Trwa ładowanie...

Brzuch tarczycowy - czym jest i jak wygląda?

Kształt brzucha zależy od wielu czynników: sposobu odżywiania, aktywności fizycznej i indywidualnych różnic anatomicznych. Występowanie tzw. brzucha tarczycowego może świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym – niedoczynności tarczycy. Jak rozpoznać brzuch tarczycowy i kiedy skonsultować się z lekarzem?

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

1. Brzuch tarczycowy – co mówi o twoim zdrowiu?

Brzuch tarczycowy może wskazywać na problemy z tarczycą, a konkretnie na niedoczynność tarczycy. Przy niedoczynności tarczyca wytwarza zbyt małą ilość hormonów, w tym tyroksyny, hormonu odpowiedzialnego za przetwarzanie kalorii. Zbyt mała ilość tyroksyny powoduje nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Zwiększenie masy ciała nie musi być jednak objawem niedoczynności tarczycy – może wynikać ze złych nawyków żywieniowych, braku aktywności fizycznej czy stresu. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak wygląda brzuch tarczycowy.

2. Jak wygląda brzuch tarczycowy?

Charakterystyczną cechą brzucha tarczycowego jest zwiększona ilość tkanki tłuszczowej, równomiernie rozkładającej się na całej powierzchni brzucha. Brzuch tarczycowy wyglądem przypomina dużą, spłaszczoną piłkę. Zwykle zaokrąglenie zaczyna się tuż pod biustem, a kończy w okolicy podbrzusza.

Główną przyczyną powstania brzucha tarczycowego jest niedoczynność tarczycy. To właśnie ona spowalnia procesy metaboliczne, co skutkuje zaparciami i wzdęciami, a w efekcie prowadzi do zaokrąglenia.

Należy pamiętać, że brzuch tarczycowy to nie jedyny objaw niedoczynności tarczycy. Do innych symptomów należą:

Jeśli zauważysz u siebie brzuch tarczycowy i inne objawy niedoczynności tarczycy, jak najszybciej skonsultuj się z endokrynologiem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.