toxoplasma gondii, others, Rubella virus, Cytomegalovirus, Herpes simplex virus). Nazwy oznaczają kolejno: toksoplazmozę, inne choroby, czyli kiłę, listeriozę, WZW i HIV; różyczkę, zakażenie cytomegalowirusem i infekcje wirusem opryszczki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Wpływ boreliozy na płód

Jak poznać, że doszło do zakażenia boleriozą? Oto kilka z najbardziej charakterystycznych objawów:

Odkąd odkryto boreliozę z Lyme nie udowodniono naukowo, że choroba ta rozwijając się u kobiety ciężarnej może mieć wpływ na płód. Opisano pojedyncze przypadki wad wrodzonych u dzieci matek, które chorowały na boreliozę w czasie ciąży jednak nie wykazano bezpośredniego wpływu boreliozy na powstanie tych wad. Także opisywane przypadki przedwczesnych porodów, problemów w czasie porodu nie można jednoznacznie przypisać boreliozie. Także inne badania nie udowodniły, że chora matka przekazuje zakażenie swojemu dziecku.

Należy podkreślić, że w przeprowadzonych badaniach większość kobiet, które chorowały na boreliozę w czasie ciąży, a które były szybko i skutecznie leczone antybiotykami wg opracowanych norm rodziły zdrowe dzieci w terminie porodu.

Jeżeli już dojdzie do zakażenia krętkami z rodzaju Borrelia i do rozwoju boreliozy u kobiety w ciąży, postępowanie lecznicze jest praktycznie identyczne jak u pozostałych osób. Stosuje się antybiotyki zgodnie z ogólnymi zasadami. Wyjątkiem jest zakaz stosowania doksycykliny (antybiotyku z grupy tetracyklina), który może powodować wady płodu w postaci trwałych przebarwień zębów. Przebarwienia te powstają w wyniku odkładania się kompleksu tetracyklinowo-wapniowo-fosforanowego, co może dawać kolor szarobrunatny lub brunatno czarny.

Profilaktyka boreliozy w ciąży

Pomimo, że dotychczas nie udowodniono negatywnego wpływu przebiegu boreliozy w czasie ciąży na płód, zaleca się, aby kobiety unikały narażenia na kontakt z kleszczem, szczególnie na obszarach endemicznych (obszary, na których krętkami Borrelia zakażonych jest do 25 % populacji kleszczy).

W czasie ciąży układ immunologiczny (odpornościowy) kobiety działa na zasadzie kompromisu, pomiędzy tolerancją obcego płodu, a ochroną przed infekcjami. Jest to stan obniżenia naturalnej gotowości do walki z zakażeniami. Dlatego tak ważne, aby kobiety nie narażały się na niepotrzebne infekcje. Powinny unikać wychodzenia na spacery do lasu, gdzie możliwość ugryzienia przez kleszcza jest dość wysoka.

Jeśli jednak dojdzie do ugryzienia przez kleszcza, należy pamiętać, że większość kleszczy nie jest zakażona. Jeśli jednak kobieta ciężarna zostanie zaatakowana przez zakażonego kleszcza i rozwiną się u niej objawy choroby, w świetle obecnej wiedzy medycznej zagrożenie dla płodu jest minimalne, wręcz można je pominąć. Kleszcz u kobiety w ciąży to niepotrzebne ryzyko. Istnieją w Polsce obszary endemiczne. To znaczy takie, na których co czwarty kleszczjest zakażony krętkami Borrelia. Kobiety w ciąży powinny zrezygnować ze spacerów w tych obszarach. Jeżeli jednak doszło już do pogryzienia oraz pojawiły się objawy, wówczas należy skontaktować się z lekarzem. Odpowiednio dobrane leczenie, które nie zaszkodzi dziecku, pomoże zawalczyć chorobę.

Jeżeli jesteś w ciąży i nie jesteś pewna czy zostałaś ukąszona przez kleszcza lub masz objawy boreliozy, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Odpowiednio zastosowane postępowanie, leczenie farmakologiczne i odpoczynek może uchronić cię przed niepotrzebnym stresem. Wcześnie rozpoznana borelioza skutkuje całkowitym wyleczeniem i urodzeniem zdrowego dziecka.

Lekarz Tomasz Szafarowski, ponad rok temu

Bibliografia

  • Grzeszczuk A. Borelioza w praktyce klinicznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3923-8
  • Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia i zarażenia człowieka. Epidemiologia, zapobieganie i zwalczanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2568-0
  • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0
  • Drews K., Słomko Z., Zakażenia perinatalne tom 1-2, Polskie Towarzystwo Medycyny Perinatalnej, Poznań 2001, ISBN 83-912367-7-3

Borelioza

Komentarze (4)
~mic
~mic ponad rok temu

@~Borelia: to blad nie brac antybiotykow w czasie ciazy I do tego karmic piersia! Mnie zakazny odradzal karmienia. Mimo ze neonatolig mnie wrecz do tego zmuszal. Lekarze sie nie znaja. Antybiotyki chronia plod. Oczywiscie daje sie te bezpieczne. Ja bralam je cala ciaze I dziecko jest zdrowe.

Odpowiedz
~to cud...
~to cud... ponad rok temu

zaszłam w ciążę i urodziłam zdrowe(chyba zdrowe bo tej pewności nie będę miła nigdy, robię mu badania co 2 lata i obserwuję) dziecko, oczywiście prawie całą ciążę miałam zagrożoną co miesiąc w szpitalu, ale udało się urodziłam ślicznego synka(co też niby przy boreliozie jest niemożliwe bo dziewczynki niby są silniejsze... ;) ), ale moje modlitwy przez całą ciąże pomogły mi donosić... wówczas nie wiedziałam, że mam boreliozę i mykoplasmosę... Więc moi drodzy cuda się zdarzają... ;)

Odpowiedz
~Borelia
~Borelia ponad rok temu

Mój przypadek jest dziwny! O to mi chodzi, że zostałam ukąszona przez kleszcza i wykryto u mnie boreliozę. Nie została ona u mnie wyleczona i dalej ją miałam. Chorując na nią zaszłam w ciąże i bałam się bardzo zacząć brać antybiotyki, które miałam zacząć dopiero brać. Miałam je wypisane zanim zaszłam. Całą ciąże żyłam w stresie, że borelioza, która cały czas się we mnie rozwija sprawi, że urodzę wcześniaka, albo dziecko z wadami. Zamartwiałam się jak nie wiem. Urodziłam dziecko o czasie, bo po 39 tyg. i 2 dniach. Normalna była po urodzeniu i dostała punktów 10/10. Niedawno przestałam karmić piersią by w końcu móc rozpocząć leczenie swojej choroby. A córka kończy 3 miesiące i jest ok. Czy ona może być zarażona, czy nie musiało to na nią przejść? Skoro teraz jest ok, to potem mogą wyjść mojemu dziecku jakieś objawy?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Borelioza w ciąży
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Borelioza w ciąży
Zdrowie w ciąży

Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży

Kot jest ostatecznym żywicielem pasożyta, który może być wydalony w jego stolcu, dlatego kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny zmieniać piasku i czyścić kuwety.

Jak pozbyć się opryszczki?

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO)

Wirus opryszczki - drogi zarażenia (WIDEO) Odtwórz wideo

Wirus opryszczki atakuje niepodziewanie, to często występującą choroba zakaźna skóry. Nie wolno jej lekceważyć, szczególnie w czasie ciąży (...) się, że ponad 20% kobiet w ciąży na świecie jest nosicielami wirusa HSV,...

Czy w ciąży mogę...?

Antydepresanty w ciąży

Antydepresanty w ciąży

U niektórych kobiet w ciąży, chorujących na depresję i zażywających leki antydepresyjne, może dojść do wzrostu ciśnienia, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży.

Seks w ciąży - libido ciężarnej, pozycje, przeciwwskazania

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? (WIDEO)

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? (WIDEO) Odtwórz wideo

Współżycie w ciąży - zakazane czy nie? Wiele par zastanawia się, czy w czasie trwania ciąży można bezpiecznie uprawiać seks. Współżycie w ciąży (...) w większości przypadków nie jest zakazane, a wiele...

Czy w ciąży mogę...?

Dotykanie brzucha

Dotykanie brzucha

Dotykanie i głaskanie brzucha w czasie ciąży jest zabronione jedynie w przypadku ciąży zagrożonej, ponieważ może wywołać to skurcze i przedwczesny poród.

Borelioza – fazy, objawy skórne, objawy narządowe, zapalenie stawów, neuroborelioza, inne objawy

Kolejny nietypowy objaw boreliozy. To zdjęcie pomoże w szybkiej diagnozie

Kolejny nietypowy objaw boreliozy. To zdjęcie pomoże w szybkiej diagnozie

Nietypowy objaw Typowym, ale nie jedynym objawem boreliozy jest wędrujący rumień. Na skutek ugryzienia przez kleszcza przenoszącego chorobę (...) może rozwinąć się też chłoniak limfocytowy skóry i zapalenie stawów. Borelioza...

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.

Malaria - zakażenie, objawy, leczenie, zapobieganie

Sporozoit

Sporozoit

Sporozoity wędrujące w cytoplazmie nabłonka jelitowego.