Trwa ładowanie...

Brodawka łojotokowa - co to jest i jak wygląda, przyczyny, usuwanie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
06.09.2022 17:37
Brodawka łojotokowa to łagodna zmiana nowotworowa pochodzenia naskórkowego.
Brodawka łojotokowa to łagodna zmiana nowotworowa pochodzenia naskórkowego. (Adobe Stock)

Brodawka łojotokowa to łagodna zmiana nowotworowa pochodzenia naskórkowego, występująca u ponad dziewięćdziesięciu procent pacjentów powyżej sześćdziesiątego roku życia. Nie jest wywoływana wirusem brodawczaka ludzkiego, nie można więc się nią zarazić. Uważa się, że jej powstanie może mieć ścisły związek z czynnikami genetycznymi bądź wiekiem. Jak wygląda brodawka łojotokowa?

spis treści

1. Jak wygląda brodawka łojotokowa?

Brodawki łojotokowe zaliczane są do łagodnych nowotworów pochodzenia naskórkowego. Na samym początku mogą one przypominać nieduże, kilkumilimetrowe płasko-wyniosłe krostki o barwie jasnobrązowej. Z biegiem czasu ich wielkość może ulec zmianie.

Niektóre ze zmian mogą osiągnąć nawet kilka centymetrów. Starsze brodawki łojotokowe mogą przybierać barwę brązową, ciemnobrązową. Na ich powierzchni zaobserwować można zagłębienia zawierające mieszaninę substancji lipidowych, czyli sebum oraz zrogowaciały naskórek. Faktura dojrzałych brodawek jest chropowata.

Zmiany te są bezbolesne. Nie powodują świądu ani pieczenia naskórka, jednak w prosty sposób można je podrażnić nieodpowiednio dobraną odzieżą. Warto zaznaczyć, że brodawka łojotokowa nie jest tym samym co brodawka wirusowa.

2. Przyczyny brodawek łojotokowych

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przyczyny brodawek łojotokowych nie zostały w pełni poznane. W przeciwieństwie do brodawek wirusowych, potocznie nazywanych kurzajkami, nie są one wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego. Kurzajki wywołane przez HPV, human papilloma virus są zaraźliwe, a brodawki łojotokowe nie. Na występowanie brodawek łojotokowych mogą wpływać pewne predyspozycje genetyczne.

Według wielu dermatologów, zmiany łojotokowe mogą pojawiać się również na skutek nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Inną przyczyną brodawek o charakterze łojotokowym może być wiek. Tego rodzaju zmiany skórne znacznie częściej występują u osób dorosłych, pacjentów w wieku podeszłym.

3. Jak usunąć brodawki łojotokowe?

Brodawki na twarzy, tułowiu, plecach czy szyi bywają bardzo problematyczne. Wielu pacjentów zastanawia się, jak pozbyc sie brodawek łojotokowych trwale i bezboleśnie. Usunięcie brodawek o charakterze łojotokowym jest możliwe dzięki:

  • zabiegowi łyżeczkowania – zabieg ten nie trwa długo. Przed rozpoczęciem procedury specjalista podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, a następnie usuwa zmianę za pomocą łyżeczki dermatologicznej,
  • zabiegowi laseroterapii – w trakcie zabiegu specjalista posługuje się laserem ablacyjnym, który skutecznie „wypala” zmianę i powoduje jej obumarcie. Po pewnym czasie zmiana odpada od powierzchni skóry. Zabieg poprzedzony jest znieczuleniem miejscowym,
  • zabiegowi krioterapii – procedura opiera się na wymrażaniu brodawek za pomocą ciekłego azotu. Zamrożona zmiana obumiera, a po pewnym czasie samoistnie odpada,
  • elektrokoagulacja, określana także mianem diatermii chirurgicznej lub termolizy, pozwala na usunięcie brodawek za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości.

Warto zaznaczyć, że przed skorzystaniem z jakiegokolwiek zabiegu z zakresu kosmetologii lub medycyny estetycznej, zmianę warto skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze