Brom - występowanie, właściwości, zastosowanie
Brom to pierwiastek chemiczny, który w śladowych ilościach występuje u niektórych organizmów żywych, a także w skorupie ziemskiej. Co prawda nie spełnia on w organizmie żadnej kluczowej roli, niemniej jednak znajduje swoje zastosowanie w chemii, kosmetyce oraz medycynie. Zobacz, jakie ma właściwości i czy może być niebezpieczny dla organizmu.
1. Co to jest brom i jakie ma właściwości?
Brom (Br) o pierwiaste chemiczny z grupy niemetali. Należy do 17 grupy układu okresowego, czyli do fluorowców. Ma postać lotnej cieczy, która może wzmagać spalanie innych substancji, choć sama nie jest łatwopalna.
Nie występuje zbyt często w przyrodzie. Można go znaleźć m.in. w wodzie morskiej. Śladowe jego ilości obserwuje się także w niektórych warzywach, owocach i zbożach.
Brom posiada nieprzyjemny, ostry zapach, przypominający nieco chlor. Wrze w temperaturze 58,8 stopni Celsjusza.
Pierwiastek ten szybko wchodzi w reakcje z wieloma związkami organicznymi, węglowodanami i tworzywami sztucznymi. Może wywoływać wybuchy i pożary.
2. Zastosowanie bromu
Brom stosuje się przede wszystkim do przygotowywania wszelkich reakcji chemicznych. Sole bromu mogą służyć jako odczynniki w laboratoriach (woda bromowa).
Dodatkowo pierwiastek ten wykorzystuje się do ocenu stanu wód, czyszczenia pływalni, basenów i wanien - ma właściwości przeciwbakteryjne i biobójcze.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Brom znalazł także zastosowanie w przemyśle fotograficznym (używa się go do wytwarzania papieru foto) oraz w produkcji gaśnic.
3. Brom w medycynie
Brom w organizmie człowieka łatwo się wchłania, ale równie łatwo jest wydalany z organizmu. Może być wchłaniany przez skórę, płuca, a także przewód pokarmowy. Sporą jego ilość można znaleźć w przysadce mózgowej.
Jeszcze w XIX wieku brom był chętnie wykorzystywany do produkcji leków uspokajających i przeciwpadaczkowych. Dzisiaj również wykorzystuje się go w farmakologii, jednak nie jest to do końca poznany temat. Wiadomo, że brom wykazuje działanie nasenne, antyseptyczne, dodatkowo rozszerza oskrzela i ułatwia oddychanie. Znajduje się w niektórych lekach na astmę.
Kąpiele w wodzie z bromowych soli mineralnych pomagają oczyścić skórę, wspomagają proces odchudzania i walczą z cellulitem.
Przyjmowanie bromu może obniżyć potencję u mężczyzn. W XX wieku podawano go żołnierzom, aby ograniczyć napięcie seksualne. Brom blokuje wytwarzanie testosteronu.
4. Szkodliwość bromu
Nadmierne spożycie bromu może mieć bardzo poważne skutki. Jeśli dojdzie do zatrucia, chory może odczuwać szereg objawów, takich jak apatia, wrażliwość na dotyk, a także nieprzyjemny zapach z ust. Nadmiar bromu w organizmie może doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń w strukturze DNA, co jest wyjątkowo niebezpieczne.
Jeśli jesteśmy narażeni na zbyt duże stężenie bromu, może to wywołać alergię, a nawet doprowadzić do astmy.
Jednocześnie niemal niemożliwe jest przedawkowanie bromu, który przyjmujemy tylko z pożywieniem.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.