Trwa ładowanie...

Brak dolegliwości po szczepionce. Czy to znaczy, że nie mam przeciwciał?

Brak odczynów po szczepionce nie świadczy o braku odpowiedzi immunologicznej
Brak odczynów po szczepionce nie świadczy o braku odpowiedzi immunologicznej (PAP Foto)

Gorączka, ból w miejscu wkłucia, osłabienie - to typowe dolegliwości zgłaszane przez pacjentów po zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Zdecydowana większość osób nie ma jednak żadnych dolegliwości. Eksperci wyjaśniają, że brak bólu nie oznacza, że szczepionka nie działa.

spis treści

1. Brak dolegliwości po szczepionce przeciwko COVID-19

- Po szczepieniu AstraZeneca nie miałem żadnych negatywnych reakcji. Nie miałem gorączki ani pogorszenia samopoczucia, ani innych dolegliwości. Czy to znaczy, że szczepionka nie zadziałała? - pyta pan Jacek, który napisał do nas na dziejesie.wp.pl.

O podobnych obawach opowiada też 71-letni pan Adam, zaszczepiony Pfizerem kilka dni temu.

Zobacz film: "Co wiemy o nowych mutacjach koronawirusa? Emilia Cecylia Skirmuntt odpowiada"

- Czy brak reakcji jest, aby normalny - pyta w rozmowie. - Miałem sporo obaw przed szczepieniem, czy wytrzymam, jak zareaguje mój organizm. Specjalnie kupiłem leki przeciwgorączkowe. A tymczasem nic się nie dzieje, nawet nie ma zaczerwienienia ani bólu w miejscu wkłucia - opowiada pan Adam.

Takie pytania pojawiają się coraz częściej. Obawy budzą i dolegliwości po zaszczepieniu przeciwko COVID-19, i ich brak.

2. Czy brak reakcji na szczepienie świadczy o tym, że będzie miało słabsze działanie?

Dr Ewa Talarek wyjaśnia, że brak odczynów po szczepionce nie świadczy o braku odpowiedzi immunologicznej.

- Wystąpienie odczynów miejscowych i/lub ogólnych zależy od rodzaju szczepionki, niektóre szczepionki są bardziej reaktogenne, ale także od właściwości osoby szczepionej. Ze względu na tzw. zmienność osobniczą trudno przewidzieć, jak dana osoba zareaguje na konkretną szczepionkę. Nie ma to jednak przełożenia na jakość odporności poszczepiennej - mówi dr n. med. Ewa Talarek z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eksperci zapewniają, że brak gorączki, czy bólu w miejscu wkłucia po szczepionce przeciwko COVID-19, niezależnie od rodzaju preparatu, nie powinny budzić naszego niepokoju o skuteczność jej działania.

- Jeśli nie ma dolegliwości po szczepionce, to tylko trzeba się cieszyć. Proszę zwrócić uwagę na to, że po większości szczepień, które dostaliśmy w dzieciństwie, nic się nie działo, poza krótkim dyskomfortem związanym z wkłuciem. Dzięki nim jesteśmy chronieni przed takimi chorobami jak błonica, tężec, zapalenie wątroby itd. - tłumaczy dr hab. Henryk Szymański, pediatra oraz członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

- Działania niepożądane spoglądając w charakterystykę produktu leczniczego, występują w zależności od rodzaju szczepionki: bardzo często, często lub rzadko. Natomiast większość ludzi zaszczepionych nie odczuwa żadnych odczynów poszczepiennych. Reaktogenność szczepionki, czyli potencjał do wywoływania reakcji organizmu nie jest w żaden sposób równoznaczna z immunogennością - dodaje ekspert.

Brak dolegliwości po szczepionce nie pownien budzić obaw
Brak dolegliwości po szczepionce nie pownien budzić obaw (Getty Images)

Z kolei w przypadku wystąpienia dolegliwości po zaszczepieniu, niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim nasilanie się lub przedłużanie się objawów.

- Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż przez 1-2 doby, pojawiają się później, a nie w pierwszych dobach po szczepieniu lub mają inny charakter niż te opisywane jako częste, to taka osoba powinna być zbadana przez lekarza. Trzeba wyjaśnić, czy obserwowane objawy nie są rzadkim i poważnym odczynem poszczepiennym lub nie wynikają z innej choroby np. infekcji, która zbiegła się w czasie ze szczepieniem, w tym COVID-19 - tłumaczy dr Talarek.

3. Wątpliwości rozwieje badanie przeciwciał

Dr Michał Domaszewski radzi osobom, które mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące skuteczności szczepionki, wykonanie badań.

- Ja nie miałem żadnych dolegliwości po zaszczepieniu i większość osób, które znam, również nie miało żadnych powikłań. Jeżeli ktoś ma jednak wątpliwości, może wykonać badania na przeciwciała, które potwierdzą skuteczność szczepionki. Tylko w laboratorium trzeba wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o przeciwciała po zaszczepieniu, żeby ocenić, jak zadziałała szczepionka - tłumaczy dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny i autor popularnego bloga.

Na rynku jest dostępnych wiele różnych testów serologicznych. Żeby zbadać skuteczność szczepionki, trzeba wybrać test, który pozwoli ocenić ilościowo poziom przeciwciał IgG przeciwko białku S (S1+S2) albo zdecydować się na bardziej szczegółowe badanie, czyli ilościowy test oceniający pomiar stężenia przeciwciał IgG skierowanych przeciwko podjednostce S1 oraz białku nukleokapsydu (N). To pozwoli dodatkowo na rozróżnienie szczepionych, którzy nie przeszli w przeszłości zakażenia SARS-CoV-2 (IgG antyN – negatywne, IgG S1 – pozytywne) od osób, które miały kontakt z wirusem (IgG antyN – pozytywne, IgG S1 – pozytywne).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze