Trwa ładowanie...

Brzuch tarczycowy - czym jest i jak wygląda?

Avatar placeholder
18.10.2021 13:00
Brzuch tarczycowy objawia się zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej, równomiernie rozkładającej się na całej powierzchni brzucha
Brzuch tarczycowy objawia się zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej, równomiernie rozkładającej się na całej powierzchni brzucha (123rf)

Kształt brzucha zależy od wielu czynników: sposobu odżywiania, aktywności fizycznej i indywidualnych różnic anatomicznych. Występowanie tzw. brzucha tarczycowego może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym – niedoczynności tarczycy. Jak rozpoznać brzuch tarczycowy i kiedy skonsultować się z lekarzem?

spis treści

1. Brzuch tarczycowy – co mówi o twoim zdrowiu?

Brzuch tarczycowy może wskazywać na problemy z tarczycą, a konkretnie na niedoczynność tarczycy. Przy niedoczynności tarczyca wytwarza zbyt małą ilość hormonów, w tym tyroksyny, hormonu odpowiedzialnego za przetwarzanie kalorii. Zbyt mała ilość tyroksyny powoduje nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Zwiększenie masy ciała nie musi być jednak objawem niedoczynności tarczycy – może wynikać ze złych nawyków żywieniowych, braku aktywności fizycznej czy stresu. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak wygląda brzuch tarczycowy.

2. Jak wygląda brzuch tarczycowy?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Charakterystyczną cechą brzucha tarczycowego jest zwiększona ilość tkanki tłuszczowej, równomiernie rozkładającej się na całej powierzchni brzucha. Brzuch tarczycowy wyglądem przypomina dużą, spłaszczoną piłkę. Zwykle zaokrąglenie zaczyna się tuż pod biustem, a kończy w okolicy podbrzusza.

Główną przyczyną powstania brzucha tarczycowego jest niedoczynność tarczycy. To właśnie ona spowalnia procesy metaboliczne, co skutkuje zaparciami i wzdęciami, a w efekcie prowadzi do zaokrąglenia.

Należy pamiętać, że brzuch tarczycowy to nie jedyny objaw niedoczynności tarczycy. Do innych symptomów należą:

Jeśli zauważysz u siebie brzuch tarczycowy i inne objawy niedoczynności tarczycy, jak najszybciej skonsultuj się z endokrynologiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze