Trwa ładowanie...

Brodawka włosa – budowa, funkcje, wzrost włosa

Avatar placeholder
30.03.2021 15:16
Brodawka włosa to obok łodygi, korzenia, pochewki czy cebulki ważny element budowy włosa.
Brodawka włosa to obok łodygi, korzenia, pochewki czy cebulki ważny element budowy włosa. (gettyimages)

Brodawka włosa to obok łodygi, korzenia, pochewki czy cebulki ważny element budowy włosa. Jest główną częścią łącznotkankową, zaopatrzoną w naczynia krwionośne i nerwy oraz ściśle powiązaną z macierzą. Jakie pełni funkcje i jak jest zbudowana? Co warto wiedzieć o włosie?

spis treści

1. Budowa i funkcje brodawki włosa

Brodawka włosa to wklęsła, dolna powierzchnia cebulki włosa. Jest elementem skóry właściwej. Osłania ją opuszka włosa. Im brodawka jest większa, tym włos jest dłuższy i grubszy.

Brodawka włosa to grupa komórek tkanki łącznej, głównie fibroblastów, które wnikają do macierzy włosa i są z nią ściśle związane. Na jej powierzchni obecne są niezbędne dla rozwoju włosa komórki, które są dotleniane i odżywiane przez znajdujące się obok włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne skóry.

Zobacz film: "Włosy proste na co dzień"

Brodawka posiada naczynia krwionośne i nerwy, zaopatruje cebulkę włosową w składniki odżywcze. Jej rolą jest budowa komórek włosowych. To dlatego jej zniszczenie powoduje trwałą utratę włosa. Struktura włosa nie może ponownie się zregenerować w przeciwieństwie do łodygi, która może odrastać.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Co warto wiedzieć o włosie?

Włos to nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany wytwór naskórka. Pojawia się wyłącznie u ssaków. Owłosienie ciała pełni rolę termoregulacyjną i ochronną, choć u ludzi w ograniczonym zakresie. Włos usytuowany jest w mieszku włosowym. Miejscem jego powstawania jest cebulka. Włosy u ludzi pokrywają skórę. Ich liczba jest różna w zależności od okolicy ciała i od wieku człowieka.

Najmniejsze i słabo widoczne (tak zwany meszek) jest obecny na jej całej powierzchni. Włosów nie posiadają wewnętrzne stroni dłoni, podeszwy stóp, wargi czy zgięcia stawów. Owłosienie u ludzi obecne jest głównie na głowie (na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów), w dołach pachowych, na kończynach górnych i dolnych oraz w miejscach intymnych.

Biorąc pod uwagę skład chemiczny, włosy zbudowane są z:

Proteiny tworzą we włosach keratynę, która jest podstawowym składnikiem włosa. Wytwarzana w naskórku. Chroni go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Keratyna zawiera bogaty w siarkę aminokwas zwany cysteiną.

3. Budowa włosa

Włos składa się z dwóch zasadniczych części: korzenia osadzonego w skórze i łodygi wyrastającej na powierzchnię skóry.

Korzeń jest zagłębiony w skórze. Jest objęty pochewką, zwaną mieszkiem włosowym. Mieszek włosowy składa się z części nabłonkowej zwanej macierzą, z której powstaje łodyga włosa oraz części łącznotkankowej. Główną częścią łącznotkankową jest brodawka.

Korzeń kończy się zgrubieniem, czyli cebulką włosa. Zbudowany jest z trzech warstw: rdzenia, warstwy korowej i osłonki włosa. Rdzeń leży w osi włosa. Głównym składnikiem włosa jest kora, zbudowana z wydłużonych i zrogowaciałych komórek. Z kolei osłonka włosa zbudowana jest z płaskich, zachodzących na siebie komórek, zwanych łuskami. W dolnej części korzenia znajduje się opuszka. Ta składa się z macierzy i brodawki włosa.

Z kolei łodyga to część włosa, która wystaje ponad powierzchnię skóry. Składa się z rdzenia, kory i osłonki. Powstaje w wyniku rogowacenia komórek macierzy włosa.

Tym samym można powiedzieć, że każdy włos składa się z:

  • brodawki,
  • łodygi,
  • korzenia,
  • pochewki (otoczki),
  • opuszki (cebulki).

4. Brodawka włosowa a wzrost włosów

Cykl życiowy włosa rozpoczyna się w niezależnym mieszku włosowym, z którego wyrasta. W cyklu życiowym włosa wyróżnia się 3 fazy. To faza anagenowa (faza wzrostowa), katagenowa (inaczej przejściowa) i telogenowa (okres uśpienia włosa). Wzrost włosa możliwy jest dzięki współpracy struktur komórek macierzystych i brodawki włosa. Jaką rolę w cyklu wzrostu włosa pełni brodawka włosowa?

W pierwszej fazie - wzrostowej, zwanej anagenową - włos rośnie od 2 do 8 lat. Wówczas dochodzi do gwałtownego zwiększenia liczby komórek w brodawce włosa. Wytworzona przez nie łodyga wychodzi na zewnątrz głowy, przebijając się przez skórę.

W fazie kolejnej - katagenowej, czyli przejściowej – dochodzi do zahamowania wzrostu włosa. Brodawka włosowa przestaje być aktywna, komórki włosa są mniej intensywne. Korzeń ulega skurczeniu. Włosy nie rosną, ale i nie wypadają. Łodyga odrywa się od korzenia, zaczyna się kształtować nowa brodawka.

W fazie trzeciej (to telogen, zwany także okresem uśpienia włosa), włos obumiera, jest wypychany z mieszka włosowego. Łodyga odrywa się od brodawki, która go produkuje, a mieszek włosowy jest przygotowywany do wzrostu nowego młodego włosa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze