Trwa ładowanie...

Budezonid w leczeniu COVID-19. "Lek na astmę daje rewelacyjne efekty"

Avatar placeholder
01.12.2023 15:12
Budezonid w leczeniu COVID-19. "Lek na astmę daje rewelacyjne efekty"
Budezonid w leczeniu COVID-19. "Lek na astmę daje rewelacyjne efekty"

Budezonid jest tanim i stosowanym od lat kortykosteroidem. Od niedawna jest zalecany jako lek wspomagający w terapii pacjentów z "domowym" przebiegiem COVID-19. - Muszę przyznać, że stosowanie budezonidu daje bardzo dobre efekty. Przynosi szybką poprawę zarówno u dzieci, jak i u dorosłych - mówi dr Michał Domaszewski.

spis treści

1. Budezonid. Lek na COVID-19?

Pierwsze badania, sugerujące skuteczność leku budezonid w terapii chorych na COVID-19, pojawiły się w prasie medycznej już niedługo po wybuchu pandemii. Jednak duże badania kliniczne zostały opublikowane na lamach "The Lancet" w sierpniu.

W testach budezonidu wzięło udział prawie 2 tys. osób w wieku powyżej 50 lat. Wielu z ochotników cierpiało na choroby przewlekłe, zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Pacjentów podzielono na dwie grupy. W jednej chorzy dostawali standardowe leczenie przeciw COVID-19, a w drugiej oprócz tego pacjentom podawano wziewnie budezonid.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

Okazało się, że ochotnicy, którzy stosowali kortykosteroid dwa razy dziennie, szybciej wracali do zdrowia. W ich przypadku objawy mijały znacznie szybciej, a ryzyko hospitalizacji było mniejsze.

Budezonid znalazł się również w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych z 2 listopada 2021 roku do stosowania w terapii zakażeń SARS‑CoV‑2 .

- Są to wytyczne, z których korzysta większość lekarzy - wyjaśnia dr Michał Domaszewski, lekarz rodzinny oraz autor bloga "Doktor Michał". - Muszę przyznać, że stosowanie budezonidu u osób zakażonych koronawirusem, które nie wymagają hospitalizacji, daje bardzo dobre efekty. Przynosi szybką poprawę zarówno u dzieci, jak i u dorosłych - mówi dr Domaszewski.

2. Łagodzi kaszel i duszność

Jak wyjaśnia prof. Rober Mróz, pulmonolog oraz kierownik II Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, budezonid jest starym, niedrogim i bardzo dobrze znanym preparatem. Powszechnie jest stosowany w leczeniu astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Dzięki temu, że preparat jest podawany wziewnie, nie powoduje skutków ubocznych
Dzięki temu, że preparat jest podawany wziewnie, nie powoduje skutków ubocznych

- Preparat jest bardzo skuteczny, ponieważ jest podawany w formie wziewnej, dociera więc bezpośrednio do miejsca chorobowo zmienionego. Również ze względu na formę podania, lek prawie nie ma skutków ubocznych. Dociera do płuc, omijając inne narządy - wyjaśnia prof. Mróz.

U pacjentów z COVID-19 budezonid łagodzi kaszel, duszność oraz obniża stan zapalny w drogach oddechowych.

Jest jednak pewne "ale". Budezonid jest skuteczny tylko dopóki pacjent jest zdolny wygenerować głęboki wdech.

- Stosowanie budezonidu ma sens tylko w początkowych stadiach COVID-19. Jeśli dojdzie do masywnego wysięku w pęcherzykach płucnych, inhalowany lek po prostu nie będzie w stanie dotrzeć do miejsca chorobozmienionego. Wtedy musimy się posiłkować podawaniem dużych dawek steroidów systemowych, czyli dożylnie lub bądź doustnie - tłumaczy prof. Mróz.

3. Steroidy a grzybica. Na co trzeba uważać?

Budezonid może być również stosowany u pacjentów podczas leczenia long-COVID. Jednak nie jest on dostępny dla każdego, ponieważ jest lekiem na receptę.

- Jeśli obserwujemy, że w płucach nie ma już wielkich nacieków zapalnych, warto zastosować budezonid. Może on przyśpieszyć powrót do zdrowia, a przede wszystkim spowoduje ulgę w oddychaniu - mówi prof. Mróz.

Jak podkreśla pulmonolog, wziewny kortykosteroid praktycznie nie ma przeciwwskazań, jednak nie wolno stosować go na własną rękę. Decyzję o braniu leku pacjent zawsze powinien wcześniej skonsultować z lekarzem.

- Systematyczne przyjmowanie kortykosteroidów może sprzyjać takim powikłaniom jak miejscowa kandydoza, czyli grzybiczemu zakażeniu śluzówek jamy ustnej. Dlatego warto stosować budezonid pod nadzorem lekarza - podkreśla prof. Robert Mróz.

Zobacz także: Gorączka w COVID-19 płata figle. "Niektórzy pacjenci nie mają jej wcale, a w płucach już dochodzi do zwłóknienia"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze