Trwa ładowanie...

Braki leków w aptekach. Polacy muszą szukać zamienników

Avatar placeholder
10.09.2024 12:10
Brakuje leków na popularne zaburzenie. Co można podać chorym w zamian?
Brakuje leków na popularne zaburzenie. Co można podać chorym w zamian? (Getty Images)

Od dłuższego czasu w polskich aptekach brakuje leków na ADHD. Chodzi przede wszystkim o preparaty zawierające atomoksetynę. Ministerstwo Zdrowia poprosiło konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży o podanie wytycznych do leczenia ADHD preparatami zastępczymi. GIF podał przyczynę kryzysu.

spis treści

1. Brak leków na ADHD "przekłada się na jakość życia"

Utrudniony dostęp do leków z atomoksetyną dla pacjentów cierpiących na ADHD trwa od wielu miesięcy i sytuacja się nie poprawia. Wstrzymane zostały dostawy niektórych preparatów, chodzi przede wszystkim o Konaten, Auroxetyn, Atomoksetyna Medice, Atomoxetine NeuroPharma, Atofab.

Już pod koniec lipca posłanka Anna Maria Żukowska zwróciła się do Ministry Zdrowia z interpelacją w tej sprawie, wskazując na problem, jaki stanowią dla pacjentów te niedobory.

"Atomoksetyna to jedyna dostępna w Polsce, dedykowana leczeniu objawów ADHD substancja czynna, która działa w sposób niestymulujący. To kluczowe dla wielu pacjentów, u których stymulanty są niewskazane lub nie działają odpowiednio. Regularne i ciągłe przyjmowanie tego leku jest niezbędne do utrzymania stabilizacji objawów ADHD, co bezpośrednio przekłada się na jakość życia, zdolność do pracy, nauki i funkcjonowania w społeczeństwie" – napisała posłanka w swojej interpelacji.

2. Niedostępność atomoksetyny. Znany jest powód

Zobacz film: "tata zdrójkowskiego o synach"

Atomoksetyna to wysoce selektywny, silny inhibitor presynaptycznego nośnika noradrenaliny. Stosuje się ją w leczeniu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci w wieku 6 lat i starszych oraz u młodzieży jako element pełnego programu leczenia, obejmującego działania psychologiczne, edukacyjne i społeczne. Terapia tym lekiem powinna być rozpoczęta przez lekarza specjalistę w leczeniu ADHD.

Jak informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny, "większość produktów jest czasowo wstrzymana w obrocie przez podmioty odpowiedzialne. Ponadto 28 sierpnia 2024 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję nr 17/WC/ZW/2024 wycofującą z obrotu i zakazującą wprowadzenia do obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze: Konaten, atomoxetinum, kapsułki twarde, opakowanie 28 kapsułek, w dawce 10 mg (GTIN 05909991390938) w zakresie 8 serii; w dawce 18 mg (GTIN 05909991390952) w zakresie 7 serii; w dawce 25 mg (GTIN 05909991390976) w zakresie 1 serii oraz w dawce 40 mg (GTIN 05909991390990) w zakresie 6 serii".

Leków na ADHD z atomoksetyną brakuje od dłuższego czasu - alarmują farmaceuci
Leków na ADHD z atomoksetyną brakuje od dłuższego czasu - alarmują farmaceuci (Getty Images)

3. Co zamiast atomoksetyny na ADHD?

Jak podał serwis mgr. farm, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży wskazał na wytyczne w zakresie metod leczenia ADHD w sytuacji niedoboru leków z atomoksetyną.

Zaleca się w nich stosowanie w pierwszej linii leczenia Methylphenidati hydrochloridum (MPH), natomiast w drugiej lub trzeciej linii Atomoxetinum (ATX), Lisdexamfetamini dimesilas (LDX) lub Guanfacinum (GUA) – czytamy w odpowiedzi resortu zdrowia.

Według Ministerstwa Zdrowia, gdy przedłuża się problem z nabyciem leku lub pacjent ma wątpliwości dotyczące danej terapii, powinien skontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby uzyskać poradę lub ustalić możliwość zastosowania innej, alternatywnej technologii lekowej.

Dodatkowo w sytuacji kryzysowej "minister zdrowia może dopuścić do obrotu na czas określony produkty lecznicze nieposiadające pozwolenia, na podstawie zgłoszeń poszczególnych hurtowni farmaceutycznych". Mogą to być np. produkty w obcojęzycznych opakowaniach.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze