Trwa ładowanie...

Brzuch jak balon i nieustanne uczucie dyskomfortu? Zła dieta to tylko jedna z przyczyn!

Avatar placeholder
27.11.2018 12:50
Brzuch jak balon i nieustanne uczucie dyskomfortu? Zła dieta to tylko jedna z przyczyn!
Brzuch jak balon i nieustanne uczucie dyskomfortu? Zła dieta to tylko jedna z przyczyn! (mat. prasowe)

Wzdęcia to dolegliwość, którą zdarza nam się bagatelizować, chociaż stanowi źródło znacznego dyskomfortu i może bardzo źle wpływać na życie zawodowe oraz towarzyskie. Osoby, które szukają rozwiązania problemu gazów jelitowych, najczęściej automatycznie utożsamiają je wyłącznie z dietą. W rzeczywistości źródła tej przykrej dolegliwości mogą być bardziej złożone. Warto poznać zarówno przyczyny, jak i sposoby radzenia sobie z problemem.

Zła dieta nie jest jedyną przyczyną wzdęć
Zła dieta nie jest jedyną przyczyną wzdęć

1. Jakie potrawy przyczyniają się do wzdęć?

Oczywiście to, co jemy, wciąż ma kluczowe znaczenie w kontekście problemów związanych ze wzdęciami. Jakie elementy codziennej diety najbardziej sprzyjają nadmiernemu gromadzeniu się gazów jelitowych? Wśród warzyw należy tu wymienić przede wszystkim rośliny strączkowe, a także brokuły, kapustę, karczochy i cebulę.

Za wzdęcia odpowiedzialne bywają także owoce, a konkretnie znajdujący się w nich sorbitol – cukier mogący wywoływać problemy z trawieniem. Chociaż warzywa i owoce odznaczają się wysoką zawartością błonnika, nasz układ pokarmowy nie zawsze doskonale radzie sobie z ich trawieniem.

Oczywiście źródeł wzdęć należy również szukać w elementach diety dobrze znanych jako niezdrowe. Należą do nich napoje gazowane (zwłaszcza gdy pijemy je w pośpiechu), zbyt tłuste jedzenie, a także alkohol – w kwestii wzdęć głównie ze względu na zawartość niektórych kłopotliwych dla układu pokarmowego cukrów.

Zdarza się również, że za wzdęcia odpowiadają nietolerancje pokarmowe – laktozy w przypadku produktów mlecznych oraz glutenu obecnego w zbożach, zwłaszcza pszenicy i białym pieczywie.

2. Zespół jelita wrażliwego – kolejny negatywny efekt stresu

Przejdźmy do mniej oczywistych czynników powodujących wzdęcia. Jednym z nich jest zespół jelita wrażliwego – wbrew pozorom dolegliwość wynikająca nie z diety, a czynników psychicznych. Z problemem zmaga się około 20–30 proc. dorosłych ludzi, w większości przypadków dotkniętych zaburzeniami psychicznymi (w tym depresją), jak również przewlekłym stresem.

Niestety ze względu na szybkie tempo życia, trudne wyzwania zawodowe i rodzinne coraz trudniej nam uniknąć nerwów. Zespół jelita wrażliwego to choroba nieprzyjemna nie tylko ze względu na wzdęcia – towarzyszą jej również dolegliwości bólowe i biegunki.

3. Wzdęcia jako skutek uboczny stosowania niektórych leków

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę, że mimo zdrowej diety problemy ze wzdęciami stanowią skutek uboczny stosowania niektórych leków. Gazy gromadzą się w jelitach w nadmiarze między innymi w trakcie przyjmowania wybranych antybiotyków.

Podobny efekt mogą powodować również leki dla diabetyków, a także służące obniżeniu ciśnienia tętniczego. Nawet standardowe leki przeciwbólowe przyczyniają się niekiedy do nadmiernego gromadzenia się gazów jelitowych.

4. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

Chociaż wzdęcia nie stanowią niebezpiecznej dolegliwości, znacznie obniżają komfort życia. Osoby, które na nie cierpią, narzekają na problemy w życiu zawodowym i towarzyskim. Wydęty brzuch to wstydliwy problem, który ciągle zaprząta głowę.

Warto więc poszukać jego trwałego rozwiązania. Niezależnie od przyczyny skuteczną metodę walki z nadmiarem gazów jelitowych stanowią leki oparte na przykład na symetykonie. Ta substancja czynna, dostępna między innymi w leku Espumisan®, zmniejsza napięcie pęcherzyków gazu i powoduje ich pękanie. Gaz jest wówczas wchłaniany przez ściany jelit lub usuwany z nich poprzez naturalne ruchy perystaltyczne.

Zaletą symetykonu jest możliwość stosowania go przez diabetyków, kobiety w ciąży i karmiące. Istotne jest także miejscowe działanie, dzięki któremu nie występują interakcje z innymi lekami.

Pozostałe sposoby walki ze wzdęciami zależą od ich przyczyny, którą w razie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem. Najczęściej rozwiązaniem będzie zmiana nawyków żywieniowych polegająca na przykład na odrzuceniu produktów mlecznych, zawierających laktozę, czy też produktów bogatych w gluten. Jeśli przyczyną wzdęć jest zespół jelita wrażliwego, należy dołożyć wszelkich starań, by wyeliminować sprzyjający tej dolegliwości stres.

Artykuł powstał we współpracy z marką Espumisan®

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze