Przejdź na WP

Budowa ucha – ucho zewnętrzne, ucho wewnętrzne, ucho środkowe

Ucho jest odpowiedzialne za to, w jaki sposób słyszymy, jak dźwiękowo odbieramy wszystko to, co nas otacza. Budowa ucha nie należy do najprostszych, ponieważ to, co jesteśmy w stanie zobaczyć to jedynie małżowina uszna, a całe ucho to również to, co znajduje się wewnątrz. W momencie, kiedy budowa ucha jest prawidłowa i wszystkie elementy działają ze sobą i bez zarzutu współpracują z korą mózgową można mówić o prawidłowym słyszeniu.

Zobacz film: "Dlaczego prawe ucho jest lepsze?"

spis treści

1. Budowa ucha – ucho zewnętrzne

Budowa ucha zewnętrznego to oczywiście małżowina uszna, która rośnie do 18 roku życia. Małżowina uszna jest podłużną, pofalowaną płytką, na której kształt i wielkość nie mamy wpływu. Jest to bardzo elastyczna chrząstka pokryta skórą. Natomiast przewód słuchowy ma kilka centymetrów i jest lekko skręcony. Dlatego też w trakcie badania laryngologicznego, sprawdzając budowę ucha, lekarz najpierw pociąga małżowinę do góry, a potem do dołu, aby móc zajrzeć do wnętrza ucha. Cały przewód słuchowy jest pokryty skórą, na jego początku wyrastają włoski. Dlatego też w uchu gromadzi się woskowina, ponieważ wydzielina gruczołów łojowych włosków miesza się ze złuszczonym nabłonkiem.

Bardzo ważne, aby pamiętać, że budowa uniemożliwia całkowite usunięcie woskowiny z ucha, a wręcz można ją wepchnąć głębiej, dlatego należy systematycznie w tym celu udawać się na badanie uszu. Gdy woskowiny jest zbyt dużo wtedy obniża się również jakość naszego słyszenia. Samodzielne czyszczenie ucha przy pomocy patyczków kosmetycznych, ze względu na budowę ucha, może doprowadzić nawet do uszkodzenia błony bębenkowej, która jest zakończeniem przewodu słuchowego zewnętrznego.

To też warto wiedzieć

Kojeny element budowy ucha to błona bębenkowa. Jak wyglada schemat budowy błony bębenkowej? Ma kształt owalny, od zewnętrznej strony pokrywa ją nabłonek, a od wewnątrz błona śluzowa. W czasie, kiedy dźwięk dochodzi do ucha zatrzymuje się właśnie na błonie bębenkowej i doprowadza ją do drgania. Jest ona bardzo wytrzymała i może wytrzymać naprawdę duże ciśnienie.

Dlaczego prawe ucho jest lepsze?
Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Zaskakujące wyniki badań dał eksperyment wykonany przez naukowców z University of Valencia. Jak się okazało,...

zobacz galerię

2. Budowa ucha – ucho wewnętrzne

Budowa ucha wewnętrznego jest równie skomplikowana jak budowa ucha zewnętrznego. Na początku jest błona bębenkowa, która ma postać niedużej jamy osłoniętej błoną śluzową wypełnionej powietrzem. Błona bębenkowa sąsiaduje z błoną sutkową, czyli niewielkim wzgórkiem za małżowiną uszną. Budowa ucha umożliwia nie tylko odbieranie dźwięków z otoczenia, ale również drżenie kości czaszkowych. Budowa ucha wewnętrznego to jeszcze inne elementy, które wchodzą w jego skład: młoteczek, kowadełko i strzemiączko, a także trąbka słuchowa zwana trąbką Eustachiusza, która jest odpowiedzialna za wyrównywanie ciśnienia w uchu.

3. Budowa ucha – ucho środkowe

Budowa ucha środkowego jest także złożona. Na ucho środkowe składają się trzy elementy: przedsionek, ślimak, a także kanały półkoliste. Budowa ucha wewnętrznego zakłada, że fale dźwiękowe, które dochodzą do ucha są mechanicznie wzmacniane. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że budowa ucha to nie tylko umożliwianie prawidłowego słyszenia, ale także zachowanie równowagi. Częstą przypadłością jest zapalenie ucha środkowego. Budowa ucha, jeśli chodzi o części odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej równowagi to: kanały półkoliste, woreczek, łagiewka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy