Trwa ładowanie...

Budowa ucha zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego

Avatar placeholder
15.06.2023 12:32
Budowa ucha zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego
Budowa ucha zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego (Adobe Stock)

Ucho jest odpowiedzialne za to, w jaki sposób słyszymy, jak dźwiękowo odbieramy wszystko to, co nas otacza. Budowa ucha nie należy do najprostszych, ponieważ to, co jesteśmy w stanie zobaczyć to jedynie małżowina, a ucho to również to co znajduje się wewnątrz. W momencie, kiedy budowa ucha jest prawidłowa i wszystkie elementy działają bez zarzutu, współpracując z korą mózgową można mówić o prawidłowym słyszeniu. Co należy wiedzieć o budowie ucha?

spis treści

1. Budowa ucha zewnętrznego

Budowa ucha zewnętrznego to oczywiście małżowina uszna, która rośnie do 18. roku życia. Małżowina uszna jest podłużną, pofalowaną płytką, na której kształt i wielkość nie mamy wpływu.

Jest to bardzo elastyczna chrząstka pokryta skórą. Natomiast przewód słuchowy ma kilka centymetrów i jest lekko skręcony. Dlatego też w trakcie badania laryngologicznego lekarz najpierw pociąga małżowinę do góry, a potem do dołu, aby móc zajrzeć do wnętrza ucha.

Zobacz film: "Dlaczego prawe ucho jest lepsze?"

Cały przewód słuchowy jest pokryty skórą, a na jego początku wyrastają włoski. Dlatego też w uchu gromadzi się woskowina, ponieważ wydzielina gruczołów łojowych włosków miesza się ze złuszczonym nabłonkiem.

Bardzo ważne, aby pamiętać, że budowa uniemożliwia całkowite usunięcie woskowiny z ucha, a wręcz można ją wepchnąć głębiej. Gdy woskowiny jest zbyt dużo obniża się również jakość naszego słyszenia.

Samodzielne czyszczenie ucha przy pomocy patyczków kosmetycznych może doprowadzić nawet do uszkodzenia błony bębenkowej, która jest zakończeniem przewodu słuchowego zewnętrznego.

Kolejny element to błona bębenkowa, ma owalny kształt, od zewnętrznej strony pokrywa ją nabłonek, a od wewnątrz błona śluzowa. W czasie, kiedy dźwięk dochodzi do ucha zatrzymuje się właśnie na błonie bębenkowej i doprowadza ją do drgania.

To też warto wiedzieć

2. Budowa ucha środkowego

Na ucho środkowe składają się trzy elementy: przedsionek, ślimak, a także kanały półkoliste. Budowa ucha wewnętrznego zakłada, że fale dźwiękowe, które dochodzą do ucha są mechanicznie wzmacniane.

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że budowa ucha to nie tylko umożliwianie prawidłowego słyszenia, ale także zachowanie równowagi. Części odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej równowagi to kanały półkoliste, woreczek, łagiewka.

3. Budowa ucha wewnętrznego

Budowa ucha wewnętrznego jest równie skomplikowana jak budowa ucha zewnętrznego. Na początku jest błona bębenkowa, która ma postać niedużej jamy osłoniętej błoną śluzową wypełnionej powietrzem.

Błona bębenkowa sąsiaduje z błoną sutkową, czyli niewielkim wzgórkiem za małżowiną uszną. Ucho wewnętrzne składa się również z elementów takich jak: młoteczek, kowadełko i strzemiączko, a także trąbka słuchowa zwana trąbką Eustachiusza, która jest odpowiedzialna za wyrównywanie ciśnienia w uchu.

Dlaczego prawe ucho jest lepsze?
Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Zaskakujące wyniki badań dał eksperyment wykonany przez naukowców z University of Valencia. Jak się

zobacz galerię

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze