Trwa ładowanie...

Budezonid – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
16.07.2021 13:30
Budezonid to lek wziewny dostępny wyłącznie na receptę.
Budezonid to lek wziewny dostępny wyłącznie na receptę. (Obraz Darko Stojanovic, Pixabay )

Budezonid to lek wziewny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Jest stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej i innych chorób przebiegających ze skurczem oskrzeli, na przykład przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jego substancją czynną jest syntetyczny kortykosteroid o nazwie budezonid.

spis treści

1. Co to jest Budezonid?

Budezonid to lek o silnym miejscowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym (syntetyczny kortykosteroid). Stosuje się go w terapii astmy oskrzelowej oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jest wydawany na receptę.

Lek występuje jako proszek do inhalacji w kapsułkach twardych do stosowania wraz z dołączonym do opakowania inhalatorem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jedna kapsułka twarda (tj. jedna dawka inhalacyjna) zawiera 200 mikrogramów lub 400 mikrogramów budezonidu (Budesonidum) na dawkę inhalacyjną. Substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna 230, laktoza jednowodna 251, hydroksypropylometyloceluloza oraz woda oczyszczona.

2. Działanie leku Budezonid

Budezonid podany drogą wziewną w czasie inhalacji działa na górne drogi oddechowe. Celem jego działania jest łagodzenie objawów astmy oskrzelowej oraz zapobieganie zaostrzeniom jej objawów.

Substancja czynna leku hamuje takie objawy stanu zapalnego jak:

  • przekrwienie błon śluzowych,
  • podrażnienie i świąd,
  • wzmożone wydzielanie śluzu w drogach oddechowych,
  • obrzęki i nacieki komórek zapalnych.

Efekt leczniczy jest możliwy dzięki temu, że Budezonid przeciwdziała toczącemu się w ścianie oskrzeli procesowi zapalnemu, hamuje syntezę i uwalnianie czynników prozapalnych i mediatorów reakcji alergicznej, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych i obrzęk, a także liczbę komórek stanu zapalnego w błonie śluzowej oskrzeli oraz nadreaktywność oskrzeli.

Cofa także (w różnym stopniu) zmiany anatomiczne pojawiające się w ścianie oskrzeli osób chorych na astmę. Działanie leku rozpoczyna się po około 6 godzinach od podania, a jego pełna aktywność występuje po mniej więcej 10 dniach leczenia.

Zobacz także:

3. Dawkowanie Budezonidu

Lek Budezonid przeznaczony jest do regularnych, codziennych inhalacji. Musi być przyjmowany drogą wziewną. Dawka ustalana jest indywidualnie. Nie należy go stosować podczas ostrego napadu duszności w astmie. W takiej sytuacji trzeba podać lek rozkurczający i rozszerzający oskrzela o natychmiastowym działaniu.

Zwykle terapię rozpoczyna się od 200 mg preparatu raz dziennie, następnie 200-400 mg leku dwa razy dziennie (gdy organizm przyzwyczai się do inhalacji z zastosowaniem Budezonidu).

Bardzo ważne jest, by lek stosować zgodnie ze wskazówkami lekarza. Niedopuszczalne jest zmienianie dawkowania, a także przerywanie terapii nawet jeśli odczuwana jest poprawa stanu zdrowia. Ma to związek z tym, że odstawienie leku może wywołać zaostrzenie się objawów astmy, a nawet ostry napad duszności.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Budezonid jest uczulenie na substancję czynną lub któryś z pomocniczych składników preparatu. Ponieważ zawiera laktozę, jest niewskazany dla osób z nietolerancją tego cukru, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Nie wolno go zażywać, gdy została zdiagnozowana gruźlica i pylica płuc, grzybicze lub wirusowe zakażenie dróg oddechowych. Budezonid nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią z uwagi na danych na temat bezpieczeństwa jego stosowania podczas laktacji.

Budezonid przyjmowany w postaci wziewnej drogą inhalacji działa jedynie miejscowo, na górne drogi oddechowe, niemniej mogą wystąpić takie działania niepożądane jak:

  • zapalenie płuc u pacjentów z POChP,
  • chrypka, ból, podrażnienie gardła,
  • nieostre widzenie,
  • osłabienie struktury kości,
  • zakażenia jamy ustnej i gardła,
  • napady złości lub inne nietypowe zachowania u dzieci,
  • opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży.

Wziewne podawanie leku może powodować podrażnienie i kandydozę jamy ustnej i gardła oraz chrypkę. Aby temu zapobiec zaleca się płukanie jamy ustnej wodą po każdej inhalacji.

Leku Budezonid nie należy łączyć z:

  • niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń rytmu serca,
  • lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń,
  • niektórymi lekami stosowanymi w leczeniu zakażenia wirusem HIV.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy pacjent przyjmuje inne kortykosteroidy, szczególnie podawane doustnie. Może pojawić się wówczas zahamowanie czynności kory nadnerczy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze